NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Problemy finansowe NASA - chińska konkurencja dla ISS

NASANie jest tajemnicą, że od kilku lat NASA znacznie podupadła finansowo. Odnosi się wrażenie, że złote czasy jakie miały miejsce podczas misji na Księżyc nigdy już nie powrócą, a skromny budżet agencji przyznawany przez kongres USA zostanie prawdopodobnie całkowicie zniesiony w 2020 roku. Czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie bezużytecznym złomem, a jej miejsce zajmie "Tiangong"?

Czy miejsce ISS zajmie chiński odpowiednik?


Amerykańscy politycy zarzucają agencji, że statki są zbyt drogie w eksploatacji i nie wnoszą nic nowego do świata nauki, a na dodatek budżet jest już wystarczająco obciążony wojnami. Rosjanie natomiast mają jeszcze większe problemy z programem kosmicznym, dlatego aby ratować ISS oba kraje umożliwiają kosztowne turystyczne loty w kosmos, o których niejednokrotnie pisaliśmy. (10 rocznica 1-go turystycznego lotu w kosmos)

Na 2020 rok jak potwierdziło niedawno CMSEO zaplanowano również ukończenie budowy trzeciej na świecie wielomodułowej stacji kosmicznej. Chiński odpowiednik ISS będzie liczył 3 moduły (1 mieszkalny i 2 badawcze), a jego masa będzie wynosić niewiele, bo tylko 60 ton. Dla porównania masa ISS wynosi 419 ton. Powstał również projekt 13-o tonowego pojazdu przeznaczonego specjalnie do zaopatrywania owej stacji.

Od 2003 roku program kosmiczny Chin rośnie w zawrotnym tempie. W 2008 roku Yang Liwei stał się pierwszym przedstawicielem ich nacji w przestrzeni kosmicznej. W 2010 roku wysłano księżycową sondę Chang'e 2, (powrót z próbkami przewidziano na 2017 rok). Ponadto zaplanowano już załogową misje na Księżyc.

Czyżby w niedalekiej przyszłości to Chińczycy zaczęli odgrywać pierwsze skrzypce w kosmosie? To całkiem możliwe, szczególnie jeśli patrzymy na cięcia jakie dokonywane są przez Amerykanów. Na chwilę obecną jakoś trudno sobie wyobrazić to aby NASA - agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych nagle odsunęła się w cień. Czas pokaże, plany zrezygnowania z ISS są bowiem dosyć konkretne, a Chińczycy w dosyć szybkim tempie rozwijają się i planują kolejne misje w kosmosie. Chiny górą?


Źródło: Astronomia24
Wiktor
<
#1 | Wiktor dnia maj 16 2011 17:04:29
Uważam, że zamiast się smucić śmiercią nieudanego projektu wahadłowców, powinniśmy się cieszyć, że po kilkudziesięciu latach marazmu Ludzkość (Chińczycy) ma teraz motywację do zrobienia kolejnego małego kroku w Kosmos.
Może to zmobilizuje również Amerykanów do wysiłku.
Ja
<
#2 | Ja dnia maj 20 2011 09:30:16
Taaa... Bo w Polsce to nic i tak nie będzie nigdySmile

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [6 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24