NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Projekty z Podkarpacia będą miały szansę zawalczyć o nagrodę NASA

Astronautyka48 godzin kreatywnej pracy 19 zespołów z Podkarpacia zaowocowało projektami, które otrzymają szansę, aby zawalczyć o wyjazd do głównej siedziby NASA. Zwycięzcą pierwszej rzeszowskiej edycji globalnego hackathonu NASA Space Apps Challenge został zespół Gathered, który stworzył aplikację ułatwiającą zbieranie danych publikowanych przez agencje kosmiczne.

Image  by Astronomia24
Projekty z Podkarpacia będą miały szansę zawalczyć o nagrodę NASA
fot. pcinn.org


W dniach 2 i 3 października, ponad 450 zespołów z całego świata przyjęło wyzwanie agencji kosmicznej w ramach 10. edycji globalnego hackathonu NASA Space Apps Challenge. W wydarzeniu wzięło udział ponad 3,5 tysiąca osób, które chcą współtworzyć kosmiczne rozwiązania. Po raz pierwszy wśród ponad 320 lokalizacji, w których organizowane było wydarzenie, znalazł się Rzeszów. W podkarpackiej edycji do zadań przystąpiło 19 zespołów, z których jury wybrało trzy najlepsze.

- Sędziowie rzeszowskiej edycji hackathonu stanęli na wysokości zadania, wybierając te projekty, które charakteryzują się największą kreatywnością i nowym ujęciem tematu. Wśród wyróżnionych prac znajdują się te najbardziej rozbudowane i zaawansowane. NASA mocno stawia również na multidyscyplinarność zespołów, dlatego docenione były kwestie komunikacji samych rozwiązań. Co ważne, poszczególne zespoły dzieliły zaledwie dziesiąte części punktów, można zatem śmiało stwierdzić, że rywalizacja była wyrównana - mówi Łukasz Bis, koordynator lokalnej edycji NASA International Space Apps Challenge Rzeszów.

Pierwsze miejsce hackathonu NASA Space Apps Challenge Rzeszów 2021 zajął trzyosobowy zespół Gathered, który opracował rozwiązanie dla wyzwania „You are my sunshine”. Członkowie zaprojektowali aplikację, która w zrozumiały dla przeciętnego użytkownika sposób prezentuje dane publikowane przez NASA. - Nasz projekt zrealizowaliśmy, dając z siebie 110%. Cieszymy się, że będziemy mogli rozwijać nasz pomysł i kontynuować współpracę pod okiem ekspertów. Nie chcemy się zatrzymywać i wykorzystamy naszą szansę - mówi Daria Pyziak, członek zwycięskiego zespołu.

fot. pcinn.org


Na drugim miejscu znalazł się zespół SuperCluster, którego członkowie stworzyli serwis internetowy prezentujący, jak krok po kroku stworzyć balon stratosferyczny. Projekt został opracowany z myślą o uczniach na każdym etapie edukacji, którzy chcą poszerzać wiedzę z zakresu kosmosu.

Trzecie miejsce zajął międzynarodowy zespół RDDT, który w ramach hackathonu zaprojektował serwis internetowy mapujący kosmiczne śmieci w czasie rzeczywistym. Aby prezentacja istotnego problemu była przystępna dla każdego, autorzy zdecydowali się oznaczyć kosmiczne śmieci za pomocą… ogromnych gumowych kaczuszek.

Wybór trzech najlepszych zespołów nie był zadaniem łatwym. - Każdy zespół wniósł ogromnie zaangażowanie i pasję, co zaowocowało wieloma wspaniałymi rezultatami. Cieszymy się, że wyzwania postawione przez NASA zachęciły młodych ludzi, aby zmierzyć się z niecodziennym zadaniem, uruchamiając tym samym ich kreatywność - komentuje Jędrzej Bieniasz z firmy EXATEL, jeden z członków jury. Trzy zwycięskie zespoły otrzymają nagrody finansowe, których łączna pula wyniosła 30 tysięcy złotych, zaproszenia na staże do międzynarodowych firm z branży kosmicznej współpracujących z PCI oraz upominki od Partnerów wydarzenia.

- Podkarpacka edycja hackathonu NASA Space Apps Challenge zainspirowała nas funkcjonalnością i przejrzystością zwycięskich rozwiązań. Dzięki swojej prostocie, proponowane rozwiązania są dostępne dla użytkowników z ograniczoną wiedzą techniczną, a jednocześnie dają przestrzeń do wykorzystania przez bardziej zaawansowanych odbiorców - mówi Adam Malagowski z Boeing AvionX, firmy będącej jednym z partnerów wydarzenia.

Organizatorami globalnego hackathonu NASA na poziomie Podkarpacia w Rzeszowie byli Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Podkarpackie Centrum Innowacji. Wśród Partnerów Akademickich znaleźli się: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Rzeszowski, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu i Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie.

- Niewątpliwym sukcesem jest to, że debiutując w międzynarodowym wydarzeniu organizowanym przez NASA, byliśmy w stanie zebrać aż 19 zespołów złożonych głównie ze studentów i uczniów szkół średnich. Finalnie, Podkarpacie złożyło 17 projektów, dzięki czemu znaleźliśmy się w pierwszej trzydziestce pod względem zgłoszonych rozwiązań. To bardzo dobry wynik, zważywszy na fakt, że wydarzenie odbyło się w 320 lokalizacjach. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni dużym zainteresowaniem i przede wszystkim tym, jak wielu zdolnych młodych ludzi mamy na Podkarpaciu. Liczymy, że dwa zwycięskie projekty zgłoszone przez nas do drugiego etapu zostaną docenione również na szczeblu międzynarodowym - mówi Łukasz Bonarek, Dyrektor PCI ProtoLab.

Partnerami branżowymi podkarpackiej edycji NASA Space Apps Challenge 2021 byli: Sektorowa Rada ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Amerykańska Izba Handlowa, Boeing, Creotech Instruments, PZL-Mielec LMCO, EXATEL, KP Labs, CloudFerro, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Astronika. Branżowym partnerem międzynarodowym był SES.


Źródło: pcinn.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3376 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4040 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4026 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1126 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4309 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54