NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Droga do czarnych dziur - Recenzja

Jean-Pierre Lasota - francusko-polski astronom, fizyk teoretyczny oraz profesor nauk fizycznych wziął pod lupę intrygujące, przyciągające i tajemnicze czarne dziury. W efekcie Wydawnictwo Copernicus Center Press wypuściło w kwietniu na polski rynek 224-stronicową pozycję, która w szczegółach przybliża odbiorcy to pasjonujące zagadnienie.

Żeby zrozumieć czarne dziury wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu szeroko pojętej astrofizyki. Autor stara się rzecz jasna wdrożyć odbiorcę, kreując w jego umyśle bazę podstaw, która ma posłużyć przy dalszym zgłębianiu treści książki. Należy jednak wykazać się zbudowanym przez siebie gruntem, by całymi garściami czerpać z zawartego w niej bogactwa.

Książka pozbawiona jest szeregu matematycznych wzorów, które mogłyby się w niej znaleźć. Jest to jednak zamysł profesora, który nie chciał obciążać grupy odbiorców ciekawych Wszechświata, ale jednocześnie nieposiadających profesjonalnej wiedzy z tego zakresu. Analizując niniejszą pozycję można bez wątpienia stwierdzić, że trafi ona do wszystkich, którzy po nią sięgną. Kwestią otwartą jest z kolei to w jakim zakresie, o czym zresztą wspominaliśmy już przed momentem.

Astronomia24
Czarne dziury to fascynujące ludzkość kosmiczne pułapki, w które nie wierzył sam Albert Einstein


Wokół czarnych dziur powstało wiele teorii sugerujących chociażby, że mogą one łączyć Wszechświaty. Pewne jest jednak przede wszystkim to, że są fascynującymi ludzkość kosmicznymi pułapkami, w które nie wierzył sam Albert Einstein. Jak mawia profesor - czarne dziury można porównać do studni w czasoprzestrzeni, w których sama przestrzeń zapada się bez możliwości pozostania w miejscu.

Droga do czarnych dziur ujawnia przed odbiorcą dotychczas zgromadzone i zaakceptowane przez świat fizyki teorie. Nie da się ukryć, że masy, które są w stanie osiągnąć setki tysięcy mas Słońca spędzają sen z powiek wielu uczonych. Ludzkie życie jest jednak zbyt krótkie, by wielu z nich mogło pokonać bariery, które stoją na przeszkodzie do poznania wszelkich tajemnic skrywanych przez czarne dziury. Upłynie jeszcze wiele lat zanim zrozumiemy je lepiej.

Tym bardziej cieszy więc fakt, że profesor Lasota angażuje odbiorcę i przekazuje mu to, z czym mierzy się od lat. Cieszy również to w jaki sposób skonstruowana jest ta książka. Bez większych trudności wyczuliśmy w jej treści pasję, powagę i głębię. Po lekturze czujemy się mądrzejsi i co istotne - nieprzytłoczeni. Droga do czarnych dziur jest więc zrównoważona i nienachalna. Pokonując ją czuliśmy wyłącznie pozytywne emocje. To chyba najlepsza rekomendacja. Zresztą - jakość zawsze broni się sama. Jeśli więc czarne dziury należą do materii, którą chcielibyście poznać lepiej, to jedyną właściwą drogą jest omawiana "Droga do czarnych dziur" profesora Lasoty. Bawcie się dobrze.

Astronomia24
Bez większych trudności wyczuliśmy w treści pasję, powagę i głębię


Tytuł: Droga do czarnych dziur
Autor: Lasota Jean Pierre
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 224
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-04-04
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 20 x 140
Indeks: 41572320
Gdzie kupić? ccpress.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]