NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Miesięczny przewodnik po niebie - Recenzja

Miesięczny przewodnik po niebie - Recenzja


Na nasze biurko trafiła ostatnio książka "Miesięczny przewodnik po niebie", autorstwa Iana Ridpatha i Wila Tiriona wydawnictwa Arkady. Pozycja z pewnością trafi w gusta większości z Was - miłośników astronomii odwiedzających nasz wspólny portal. Na 72 stronach skupiono informacje m.in. o położeniach wszelkich planet, gwiazdozbiorów, mgławic, galaktyk, czy obserwacjach zaćmień i meteorów od roku 2014 aż do roku 2019. Co ważne - przewodnik po niebie zaadresowany został do zarówno początkujących obserwatorów nieba, jak również tych, którzy mają już na swoim koncie wiele godzin poszukiwań astronomicznych obiektów.

Astronomia24
Miesięczny przewodnik po niebie to pozycja dla początkujących, ale i doświadczonych


Książka rozpoczyna się od wprowadzenia dla początkujących. Autorzy w przejrzysty sposób odpowiedzieli też na podstawowe pytania takie jak: czym jest gwiazda, planeta, gwiazdozbiór, gwiazda podwójna, kometa, spadająca gwiazda, zaćmienie, czy gromada gwiazd. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy na samym początku książki. W wyszczególnionych miejscach na stronach widnieją ponadto tabele i dane, do których można wrócić w dowolnym momencie. Początkujących ucieszy m.in. zestawienie wszystkich rojów meteorów wraz z terminami ich występowania. W ten sposób uzupełniając swoją wiedzę będziemy mogli przejść do punktu kluczowego - organizacji i rozpoczęcia obserwacji astronomicznych.

Astronomia24
Szczegółowe i przejrzyste mapy są sporym atutem. Dobra jakość papieru zapewnia ich trwałość.


"Miesięczny przewodnik po niebie" to jednak nie tylko treść i porady, ale też mapy. Ich specyfikę i umiejętność posługiwania się poznamy już po kilkunastu minutach obcowania z książką. Jest to bardzo ważny element, który pozwoli nam obrazowo zapoznać się z obiektami astronomicznymi, które następnie będziemy chcieli zobaczyć na nocnym niebie.

Doświadczeni zapytają z pewnością - czy opis obserwacji chociażby planet kończy się tylko na ich lokalizacji na niebie? Odpowiedź brzmi - nie. Każda planeta kryje na swojej powierzchni charakterystyczne elementy, które autorzy omówili. To bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, a opisane mapy Księżyca (nazwy kraterów) w zestawieniu z jego prawdziwym zdjęciem to już prawdziwa gratka dla licznych fanów naszego naturalnego satelity. Lokalizacja miejsc misji Apollo nie będzie stanowić już żadnego problemu nawet dla początkujących.

Astronomia24
Treść książki dopełniają zdjęcia, ciekawostki, tabele i dane w ramkach


Dalej jest już tylko ciekawiej. Od 25 strony przewodnik został podzielony na rozdziały o nazwach miesięcy. Dla przykładu w styczniu zestawiono możliwe do zaobserwowania planety, gwiazdozbiory, zaćmienia czy meteory z podziałem na poszczególne lata - od 2014 roku do 2019 roku. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele dodam tylko, że mapa wraz z wielkościami gwiazdowymi to doskonałe dopełnienie. W mojej opinii tyle szans do obserwacji wraz z dokładnymi terminami i lokalizacjami to coś, co wykluczy możliwość zapomnienia o istotnym wydarzeniu, które ja czy Wy - miłośnicy astronomii chcielibyście koniecznie zobaczyć na własne oczy. To właśnie sprawia, że "Miesięczny przewodnik po niebie" jest pozycją, którą warto mieć w swojej kolekcji. Czym bowiem jest możliwość stworzenia planu obserwacji astronomicznych, w oparciu o pewne dane uzupełnione ciekawymi opisami i mapami? To wiecie z pewnością najlepiej.

Przemierzając wszystkie miesiące, zdałem sobie sprawę z tego, jak wiele szans do roku 2019 będę miał na obserwacje, a ile z tych szans nie wykorzystałbym bez tego przewodnika. Jeśli więc obserwacje astronomiczne i szeroko pojęta astronomia to Wasze hobby, warto sięgnąć po tę pozycję bez dwóch zdań.


Astronomia24 Astronomia24
Między 2014 a 2019 r. miłośnicy obserwacji astronomicznych nie będą narzekać na nudęMiesięczny przewodnik po niebie
Ian Ridpath, Wil Tirion

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Ilość stron: 72
Ilość ilustracji: 66
Format: 21.0 x 29.6 cm
ISBN: 978-83-213-4842-1
Cena: 29 zł

"Miesięczny przewodnik po niebie" można zamówić na oficjalnej stronie Wydawnictwa Arkady pod adresem arkady.com.pl


Źródło: astronomia24.com
Danielex
<
#1 | Danielex dnia 11.08.2014 18:11
w empiku też jest dostępna?
Sep
<
#2 | Sep dnia 12.08.2014 14:41
Przyda się na długie zimowe noce Smile

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 89% [8 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 11% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]