NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Łazik AGH Space Systems najlepszy w Europie

AstronautykaZespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2022 odbywających się w Kielcach w miniony weekend. Kalman, bo tak nazywa się łazik z AGH, zdeklasował konkurencję w rywalizacji stacjonarnej i wygrał z przewagą 88 punktów nad drugim zespołem na podium. To pierwsze zwycięstwo drużyny z AGH w tych zawodach.

Image  by Astronomia24
Kalman na ERC 2022
fot. Natalia Deyna KSAF


Zespół z AGH rywalizował z 18 drużynami w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich był Science Task, polegający na dokładnym zbadaniu terenu Mars Yard za pomocą kamer umieszczonych na pokładzie łazika, a także weryfikacji postawionych wcześniej hipotez. Z kolei w Navigation Task zawodnicy wykorzystali flagową umiejętność Kalmana - jazdę autonomiczną. Dzięki autorskiemu oprogramowaniu łazik samodzielnie pokonał cały marsjański teren i dotarł do wyznaczonych punktów. Na zakończenie pierwszego dnia zawodów Kalman podczas Probing/Collection Task pobrał próbki gleby z trzech wyznaczonych miejsc. Następnie każdą z nich umieścił w specjalnym pojemniku, a dwie z nich zważył w swoim laboratorium. Drugiego dnia zespół poprowadził prezentację na temat działalności swojego koła i odpowiedział na wymagające pytania sędziów, a Kalman wykonał swoje ostatnie zadanie. Robot z AGH bez problemu przestawił wszystkie przełączniki, zmierzył napięcie w gniazdku, podłączył wtyczkę typu ethernet oraz przyczepił magnes w wyznaczonym miejscu.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Budują rakiety, łaziki marsjańskie i lądowniki planetarne oraz gondole balonów stratosferycznych. Na swoim koncie mają liczne sukcesy na międzynarodowych zawodach, w tym 2. miejsce w Spaceport America Cup, 1. miejsce w CanSat Competition, a w czerwcu br. 4. miejsce w University Rover Challenge (URC) w Utah w Stanach Zjednoczonych, jako najwyżej sklasyfikowany zespół z Europy.

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Środowisko Mars Yard w Kielcach stworzone jest z myślą o imitacji powierzchni Marsa i należy do jednych z najbardziej wymagających tego typu terenów na świecie.

AGH Space Systems na zawodach ERC 2022
fot. Natalia Deyna KSAF


Kalman podczas konkurencji na ERC 2022
fot. Natalia Deyna KSAF


Kalman na ERC 2022
fot. Natalia Deyna KSAFŹródło: agh.edu.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3352 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4018 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4007 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1105 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4284 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54