NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Czołowy operator satelitarny ARABSAT podpisał kontrakt z Thales Alenia Space na dostawę satelity typu Software-Defined

Satelity i Sondy KosmiczneARABSAT, wiodący operator satelitarny w regionie Bliskiego Wschodu i w Afryce oraz Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%) podpisały umowę na budowę satelity ARABSAT-7A. Zgodnie z porozumieniem będzie to w pełni dostosowany satelita SDS (Software-Defined Satellite) oparty na rozwiązaniu Thalesa – Space Inspire (INstant SPace In-orbit REconfiguration.

Image  by Astronomia24
ARABSAT-7A fot: Thales Alenia Space


Decydując się na współpracę z Thales Alenia Space, ARABSAT znajdzie się w elitarnym gronie operatorów satelitów geostacjonarnych, którzy zdecydowali się na zmianę z tradycyjnych satelitów GEO typu „bentpipe” na nowoczesne i łatwy do adaptacji system SDS. Platforma Space Inspire umożliwi firmie bezproblemową rekonfigurację usług telekomunikacyjnych na satelicie ARABSAT-7A oraz natychmiastowe i efektywne wykorzystanie zasobów satelitarnych do najwyższej jakości transmisji wideo i łączności szerokopasmowej na orbicie.

Satelita ARABSAT 7A zostanie podłączony do tego samego punktu udostępniania danych, co już wcześniej pracujące jednostki ARABSAT 6A i 5A, w paśmie o współrzędnych 30,5E. Nowe rozwiązanie zastąpi obecny sygnał w pasmach C i Ku satelity ARABSAT 5A, który kończy swoją misję. Wdrożeniem nowszego technologicznie rozwiązania zapewni klientom i partnerom nieprzerwaną łączność i możliwość dostarczania rozwiązań satelitarnych najwyższej jakości. Co istotne, nowy satelita zapewni dużą przepustowość w paśmie Ku, co pozwoli ARABSAT rozszerzyć swoje portfolio o nowe produkty i usługi dla Bliskiego Wschodu, a także kontynentu afrykańskiego i Europy.

- „Po długiej i bardzo rygorystycznej weryfikacji różnych produktów dostępnych obecnie na rynku, ARABSAT zdecydował się na platformę Space Inspire, a realizację powierzył firmie Thales Alenia Space, z którą współpracuje już od ponad czterech dekad przy wielu programach. Zaplanowana transformacja technologiczna jest elementem nowej strategii ARABSAT, której celem jest zrównoważony rozwój sektora satcom w regionie oraz dobre relacje z instytucjami i przedsiębiorcami w krajach, z którymi współpracujemy. Wszystko po to, aby zmniejszyć przepaść technologiczną i umożliwić wszystkim łączność satelitarną i tym samym stworzyć większej liczbie podmiotów szansę na udział w dynamicznie rozwijającej się gospodarce cyfrowej” – skomentował Dr. Badr N. Alsuwaidan, p.o. CEO ARABSAT.

- „Umowa z ARABSAT otwiera nowy rozdział w długoletniej współpracy pomiędzy naszymi firmami. Bardzo się cieszę z czekających nas nowych wyzwań” – powiedział Hervé Derrey, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space.

- „Jesteśmy bardzo dumni, że możemy przyczynić się do rozwoju ARABSAT w regionie MENA poprzez dostarczanie usług poprzez naszą ultranowoczesną platformę satelitarną. Rozwiązanie, którego rozwój jest wspierany zarówno przez francuską, jak i europejską agencję kosmiczną, jest w pełni rekonfigurowalne na orbicie. Nowy kontrakt Thales Alenia Space to sukces, który potwierdza, że elastyczna linia produktów Space Inspire odpowiada na szybko ewoluujące potrzeby rynku telekomunikacyjnego.”

Autor: astronomia24
ARABSAT-7A fot: Thales Alenia Space (Kliknij aby powiększyć)

O ARABSAT

Arabsat, założony w 1976 roku przez 21 państw członkowskich Ligi Arabskiej, od ponad 45 lat zaspokaja rosnące potrzeby świata arabskiego, działając z siedziby głównej w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Stacje kontroli satelitarnej Arabsatu rozmieszczone są w Rijadzie i Tunisie. Obecnie firma jest jednym z największych operatorów satelitarnych na świecie i wiodącym dostawcą usług satelitarnych w krajach arabskich. Arabsat nadaje ponad 500 kanałów telewizyjnych, 200 stacji radiowych, sieć płatnej telewizji oraz szeroką gamę kanałów HD, docierając do dziesiątek milionów domów w ponad 80 krajach na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie. Operator gromadzi ponad 170 milionów widzów w samym tylko regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), którzy są podłączeni do "hotspotu" wideo Arabsat na pozycji 26°E. Obsługując rosnącą flotę własnych satelitów o koordynatach 20°E, 26°E, 30,5°E i 39°E, ARABSAT jest jedynym operatorem satelitarnym w regionie MENA oferującym pełne spektrum usług nadawczych, telekomunikacyjnych i szerokopasmowych.

O THALES ALENIA SPACE

Bazując na ponad 40-letnim doświadczeniu i wyjątkowej kombinacji umiejętności, kompetencji i kultury, Thales Alenia Space dostarcza opłacalne rozwiązania z zakresu telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, badań, nauki i infrastruktury orbitalnej. Zarówno rządy, jak i prywatni przedstawiciele przemysłu polegają na Thales Alenia Space w zakresie opracowywania systemów satelitarnych, które zapewniają połączenie i pozycjonowanie w dowolnym miejscu i czasie, obserwują naszą planetę, ulepszają zarządzanie jej zasobami, a także eksplorują nasz Układ Słoneczny i przestrzeń poza nim. Thales Alenia Space postrzega Kosmos jako nowy horyzont, który pomoże uzyskać lepsze i bardziej zrównoważone życie na Ziemi. Jako spółka joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%) Thales Alenia Space współpracuje również z Telespazio, tworząc Space Alliance oferujący pełen zakres rozwiązań dla sektora kosmicznego. Thales Alenia Space w 2020 roku osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości ok. 1,85 mld euro i zatrudnia ok. 7,7 tys. pracowników w 10 krajach w 17 lokalizacjach w Europie (w tym w Polsce) i w 1 w USA.


Źródło: thalesaleniaspace.com, mslgroup.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24