NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

ERC 2022: kto będzie inspirować publiczność w tym roku

AstronautykaRazem z NASA wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną próbki DNA aż 2000 ludzi, a już we wrześniu odsłoni kulisy tej inicjatywy podczas 8. edycji European Rover Challenge. Ben Haldeman, bo o nim mowa, to inżynier, futurysta i przedsiębiorca branży kosmicznej. W dniach 9–11 września, jako gość specjalny największych w Europie międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich rozgrywających się w Polsce, opowie m.in. o założonym przez siebie ruchu LifeShip na rzecz zachowania kopii ziemskiego życia w kosmosie.

Image  by Astronomia24
ERC 2022: kto będzie inspirować publiczność w tym roku fot. Łukasz Wilczyński

Im bliżej finału ERC 2022, tym dłuższa jest lista ekspertów oraz popularyzatorów nauki, których będzie można zobaczyć i posłuchać na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Organizatorzy zadbali o to, by w tym roku oprócz stałych i cenionych ambasadorów wydarzenia, pojawiły się także nowe twarze.

- To architekci, biolodzy, projektanci i futuryści. Łączy ich pasja do innowacji oraz to, że sprowadzają technologie kosmiczne na Ziemię i wykorzystują je do szukania odpowiedzi na kluczowe dla ludzkości pytania, np. jak wyżywić planetę w 2050 rokutłumaczy Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i pomysłodawca zawodów ERC.

 astronomia24
ERC 2021 fot. Łukasz Wilczyński


O kosmosie z ziemskiej perspektywy

Oprócz Bena Haldemana w gronie tegorocznych gości specjalnych ERC będzie można zobaczyć m.in. analogowe astronautki dr Reut Sorek Abramovich i dr Joannę Jurgę. Z Irlandii do Kielc przyjedzie dr Niamh Shaw, popularyzatorka kosmosu oraz edukacji w obszarze STEM i STEAM, osobiście pojawi się na miejscu także Remco Timmermans – czołowy europejski influencer kosmiczny mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii. O Laboratorium Projektowania Żywności z misją zapewnienia pożywienia kolejnym pokoleniom opowie dr Dolly Daou, a dr Adriana Marais zaprezentuje projekt Off-World, w którym szuka śmiałków do zamieszkania w najbardziej ekstremalnych środowiskach na naszej planecie. Chce w ten sposób przygotować ludzkość do życia do życia na Księżycu, Marsie i poza nim. Pełna lista prelegentów dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia: roverchallenge.eu.

Ósma edycja, a nie przestaje edukować

Na ERC spotkają się nie tylko najlepsi konstruktorzy łazików planetarnych z całego świata, ale również liderzy przemysłu, innowatorzy i naukowcy, którzy przybliżą publiczności rosnącą rolę technologii – także kosmicznych – w codziennym życiu. Dla prof. Grzegorza Wrochny, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, to właśnie walor edukacyjny stanowi o wyjątkowości tego wydarzenia.

 astronomia24
ERC 2021 fot. Łukasz Wilczyński


Goście ERC mogą nie tylko zobaczyć ciekawe zawody łazików marsjańskich i technologiczne projekty. Młodzi ludzie mają też okazję uczestniczyć w debatach i spotkaniach z przedstawicielami sektora kosmicznego na całym świecie. W tym roku POLSA na swoim stoisku będzie uczyć o kosmosie poprzez pokazy i eksperymenty. Chcemy zaszczepiać pasję do kosmosu już od najmłodszych lat. To bowiem jest pierwszy krok do budowania przyszłych polskich kadr w sektorze kosmicznym - przekonuje prezes POLSA.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

- European Rover Challenge co roku przyciąga do Kielc tysiące pasjonatów kosmosu i robotyki,
a marka naszego miasta, dzięki transmisjom on-line dociera do najdalszych zakątków globu. Wydarzenie to wpisało się już w krajobraz Kielc, a tor marsjański zlokalizowany na Politechnice Świętokrzyskiej jest ciekawą atrakcją nie tylko dla uczestników, ale także dla mieszkańców
- podsumowuje prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

ERC odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. przedstawiciele NASA, ESA i Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: roverchallenge.eu

Zobacz też:

- To oni zdobędą Marsa! Na międzynarodowych zawodach robotycznych ERC zobaczymy 16 drużyn z 7 krajów. - czerwiec 29 2022


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24