NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie

AstronautykaOmnispace Spark-1TM znajduje się już na orbicie. Umieszczenie satelity na orbicie okołoziemskiej jest jednym z pierwszych etapów projektu Omnispace, którego celem jest stworzenie globalnej sieci hybrydowej NTN. Omnispace and Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), poinformowały 2 kwietnia 2022 roku, że satelita Omnispace Spark-1TM dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Transporter-4.

Image  by Astronomia24
Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie


Program Omnispace Spark-1TM ma na celu rozwój pierwszej na świecie wystandaryzowanej globalnej sieci hybrydowej. Spółka Thales Alenia Space zaprojektowała i zbudowała pierwszego z dwóch satelitów, które docelowo powstaną w programie Omnispace Spark. Omnispace Spark będzie obsługiwał standard 3GPP branży mobilnej w paśmie n2561, co umożliwi bezpośrednią łączność z urządzeniami pracującymi w tym standardzie.

Program ma na celu rozwój i implementację technologii globalnej sieci hybrydowej NTN.

- Omnispace to idea, która całkowicie zmieni oblicze komunikacji mobilnej. Powstająca globalna sieć hybrydowa to nowoczesne rozwiązanie dostępne z każdego miejsca na Ziemi dla użytkowników, którzy szukają innowacji w dziedzinie technologii mobilnej – mówił Ram Viswanathan, prezes Omnispace LLC. – Jesteśmy niezwykle zadowoleni ze współpracy z Thales Alenia Space i ich światowej klasy ekspertów. Dzięki ich wsparciu nasza wizja jednorodnej i globalnej internetowej sieci hybrydowej staje się rzeczywistością.

- Wystrzelenie nanosatelity Spark-1, który powstał w wyniku współpracy trzech liderów branży NanoAvionics, Syrlinks i ANYWAVES to niezwykłe wydarzenie, także dla mnie osobiście. To pokazuje, że nasza firma potrafi tworzyć spersonalizowane rozwiązania kosmiczne zgodnie z oczekiwaniami i zapotrzebowaniem naszych klientów w ramach innowacyjnych partnerstw z mniejszymi podmiotami MŚP. Jestem przekonany, że połączenie ekspertyzy popartej długoletnim doświadczeniem z zarządzaniem zwinnym to odpowiedź na aktualne potrzeby rynkowe – powiedział Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space.


Satelita Spark-1 dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX. Za wsparcie wdrożeniowe, integrację wszystkich procesów, a także zarządzanie całą misją i wreszcie wystrzelenie w przestrzeń pozaziemską samego satelity odpowiadała firma Exolaunch.

Thales Alenia Space jest liderem partnerstwa Omnispace. Działania wspiera NanoAvionics, firma specjalizująca się w dostarczaniu podsystemów satelitarnych, która zajmuje się także wsparciem misji kosmicznych jeszcze przed startem. Istotny wkład w misję Omnispaces wnoszą także ANYWAVES odpowiedzialny za ustawienie anten ładunków satelitarnych oraz Syrlinks zarządzający instrumentami typu S.

- Wprowadzenie Omnispace Spark-1 na orbitę to dowód na niezwykle owocną współpracę pomiędzy sektorem NewSpace i tradycyjnym przemysłem kosmicznym. Partnerstwo umożliwiło nam wymianę know-how technologicznego z naszym głównym partnerem Thales Alenia Space – mówi Vytenis J. Buzas, założyciel i prezes NanoAvionics.

- Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań COTS, a zaangażowanie w inicjatywę Omnispace umożliwiło nam rozszerzenie spectrum naszej działalności o dostawę ładunków kosmicznych. Współpraca z Thales Alenia Space w ramach tak dużego projektu kosmicznego to wielki powód do dumy – podkreślił, dyrektor generalny ANYWAVES.

- Jesteśmy bardzo dumni, że uczestniczyć w pierwszej fazie rozwoju Internetu Rzeczy (IoT). Chcielibyśmy podziękować Thales Alenia Space za zaproszenie Syrlinks do współtworzenia technologii New-Space Radio-Frequency Payload, która umożliwia odbieranie, przetwarzanie i przesył sygnałów IoT – powiedział Eric Pinson, dyrektor ds. działalności kosmicznej w Syrlinks.


Internet 5G oferowany poprzez jedną globalną sieć hybrydową to szansa na przełomową zmianę technologiczną i możliwość upowszechnienia innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych na miarę XXI wieku. Powstająca sieć przekształci branżę telekomunikacyjną, dając zarówno operatorom, jak i pośrednikom potężny impuls do rozwoju i wdrażania innowacji komunikacyjnych dla miliardów użytkowników na całym świecie.

Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosieŹródło: mslgroup.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24