NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie

AstronautykaOmnispace Spark-1TM znajduje się już na orbicie. Umieszczenie satelity na orbicie okołoziemskiej jest jednym z pierwszych etapów projektu Omnispace, którego celem jest stworzenie globalnej sieci hybrydowej NTN. Omnispace and Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), poinformowały 2 kwietnia 2022 roku, że satelita Omnispace Spark-1TM dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Transporter-4.

Image  by Astronomia24
Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie


Program Omnispace Spark-1TM ma na celu rozwój pierwszej na świecie wystandaryzowanej globalnej sieci hybrydowej. Spółka Thales Alenia Space zaprojektowała i zbudowała pierwszego z dwóch satelitów, które docelowo powstaną w programie Omnispace Spark. Omnispace Spark będzie obsługiwał standard 3GPP branży mobilnej w paśmie n2561, co umożliwi bezpośrednią łączność z urządzeniami pracującymi w tym standardzie.

Program ma na celu rozwój i implementację technologii globalnej sieci hybrydowej NTN.

- Omnispace to idea, która całkowicie zmieni oblicze komunikacji mobilnej. Powstająca globalna sieć hybrydowa to nowoczesne rozwiązanie dostępne z każdego miejsca na Ziemi dla użytkowników, którzy szukają innowacji w dziedzinie technologii mobilnej – mówił Ram Viswanathan, prezes Omnispace LLC. – Jesteśmy niezwykle zadowoleni ze współpracy z Thales Alenia Space i ich światowej klasy ekspertów. Dzięki ich wsparciu nasza wizja jednorodnej i globalnej internetowej sieci hybrydowej staje się rzeczywistością.

- Wystrzelenie nanosatelity Spark-1, który powstał w wyniku współpracy trzech liderów branży NanoAvionics, Syrlinks i ANYWAVES to niezwykłe wydarzenie, także dla mnie osobiście. To pokazuje, że nasza firma potrafi tworzyć spersonalizowane rozwiązania kosmiczne zgodnie z oczekiwaniami i zapotrzebowaniem naszych klientów w ramach innowacyjnych partnerstw z mniejszymi podmiotami MŚP. Jestem przekonany, że połączenie ekspertyzy popartej długoletnim doświadczeniem z zarządzaniem zwinnym to odpowiedź na aktualne potrzeby rynkowe – powiedział Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space.


Satelita Spark-1 dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX. Za wsparcie wdrożeniowe, integrację wszystkich procesów, a także zarządzanie całą misją i wreszcie wystrzelenie w przestrzeń pozaziemską samego satelity odpowiadała firma Exolaunch.

Thales Alenia Space jest liderem partnerstwa Omnispace. Działania wspiera NanoAvionics, firma specjalizująca się w dostarczaniu podsystemów satelitarnych, która zajmuje się także wsparciem misji kosmicznych jeszcze przed startem. Istotny wkład w misję Omnispaces wnoszą także ANYWAVES odpowiedzialny za ustawienie anten ładunków satelitarnych oraz Syrlinks zarządzający instrumentami typu S.

- Wprowadzenie Omnispace Spark-1 na orbitę to dowód na niezwykle owocną współpracę pomiędzy sektorem NewSpace i tradycyjnym przemysłem kosmicznym. Partnerstwo umożliwiło nam wymianę know-how technologicznego z naszym głównym partnerem Thales Alenia Space – mówi Vytenis J. Buzas, założyciel i prezes NanoAvionics.

- Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań COTS, a zaangażowanie w inicjatywę Omnispace umożliwiło nam rozszerzenie spectrum naszej działalności o dostawę ładunków kosmicznych. Współpraca z Thales Alenia Space w ramach tak dużego projektu kosmicznego to wielki powód do dumy – podkreślił, dyrektor generalny ANYWAVES.

- Jesteśmy bardzo dumni, że uczestniczyć w pierwszej fazie rozwoju Internetu Rzeczy (IoT). Chcielibyśmy podziękować Thales Alenia Space za zaproszenie Syrlinks do współtworzenia technologii New-Space Radio-Frequency Payload, która umożliwia odbieranie, przetwarzanie i przesył sygnałów IoT – powiedział Eric Pinson, dyrektor ds. działalności kosmicznej w Syrlinks.


Internet 5G oferowany poprzez jedną globalną sieć hybrydową to szansa na przełomową zmianę technologiczną i możliwość upowszechnienia innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych na miarę XXI wieku. Powstająca sieć przekształci branżę telekomunikacyjną, dając zarówno operatorom, jak i pośrednikom potężny impuls do rozwoju i wdrażania innowacji komunikacyjnych dla miliardów użytkowników na całym świecie.

Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie



Źródło: mslgroup.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3544 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
797 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1104 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44