NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Życie w przybliżeniu - Recenzja książki o niedoskonałościach w życiu codziennym

Życie w przybliżeniu to kolejna nowość wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo PWN. Książka przybliża naszą rzeczywistość i ujawnia jej niedoskonałości. Czy matematyka, która traktowana jest jako nauka ścisła może być niedoskonała? Astrofizyk – Janusz Osarczuk próbuje w swojej książce udowodnić szereg otaczających nas niedoskonałości na świetnie dobranych przykładach.

Jak wspomina Wydawnictwo PWN w prezentacji swojej nowej książki - nie da się w każdym możliwym przypadku udowodnić niesprzeczności. Jeszcze trudniej jest, gdy matematykę chcemy wykorzystać w naukach humanistycznych. Weźmy dla przykładu socjologię. Zachowanie ludzi jako grupy (ale również zachowanie pojedynczych jednostek) niezbyt dobrze podporządkowuje się procesom matematycznym. Wyniki uzyskiwane tą drogą są wciąż dalekie od oczekiwań.

Życie w przybliżeniu - Recenzja książki o niedoskonałościach w życiu codziennym
Autor na świetnie dobranych przykładach wspomina o braku sensu tworzenia projektu schodów z dokładnością do pikometrów, by zaraz podkreślić, że ważenie w sklepie towarów z dokładnością do mikrogramów pozbawione jest sensu.


W tym momencie otwieramy oczy i dochodzimy do wniosku skąd właściwie pomysł na tytuł książki. Życie w przybliżeniu nie dotyczy bowiem spoglądania na poszczególne przedmioty poprzez zoom aparatu, lupę czy mikroskop. Z treści książki dowiadujemy się o niekoniecznie precyzyjnej wiedzy posiadanej przez ludzkość. Autor na świetnie dobranych przykładach wspomina o braku sensu tworzenia projektu schodów z dokładnością do pikometrów, by zaraz podkreślić, że ważenie w sklepie towarów z dokładnością do mikrogramów pozbawione jest sensu. Niepotrzebna jest też w życiu codziennym znajomość temperatury powietrza z dokładnością do setnych części stopnia.

Życie w przybliżeniu - Recenzja książki o niedoskonałościach w życiu codziennym
Życie w przybliżeniu doskonale ujawnia brak precyzji jaki towarzyszy nam na każdym kroku w życiu codziennym, a także uwzględnia brak precyzji w matematyce, która niekoniecznie musi być nauką zamkniętą


Z kolei z drugiej strony czytamy o obsesji ludzkości w dążeniu do doskonałości w każdej dziedzinie. Ostatecznie jednak dochodzimy do wniosku, że zero-jedynkowe podejście jest zero-prawie jedynkowe. Życie w przybliżeniu zwraca uwagę jak przybliżenia funkcjonują w najróżniejszych dziedzinach naszego życia i jak na nie wpływają, zarówno na poziomie materii, jak i psychiki.

Życie w przybliżeniu doskonale ujawnia brak precyzji jaki towarzyszy nam na każdym kroku w życiu codziennym, a także uwzględnia brak precyzji w matematyce, która niekoniecznie musi być nauką zamkniętą. Jest to książka dla ciekawych niedoskonałości świata i Wszechświata. Po lekturze inaczej będziecie patrzeć na dokładność w codziennym życiu.

Tytuł: Życie w przybliżeniu
Autor: Janusz Osarczuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 184
Numer wydania: I
Rok wydania: 2023
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 235 x 9 x 165
Gdzie kupić? ksiegarnia.pwn.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]