NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Dane satelitarne w walce z efektami upałów w miastach

Satelity i Sondy KosmiczneDane satelitarne mają coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest zarządzanie miastami w zakresie monitorowania i walki ze zjawiskiem miejskiej wyspy ciepła, czyli występowaniem dużo wyższych temperatur powietrza w obrębie miasta niż na przyległych obszarach wiejskich. Skumulowany efekt fal upałów i miejskich wysp ciepła może okazać się zabójczy dla mieszkańców miast i jest niezwykle niebezpieczny zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby przewlekłe (takie jak astma czy choroby serca), osób starszych, pracowników fizycznych, dzieci czy sportowców.

Image  by Astronomia24
Zielone ulice.


Dane satelitarne jako jedyne pozwalają na pomiar temperatury powierzchni w każdym miejscu miasta, tj. w przeciwieństwie do punktowych pomiarów temperatury powietrza wykonywanych na stacjach pomiarowych.

Monitoring temperatury powierzchni Ziemi na platformie CREODIAS.

Łatwy i szybki dostęp do danych z obserwacji Ziemi zapewnia między innymi zbudowana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej platforma CREODIAS. Umożliwia ona użytkownikom bezpłatny dostęp do aktualnych i historycznych zobrazowań z programu Copernicus (kolekcje danych Sentinel, Landsat i MODIS i inne). Obecnie platforma posiada repozytorium ponad 30 PB danych gotowych do natychmiastowego użycia, co pozwala na stały monitoring występowania i intensywności miejskich wysp ciepła oraz na ocenę skuteczności działań przeciwdziałających ich występowaniu.

W przypadku platformy CREODIAS, dane satelitarne są zintegrowane w chmurze obliczeniowej, co pozwala naukowcom na automatyzację procesów i przetwarzanie dużych ilości danych bez konieczności czasochłonnego i kosztownego pobierania danych, gdyż wszystkie obliczenia mogą być wykonane w ramach tego samego środowiska chmurowego, gdzie dane są gromadzone. Dodatkowo, ogromna i skalowalna moc obliczeniowa oraz praktycznie nieograniczona wirtualna przestrzeń dyskowa (storage) do przechowywania danych, ułatwia zastosowanie rozwiązań opartych na technologiach, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

Astronomia24
Zielone ulice.


Najlepsze rozwiązanie? Miejskie tereny zielone

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ochłodzenie miast jest powiększanie obszarów zieleni na terenach miejskich. Możemy o tym przeczytać np. w artykule Rona McDonalda, „How Urban Trees Can Save Lives”. Roślinność przyczynia się do powstawania cienia, odbija promieniowanie słoneczne, a dzięki procesom ewapotranspiracji (czyli parowania terenowego) skutecznie obniża temperaturę w miastach. Roślinność miejska przyczynia się również do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i wody, redukuje hałas oraz gromadzi duże ilości wody, stwarzając możliwości zmniejszenia zużycia energii.

Analizy przestrzenne wsparciem w zarządzaniu miastami

Na bazie danych satelitarnych, analitycy mogą odnaleźć wzorce przestrzenne, aby lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w przestrzeni miejskiej, a w konsekwencji pomóc samorządom w podjęciu niezbędnych kroków w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Wyniki tych analiz mogą być wsparciem dla włodarzy miast w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji urbanistycznych i redukowania niekorzystnych skutków zjawisk ekstremalnych. Analizy przestrzenne, bazujące na danych satelitarnych, mogą być więc bardzo pomocne dla lepszego zrozumienia klimatu miejskiego.

Astronomia24
Wyspy ciepła.


Na podst. artykułów autorstwa Macieja Jurzyka: cloudferro.com (EN) i creodias.eu (EN).


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
349 2 kkazek12
29-11-2022 07:42
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2231 2 mc500
05-09-2022 22:37
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3152 3 mc500
05-09-2022 22:37
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12124 7 mc500
02-09-2022 12:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
2497 2 mc500
30-08-2022 20:25