NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Pół miliona widzów ERC 2021!

AstronautykaPrawie pół miliona osób uczestniczyło w siódmej edycji European Rover Challenge, która w tym roku, poza odwiedzającymi z całej Polski, zgromadziła również tłumy widzów online z najdalszych zakątków świata, a to dzięki transmisjom i licznym relacjom na żywo w mediach społecznościowych. Nie zabrakło kibiców zakwalifikowanych drużyn, między innymi ze Szwajcarii, Turcji, czy Niemiec a także wolontariuszy.

Image  by Astronomia24
Pół miliona widzów ERC 2021!


Na miejscu oraz zdalnie można było brać udział w licznych pokazach, warsztatach i prelekcjach dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca oraz wpływu kosmicznych technologii na życie na Ziemi. Fantastyczną atrakcją dla wszystkich był zrekonstruowany na torze w Kielcach największy na świecie, aktywny wulkan marsjański. A wszystko to na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej

W samym w konkursie łazików marsjańskich brało udział 38 drużyn z całego świata.
Siódma edycja tych zawodów po raz pierwszy odbyła się w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE). Tegoroczne konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały pracę inżynierów największych agencji kosmicznych podczas eksploracji Marsa.

Astronomia24

Pierwsze miejsca w zawodach zajęły: kielecki zespół Impuls Team (ON-SITE) oraz pochodzący z Indii DJS Antariksh (REMOTE). Drudzy w rankingu znaleźli się turecki ITU Rover Team i niemiecki ERIG. Tegoroczne podium zamykają zespoły EPFL Xplore ze Szwajcarii i RoboClyde z Wielkiej Brytanii (Szkocja). W tym roku, poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach. Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy Astronika oraz GMV Innovating Solutions. Dodatkowe nagrody specjalne, zostały wręczone w imieniu firmy Thales Alenia Space Italy.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC2021 prezentuje się następująco: 

Astronomia24

Widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej, brali udział w licznych, pasjonujących debatach tematycznych odbywających się w ramach Strefy Inspiracji. Wśród nich znalazł się między innymi wideoczat z wiceszefem NASA i byłym astronautą – Robertem Cabaną, który jak sam przyznał, szczerze żałuje, że nie mógł osobiście pojawić się w Kielcach. Dodatkową atrakcją był także turniej e-sportowy Rover Mechanic Challenge organizowany po raz drugi we współpracy z firmą Pyramid Games. W ramach współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zrealizowano również w technologii 8K połączenie na żywo wydarzenia ERC z Festiwalem Ars Electronica w Linzu, w Austrii.

Odwiedzający tegoroczne ERC doceniali świetnie przygotowane przez wystawców warsztaty edukacyjne, pokazy robotów do zadań specjalnych, eksperymenty naukowe oraz możliwość pełnej interakcji z technologiami kosmicznymi i robotycznymi, prezentowanymi na miejscu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także, przygotowana we współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych w Krakowie, specjalna wystawa fotograficzna NASA pod hasłem „From the Moon to Mars”. Z kolei w ramach współpracy ze stacją badawczą Lunares, zrealizowano także na żywo trzydniowe połączenie z trwającą w habitacie międzynarodową misją dla analogowych astronautów. Organizatorzy zadbali także o możliwość spotkań firm i instytucji, zainteresowanych działaniami proinnowacyjnymi, które towarzyszyły wydarzeniu przez wszystkie trzy dni.


Źródło: Lukasz Wilczynski, European Rover Challenge 2021.Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3376 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4040 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4026 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1126 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4309 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54