NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu - Recenzja

Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu to świetna prezentacja niezwykle ciekawej i wciąż nieoklepanej tematyki. Trudno przejść bokiem obok pozycji, która kusi treścią od pierwszych zadrukowanych stron. Od pewnego czasu pozaziemskie oceany ukryte gdzieś pod gruntem na przykład księżyców Saturna, czy Jowisza zaczynają być postrzegane bardzo poważnie. Czy znajdziemy w nich życie? Takie, jakie rozpoczęło bardzo długą historię życia na planecie Ziemia? Jak dotrzeć i zbadać te tajemnicze zbiorniki wodne? Nad tym głowi się Kevin Peter Hand – astrobiolog, planetolog Jet Propulsion Laboratory NASA i jednocześnie autor omawianej książki.

Powstanie życia to bardzo długi proces. Co oczywiste – początkowo na Ziemi mieliśmy do czynienia z prostymi organizmami. Upłynęło bardzo wiele lat zanim powierzchnię naszej planety zaczęły deptać stopy człowieka jakiego sylwetkę znamy obecnie. Ogromne znaczenie ma więc zawartość podziemnych oceanów mieszczących się na innych obiektach. Stąd też coraz poważniejsze zainteresowanie ich eksploracją. Potwierdzenie obecności form życia w tych wodach miałoby niezwykle cenne rezultaty dla ludzkości. Pojęcie naszego miejsca we Wszechświecie uległoby zmianie. Ziemia stałaby się nie jedyną, a jedną z wielu żyjących planet.

Astronomia24
Bardzo podoba nam się połączenie elementów książek naukowych z cechami pozycji popularnonaukowych. Mamy tu twarde wyniki badań, rozważania, ale i wizje.


Fantastyczna przygoda, jaką przeżyliśmy trzymając w dłoniach książkę Wydawnictwa Copernicus nie zdarza się często. Bardzo podoba nam się połączenie elementów książek naukowych z cechami pozycji popularnonaukowych. Mamy tu twarde wyniki badań, rozważania, ale i wizje. W efekcie zapisane strony pełne są intensywnych przekazów, przejrzystych także dla niewtajemniczonego odbiorcy. Zamysł autora po prostu wypalił.

Z kolei postawienie na zakręt prowadzący ludzkość na księżyce innych planet zamiast na powierzchnię chociażby Marsa robi wrażenie. Nie da się ukryć, że w ten sposób atmosfera podgrzewana jest niemal do czerwoności – szczególnie w środowisku ludzi ciekawych świata i Wszechświata, a więc również wśród Was – naszych drogich czytelników.

Astronomia24
Po lekturze czujemy satysfakcję i sens drążenia gruntu pozaziemskich obiektów celem dotarcia do nieosiągalnych dotychczas zbiorników wodnych


M.in. Tytan, Europa, Enceladus, Ganimedes, Caliisto, Tryton, a nawet Pluton to lista obiektów, którym przygląda się w książce Kevin Peter Hand. Autor w kapitalny sposób przenosi nas nie tylko na powierzchnię poszczególnych obiektów, ale przede wszystkim pod nią. To właśnie w ukrytych wodnych oceanach z dużym prawdopodobieństwem osiągnięcia sukcesu należy szukać form życia.

Po lekturze czujemy satysfakcję i sens drążenia gruntu pozaziemskich obiektów celem dotarcia do nieosiągalnych dotychczas zbiorników wodnych. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu książki poczujecie to samo, albo i więcej. Oczywiście jeszcze wiele lat upłynie zanim dotrzemy do momentu poznania wyników badań próbek, czy nawet ich pozyskania. Realizacja misji z pewnością pochłonie wiele środków pieniężnych, ale też lat pracy. Jednak już same zapowiedzi kręcą nas niesamowicie. To wynik zaangażowania z jakim Kevin Peter Hand stara się zwrócić uwagę na pozaziemskie oceany.

Tytuł: Pozaziemskie oceany poszukiwanie życia w głębinach kosmosu
Autor: Hand Kevin
Tłumaczenie: Lamża Zuzanna
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 374
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-03-10
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 220 x 34 x 143
Indeks: 41188491
Gdzie kupić? ccpress.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Cziko
<
#1 | Cziko dnia 06.07.2022 07:55
Czytałem polecam! Cool

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]