NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Znamy zwycięzców kosmicznego hackathonu Subcarpathian NASA Space Apps Challenge 2022

AstronomiaMultitool dla astronauty, aplikacja do obserwacji różnych powłok słońca oraz program śledzący międzynarodowe stacje kosmiczne i satelity w 3D. Te trzy rozwiązania uzyskały najwyższe oceny komisji i zdobyły nagrody główne w drugiej lokalnej edycji międzynarodowego hackathonu NASA Space Apps Challenge. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Image  by Astronomia24
Zwycięzcami tegorocznej lokalnej edycji międzynarodowego hackathonu został zespół SKNI „KOD”
fot. pcinn.org


Subcarpathian NASA Space Apps Challenge to lokalna edycja międzynarodowego hackathonu, w trakcie którego uczestnicy opracowywali rozwiązania będące odpowiedzią na wyzwania zaproponowane przez NASA. W tegorocznym konkursie udział wzięło blisko 150 uczestników, wśród których znaleźli się głównie uczniowie i studenci z podkarpackich szkół oraz uczelni.

- Jestem pozytywnie zaskoczony różnorodnością wypracowanych rozwiązań, które mogą być dalej rozwijane. Takie inicjatywy jak Subcarpathian NASA Space Apps Challenge są potrzebne, ponieważ dają szansę na to, aby powstały projekty, które mogą mieć realne zastosowanie w branży kosmicznejmówi Sławomir Kowalski, Wiceprezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Zwycięzcami tegorocznej lokalnej edycji międzynarodowego hackathonu został zespół SKNI „KOD”
fot. pcinn.org

Zwycięzcami tegorocznej lokalnej edycji międzynarodowego hackathonu został zespół SKNI „KOD”, których członkami byli studenci Politechniki Rzeszowskiej. Opracowali oni projekt multitoola dedykowanego astronautom. To wielofunkcyjne narzędzie o wymiarach 8x14x5cm, które waży zaledwie 350 g. Posiada ono wbudowaną przedłużkę, która może służyć jako uchwyt śrubokręta lub nasadki, a ponadto można ją wykorzystać do stworzenia dźwigni i odkręcić nawet mocno dociśniętą śrubę. Konstrukcja narzędzia posiada również asymetryczną końcówkę o ostrych końcach, którą można wykorzystać na przykład do kruszenia skał w celu uzyskania próbek materiału.

II miejsce zajął zespół „Mleczni Ludzie” z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie. Zespół ten stworzył stronę, na której można obserwować różne powłoki słońca w konkretnych dniach – zarówno zapisy archiwalne jak i aktualne. W swoim projekcie, uczniowie wykorzystali dane z obserwatorium NASA oraz model 3D sondy Parker Solar Probe. Zespół ma dalsze plany dotyczące rozwoju aplikacji – planują przetłumaczyć ją na różne języki oraz dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na trzecim miejscu lokalnej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge znalazł się zespół „ 500 ISS” z Politechniki Rzeszowskiej. Zespół stworzył aplikację śledzącą międzynarodowe stacje kosmiczne i satelity w wymiarze 3D. Użytkownicy mogą także przeglądać niestandardowe dane satelitarne w określonym przedziale czasowym.

- To było wspaniałe przedsięwzięcie, w trakcie którego młodych, ambitnych ludzi połączyła chęć odkrywania przestrzeni kosmicznej. Myślę, że dla wszystkich uczestników najważniejsze było to, że mogli się tu spotkać i porozmawiać, co z pewnością zaprocentuje w ich przyszłym rozwojumówi prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej.

Komisja oceniająca przyznała również nagrody w kategoriach: „Najlepszy zespół studencki” oraz „Najlepszy zespół uczniowski”. Dwa spośród wszystkich nadesłanych projektów zostaną przesłane do globalnej edycji NASA.

Organizatorem globalnego hackathonu NASA na poziomie Podkarpacia w Rzeszowie było Podkarpackie Centrum Innowacji.


Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Astronomia24.com


Źródło: pcinn.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3376 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4040 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4026 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1126 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4309 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54