NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

AGH w Krakowie, wspólnie z partnerami z Europy, buduje strategię rozwoju branży kosmicznej

AstronautykaW dniach 4-6 października br. delegacja Akademii Górniczo-Hutniczej
w Krakowie z prof. Jerzym Lisem, Rektorem AGH, na czele, odwiedziła Tuluzę, gdzie uczestniczyła w konferencji „Kosmos i Uniwersytety Przyszłości w Europie”, a także w obradach grup projektowych konsorcjum UNIVERSEH, które AGH tworzy wspólnie z uniwersytetami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji.

Image  by Astronomia24
AGH w Krakowie, wspólnie z partnerami z Europy, buduje strategię rozwoju branży kosmicznej
fot. AGH


Wydarzenie we Francji było pierwszą okazją do bezpośredniego spotkania uczestników projektu od czasu jego uruchomienia w grudniu 2020 roku. Podczas konferencji zainaugurowano także badawczą część programu o nazwie „Beyond UNIVERSEH”.

Jednym z głównych zagadnień inauguracyjnej konferencji było przedstawienie możliwości europejskich uniwersytetów w zakresie podnoszenia jakości kształcenia, a w szczególności w sektorze badania przestrzeni kosmicznej. Paneliści i uczestnicy debat odpowiadali na pytanie, w jaki sposób UNIVERSEH może zapewnić korzyści wszystkim stronom projektu, a także jak zagwarantować studentom z wszystkich krajów partnerskich równy dostęp do wysokiego poziomu kształcenia.

Swoimi badaniami i doświadczeniem dotyczącymi środowiska przyjaznego rozwojowi edukacji w zakresie technologii kosmicznych podzielili się badacze, inżynierowie, doktoranci i studenci z wszystkich pięciu uniwersytetów zaangażowanych w projekt. Swoją wiedzę i praktykę w obszarze pracy w sektorze kosmicznym zaprezentowali także członkowie Parlamentu Europejskiego, francuskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych i Innowacji, a także przedstawiciele przemysłu kosmicznego m.in. Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus czy Europejski Fundusz Inwestycyjny. Niezwykle wartościowy wkład wnieśli także przedstawiciele środowiska startup’owego, w tym polskie SatRevolution czy Analog Astronaut Training Centre.

fot. AGH


W czasie konferencji miała także miejsce oficjalna inauguracja filaru badawczego projektu konsorcjum – „Beyond UNIVERSEH”, którego finansowanie ogłoszono wiosną 2021 roku. Celem inicjatywy jest poszerzenie know-how projektu w zakresie prowadzenia badań i edukacji w obszarze nauki i inżynierii, gospodarki, biznesu, a także finansów, medycyny, nauk społecznych, sztuki, kultury czy przedsiębiorczości.

Rektor AGH, prof. Jerzy Lis nie kryje swojego zadowolenia z dotychczasowych efektów: - Udział AGH w pierwszej konferencji w ramach projektu UNIVERSEH: „Kosmos i Uniwersytety Przyszłości w Europie” w Tuluzie był dla nas niepowtarzalną okazją do zacieśnienia relacji i współpracy z pozostałymi partnerami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji. Jesteśmy po wielu budujących i niezwykle owocnych spotkaniach, debatach i warsztatach. Bardzo się cieszę, że w tych spotkaniach mogli wziąć udział także nasi studenci i doktoranci, którzy są przyszłością sektora kosmicznego. Staramy się, aby to właśnie oni czerpali z tego projektu jak najwięcej. Podczas konferencji mieliśmy okazję porozmawiać o programach kształcenia, ofercie edukacyjnej oraz wyzwaniach branży kosmicznej. Szczególnie cenne z punktu widzenia działalności AGH wydaje mi się poszerzenie kontaktów, które mogą zaprocentować ciekawymi stażami czy praktykami studenckimi.

Prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH, które realizuje projekt UNIVERSEH w AGH dodaje: - Jestem niezmiernie zadowolony, że po niemal roku trwania projektu mogliśmy zasiąść osobiście do obrad i wspólnie pracować nad realizacją dalszych celów naszego projektu uniwersytetu kosmicznego. Ostatnie miesiące pokazały, że wielokulturowa i wielojęzyczna współpraca jest możliwa, a co za tym idzie, że zaplanowane cele projektu są jak najbardziej realne. Jestem przekonany, że w ramach UNIVERSEH stworzymy przyjazne środowisko dla studentów i naukowców, które pomoże im realizować badania związane z innowacjami kosmicznymi.


Celem zaplanowanego na lata 2020-2023 projektu UNIVERSEH, jest wsparcie europejskiego obszaru edukacji, w zakresie technologii kosmicznych, w szczególności poprzez zwiększanie specjalistycznego zatrudnienia czy rozwój przemysłu. Konsorcjum od niemal roku pracuje na rzecz powstania pierwszego Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości, którego zadaniem będzie wspólne kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie technologii Kosmicznych. Partnerami AGH w projekcie są: Uniwersytet w Tuluzie (Francja), Uniwersytet Luksemburski, Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie (Niemcy) oraz Uniwersytet Techniczny w Luleå (Szwecja). Szczegółowe informacje dotyczące konsorcjum znajdą Państwo na stronie: universeh.agh.edu.pl oraz universeh.eu.


Źródło: agh.edu.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Mój kanał YT o kosmosie i...
TEMATY OGÓLNE
31 0 Arcat
03-10-2024 11:14
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3641 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4259 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4556 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1496 1 Kundzia
13-03-2024 08:27