NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Przełomowy moment w rozwoju misji kosmicznej CRISTAL w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus Earth

Satelity i Sondy KosmiczneThales Alenia Space spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%) podpisała porozumienie rozszerzające zakres współpracy z Airbus Defence and Space, głównym wykonawcą satelity w programie CRISTAL. Umowa przewiduje rozwój i certyfikację IRIS, czyli Interferometrycznego Radarowego Wysokościomierza Lodu i Śniegu, który zostanie umieszczony na satelicie Copernicus polaR Ice and Snow Topography ALtimeter w ramach misji CRISTAL.

Image  by Astronomia24
Przełomowy moment w rozwoju misji kosmicznej CRISTAL fot: Airbus


Operacja kosmiczna jest częścią programu Copernicus Expansion Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowanego we współpracy z Komisją Europejską. To flagowy europejski program, którego celem jest dostarczenie danych z obserwacji i badań Ziemi. W toku prac rozwijany będzie szereg usług wspierających monitorowanie klimatu, ochronę środowiska naturalnego i ocenę skutków klęsk żywiołowych. Tak kompleksowe badanie zapewni wyższą jakość życia i bezpieczeństwo wszystkim obywatelom Europy.

Porozumienie stanowi ważny krok w realizacji misji CRISTAL, której celem jest pomiar grubości lodu morskiego i wysokości pokrywy lodowej – dwóch kluczowych wskaźników zmian klimatu. Firma Thales Alenia Space zakończyła pierwszy etap tego kontraktu (B2), czyli prace nad wstępnym projektem wysokościomierza, które rozpoczęły się w 2020 roku. Obecnie producent rozpoczyna się fazę szczegółowego projektowania, badań kwalifikacyjnych i rozwój instrumentu badawczego (faza CD). Prace nad wysokościomierzem będą trwały do 2025 roku, następnie zostanie on zintegrowany z satelitą CRISTAL, którego start planowany jest na rok 2027.

Satelita CRISTAL zostanie wyposażony w dwuczęstotliwościowy wysokościomierz radarowy w paśmie Ku/Ka, służący do pomiaru i monitorowania grubości pokrywy lodowej oraz głębokości zalegającego śniegu. Pomiary grubości lodu morskiego pomogą w planowaniu działań w regionach polarnych. IRIS będzie również mierzył i monitorował zmiany w wysokości pokrywy lodowej i lodowców na całym świecie, wykorzystując możliwości radaru interferometrycznego. Nowy wysokościomierz znacznie zwiększy dokładność pomiarów swojego poprzednika, SIRAL-2 (instrument pracujący wyłącznie w paśmie Ku, znajdujący się na pokładzie misji ESA CryoSat-2 Earth Explorer), dzięki jego dwuczęstotliwościowemu działaniu i dodaniu możliwości pomiaru wysokości lodu na powierzchni morza. Misja CRISTAL umożliwi monitorowanie zjawisk atmosferycznych i zmian środowiska na całym świecie, co rozszerzy dostępną wiedzę w kwestii gwałtownie zmieniającego się klimatu.

- Firma Thales Alenia Space jest dumna z tego, że może wnieść swój wkład w misję CRISTAL, która odegra kluczową rolę w zrozumieniu i monitorowaniu zmian klimatycznych. Uczestniczymy w programie jako producent i dostawca wysokościomierza IRIS, który bazuje na naszym wieloletnim know-how w dziedzinie altimetrii satelitarnej i doświadczeniu lotów na SIRAL-2mówi Hervé Derrey, Prezes i Dyrektor Generalny Thales Alenia SpaceBieguny polarne mają realny wpływ na globalne modele klimatu, cyrkulację termohalinową i globalny bilans energetyczny. Długoterminowy program monitorowania topografii lodu, oceanu i śniegu na powierzchni Ziemi ma ogromne znaczenia dla dalszych eksploracji naszej planety.

Opracowując wysokościomierz IRIS, Thales Alenia Space będzie korzystać z doświadczenia zdobytego podczas tworzenia kilku zaawansowanych wysokościomierzy wyprodukowanych m.in. dla programów SIRAL-2, Poseidon 4 na satelicie Sentinel-6/Jason-CS, AltiKa na satelicie CNES/ISRO SARAL oraz KaRIn na satelicie CNES/JPL SWOT.

Thales Alenia Space jest również pierwszą firmą, która wyprodukowała interferometryczny wysokościomierz SAR (SIRAL), którego działanie i skuteczność została już przetestowana na orbicie. Wieloletnie doświadczenie zdobyte w praktyce oraz wiedza z zakresu elektroniki i anten radarów interferometrycznych sprawia, że Thales Alenia Space nie ma w tym obszarze konkurencji.

Wkład producentów w projekt CRISTAL

Thales Alenia Space z siedzibą we Francji jest głównym wykonawcą wysokościomierza IRIS. Thales Alenia Space z siedzibą w Belgii dostarcza technologię zasilacza wzmacniacza półprzewodnikowego dla pasm Ku i Ka. Zespół Thales Alenia Space z siedzibą we Włoszech pracuje nad oscylatorem ultrastabilnym, a Thales Alenia Space z siedzibą w Hiszpanii opracowuje transponder pasma S (SBT).

Thales Alenia Space, światowy lider w dziedzinie altimetrii satelitarnej

Thales Alenia Space jest światowym liderem w dziedzinie altimetrii satelitarnej Jest to technika, która pozwala badać grubość lodu morskiego, poziom rzek i jezior, a także topografię lądu, pokrywy lodowej i dna morskiego. W przeszłości firma dostarczyła wiele instrumentów dla oceanografii, w tym wysokościomierze Poseidon, które zostały zamontowane na satelitach Topex-Poseidon i Jason 1, 2 i 3 dla francuskiej agencji kosmicznej CNES. Thales Alenia Space zbudowała także wysokościomierz AltiKa, nadający w paśmie Ka, dla francusko-indyjskiego satelity oceanograficznego SARAL. W laboratoriach firmy powstał również wysokościomierz SIRAL 2 o bardzo wysokiej rozdzielczości SAR (radar z syntetyczną aperturą), zintegrowany z systemami satelity ESA Cryosat-2, precyzyjnego urządzenia do pomiaru zmian grubości lodu morskiego i bilansu masy lodu kontynentalnego. Ponadto Thales Alenia Space dostarcza wysokościomierze SRAL SAR dla satelity Sentinel-3, wysokościomierz SWIM do pomiaru widma fal dla CNES i wystrzelony na satelicie CFOSat oraz wysokościomierze SADKO na rosyjskich satelitach GEO-IK.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na: omnispace.com

 astronomia24
Przełomowy moment w rozwoju misji kosmicznej CRISTAL fot: AirbusŹródło: mslgroup.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
835 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
428 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
379 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2638 2 mc500
05-09-2022 20:37
Jakiej wielkości jest napr...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3617 3 mc500
05-09-2022 20:37