NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Czołowy operator satelitarny ARABSAT podpisał kontrakt z Thales Alenia Space na dostawę satelity typu Software-Defined

Satelity i Sondy KosmiczneARABSAT, wiodący operator satelitarny w regionie Bliskiego Wschodu i w Afryce oraz Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%) podpisały umowę na budowę satelity ARABSAT-7A. Zgodnie z porozumieniem będzie to w pełni dostosowany satelita SDS (Software-Defined Satellite) oparty na rozwiązaniu Thalesa – Space Inspire (INstant SPace In-orbit REconfiguration.

Image  by Astronomia24
ARABSAT-7A fot: Thales Alenia Space


Decydując się na współpracę z Thales Alenia Space, ARABSAT znajdzie się w elitarnym gronie operatorów satelitów geostacjonarnych, którzy zdecydowali się na zmianę z tradycyjnych satelitów GEO typu „bentpipe” na nowoczesne i łatwy do adaptacji system SDS. Platforma Space Inspire umożliwi firmie bezproblemową rekonfigurację usług telekomunikacyjnych na satelicie ARABSAT-7A oraz natychmiastowe i efektywne wykorzystanie zasobów satelitarnych do najwyższej jakości transmisji wideo i łączności szerokopasmowej na orbicie.

Satelita ARABSAT 7A zostanie podłączony do tego samego punktu udostępniania danych, co już wcześniej pracujące jednostki ARABSAT 6A i 5A, w paśmie o współrzędnych 30,5E. Nowe rozwiązanie zastąpi obecny sygnał w pasmach C i Ku satelity ARABSAT 5A, który kończy swoją misję. Wdrożeniem nowszego technologicznie rozwiązania zapewni klientom i partnerom nieprzerwaną łączność i możliwość dostarczania rozwiązań satelitarnych najwyższej jakości. Co istotne, nowy satelita zapewni dużą przepustowość w paśmie Ku, co pozwoli ARABSAT rozszerzyć swoje portfolio o nowe produkty i usługi dla Bliskiego Wschodu, a także kontynentu afrykańskiego i Europy.

- „Po długiej i bardzo rygorystycznej weryfikacji różnych produktów dostępnych obecnie na rynku, ARABSAT zdecydował się na platformę Space Inspire, a realizację powierzył firmie Thales Alenia Space, z którą współpracuje już od ponad czterech dekad przy wielu programach. Zaplanowana transformacja technologiczna jest elementem nowej strategii ARABSAT, której celem jest zrównoważony rozwój sektora satcom w regionie oraz dobre relacje z instytucjami i przedsiębiorcami w krajach, z którymi współpracujemy. Wszystko po to, aby zmniejszyć przepaść technologiczną i umożliwić wszystkim łączność satelitarną i tym samym stworzyć większej liczbie podmiotów szansę na udział w dynamicznie rozwijającej się gospodarce cyfrowej” – skomentował Dr. Badr N. Alsuwaidan, p.o. CEO ARABSAT.

- „Umowa z ARABSAT otwiera nowy rozdział w długoletniej współpracy pomiędzy naszymi firmami. Bardzo się cieszę z czekających nas nowych wyzwań” – powiedział Hervé Derrey, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space.

- „Jesteśmy bardzo dumni, że możemy przyczynić się do rozwoju ARABSAT w regionie MENA poprzez dostarczanie usług poprzez naszą ultranowoczesną platformę satelitarną. Rozwiązanie, którego rozwój jest wspierany zarówno przez francuską, jak i europejską agencję kosmiczną, jest w pełni rekonfigurowalne na orbicie. Nowy kontrakt Thales Alenia Space to sukces, który potwierdza, że elastyczna linia produktów Space Inspire odpowiada na szybko ewoluujące potrzeby rynku telekomunikacyjnego.”

Autor: astronomia24
ARABSAT-7A fot: Thales Alenia Space (Kliknij aby powiększyć)

O ARABSAT

Arabsat, założony w 1976 roku przez 21 państw członkowskich Ligi Arabskiej, od ponad 45 lat zaspokaja rosnące potrzeby świata arabskiego, działając z siedziby głównej w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Stacje kontroli satelitarnej Arabsatu rozmieszczone są w Rijadzie i Tunisie. Obecnie firma jest jednym z największych operatorów satelitarnych na świecie i wiodącym dostawcą usług satelitarnych w krajach arabskich. Arabsat nadaje ponad 500 kanałów telewizyjnych, 200 stacji radiowych, sieć płatnej telewizji oraz szeroką gamę kanałów HD, docierając do dziesiątek milionów domów w ponad 80 krajach na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie. Operator gromadzi ponad 170 milionów widzów w samym tylko regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), którzy są podłączeni do "hotspotu" wideo Arabsat na pozycji 26°E. Obsługując rosnącą flotę własnych satelitów o koordynatach 20°E, 26°E, 30,5°E i 39°E, ARABSAT jest jedynym operatorem satelitarnym w regionie MENA oferującym pełne spektrum usług nadawczych, telekomunikacyjnych i szerokopasmowych.

O THALES ALENIA SPACE

Bazując na ponad 40-letnim doświadczeniu i wyjątkowej kombinacji umiejętności, kompetencji i kultury, Thales Alenia Space dostarcza opłacalne rozwiązania z zakresu telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi, zarządzania środowiskiem, badań, nauki i infrastruktury orbitalnej. Zarówno rządy, jak i prywatni przedstawiciele przemysłu polegają na Thales Alenia Space w zakresie opracowywania systemów satelitarnych, które zapewniają połączenie i pozycjonowanie w dowolnym miejscu i czasie, obserwują naszą planetę, ulepszają zarządzanie jej zasobami, a także eksplorują nasz Układ Słoneczny i przestrzeń poza nim. Thales Alenia Space postrzega Kosmos jako nowy horyzont, który pomoże uzyskać lepsze i bardziej zrównoważone życie na Ziemi. Jako spółka joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%) Thales Alenia Space współpracuje również z Telespazio, tworząc Space Alliance oferujący pełen zakres rozwiązań dla sektora kosmicznego. Thales Alenia Space w 2020 roku osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości ok. 1,85 mld euro i zatrudnia ok. 7,7 tys. pracowników w 10 krajach w 17 lokalizacjach w Europie (w tym w Polsce) i w 1 w USA.


Źródło: thalesaleniaspace.com, mslgroup.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
810 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
398 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
362 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2624 2 mc500
05-09-2022 20:37
Jakiej wielkości jest napr...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3595 3 mc500
05-09-2022 20:37