NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Jak transportować sypką skałę na Księżycu? Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego.

AstronomiaZespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako jedyny z Polski startuje w międzynarodowych zawodach Over the Dusty Moon Challenge w Denver w Stanach Zjednoczonych. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musi być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit. W czerwcu Koło Naukowe SpaceTeam AGH zmierzy się z pięcioma innymi drużynami z USA, Kanady, Australii i Niemiec.

Image  by Astronomia24
Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego.


Grupa studentów z AGH w Krakowie zmierzy się w czerwcu na zawodach w Kolorado z drużynami akademickimi ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Niemiec. Zespół SpaceTeam AGH jest jedynym zespołem z Polski. Europę na zawodach będą reprezentować studenci z Krakowa oraz drużyna z Niemiec. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym startowało 16 zespołów, w tym 5 z Europy.

- W październiku zeszłego roku podjęliśmy wyzwanie i wystartowaliśmy w międzynarodowym konkursie Over the Dusty Moon Challenge zorganizowanym przez Colorado School of Mines. Przez dwa miesiące intensywnie pracowaliśmy nad koncepcją systemu transportu regolitu na Księżycu. W styczniu tego roku zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w wielkim finale, który odbędzie się początkiem czerwca w Denver w USA. W ostatniej fazie konkursu weźmie udział łącznie zaledwie 6 zespołów z całego świata, w tym nasze Koło Naukowe SpaceTeam AGH, jako jedyne zresztą z Polski. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i nobilitacja. Sam fakt udziału w zawodach i możliwość konkurowania z naszymi koleżankami i kolegami ze Stanów, Australii czy Kanady jest dla nas bardzo motywujący – podkreśla Martyna Rojczyk, studentka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.

- Udział studentów w tak prestiżowym, międzynarodowym konkursie otwiera im drogę do szerokiej współpracy z firmami z sektora kosmicznego. Rezultatem projektu będzie z pewnością przygotowanie kandydatów do pracy w branży kosmicznej, w szczególności w obszarze eksploracji zasobów pozaziemskich – wyjaśnia prof. Piotr Kulinowski, opiekun Koła Naukowego SpaceTeam AGH, działającego przy Centrum Technologii Kosmicznych.

Prace zespołu aktualnie koncentrują się na stworzeniu modelu prototypowego, a następnie gotowego rozwiązania, które przetransportowane w czerwcu na zawody będzie mogło konkurować z systemami stworzonymi przez inne drużyny. W trakcie finału konkursu systemy opracowane przez poszczególne zespoły będą wykonać zadanie transportowe wyznaczone przez organizatorów.

Projekt, nad którym pracują studenci to system przenośników do transportu regolitu na Księżycu. Głównym zadaniem jakie stoi przed uczestnikami jest zaprojektowanie, wykonanie oraz zaprezentowanie podczas finału systemu do transportu i przenoszenia regolitu na Księżycu. Regolit to warstwa luźnej, zwietrzałej skały pokrywająca powierzchnię Ziemię, ale także innych planet skalistych. Zadanie jest utrudnione ze względu na szczególne właściwości regolitu tj. jego wysoką pylność, która wpływa niekorzystnie na wszelkie mechaniczne rozwiązania oraz możliwość przenoszenia ładunków elektrycznych.

Konkurs Over the Dusty Moon Challenge organizowany jest przez Colorado School of Mines w Stanach Zjednoczonych, a sponsorem w konkursie jest firma Lockheed Martin, amerykański koncern, specjalizujący się w ostatnim czasie m.in. w rozwiązaniach z sektora inżynierii kosmicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie: overthedustymoon.com

Projekt nad którym pracują studenci to system przenośników do transportu regolitu na Księżycu - TOLRECON (Wizualizacja)


Zespół SpaceTeam AGH reprezentuje Polskę na międzynarodowych zawodach w USAŹródło: agh.edu.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3376 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4040 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4027 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1128 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4309 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54