NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Wyładowania atmosferyczne - zagrożenia, zasady bezpieczeństwa

Wyładowania atmosferyczne towarzyszące gwałtownym burzom często niosą ze sobą fatalne konsekwencje. Co roku od uderzenia pioruna ginie co najmniej 1000 osób. Często nie wiemy jak zachować się podczas piorunującego spektaklu na naszym niebie. Zapraszamy do nowego artykułu, a w nim wszystko nt. wyładowań - zaczynając od ich rodzajów, idąc przez zagrożenia jakie niosą, kończąc na zasadach bezpieczeństwa.

Wyładowań atmosferycznych nie należy lekceważyć


Nasza planeta niemal codziennie trafiana jest przez multum piorunów. Codziennie przecież przez nasz glob przechodzą burze. Według statystyk wyładowania atmosferyczne zabijają rocznie około 1000 osób. Sam błysk trwa ułamek sekundy, błyskawica natomiast ma długość przekraczającą kilkadziesiąt kilometrów, jej temperatura jest aż pięć razy wyższa niż ta panująca na Słońcu (ok. 30 000 C). Prędkość z jaką uderza wynosi 1/3 prędkości światła więc o panicznym biegu w kierunku bezpiecznego miejsca często nie ma mowy.

Wyładowanie wyładowaniu nierówne...

Każde wyładowanie charakteryzuje się swoją odmiennością. Dosyć sporą grupę wyładowań tworzą pioruny, które mają miejsce wewnątrz chmur - nie docierają do ziemi dlatego są po prostu niegroźne. Gorzej gdy mamy do czynienia z piorunami liniowymi. To właśnie one najczęściej trafiają w człowieka. Nieco rzadszym zjawiskiem są pioruny kuliste, które tworzą na niebie jaskrawą kulę energii - świecąca plazma jest w stanie unosić się w powietrzu przez kilka minut. Co więcej, przenikać przez ściany, krążyć w mieszkaniu czy po prostu wybuchać. Najrzadziej słyszymy o piorunie perełkowym. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że nie istnieje. Piorun perełkowy jest następstwem uderzenia pioruna liniowego, który z kolei dzieli się na krótkie odcinki łańcuchowe, przypominające perłowy wisior.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa powinien znać każdy...

Powinniśmy wiedzieć, że przebywanie na otwartej przestrzeni podczas burzy jest niebezpieczne. Ważne aby postarać się wtedy o schronienie, jeśli takowe jest niemal niemożliwe do odnalezienia powinno się zwinąć i zbliżyć do podłoża. Oznaką, która może przedwcześnie ostrzegać o uderzeniu pioruna mogą być naelektryzowane włosy. To, że przebywanie w okolicach drzew, barierek i innych metalowych obiektów również jest zagrożeniem powinien wiedzieć każdy. Podczas burzy wyłączmy telefony komórkowe, przebywając w domu odłączmy urządzenia elektroniczne od sieci. Miejscem najbezpieczniejszym, a co za tym idzie gwarantującym nam bezpieczeństwo podczas wyładowań atmosferycznych jest Klatka Faradaya. Tego rodzaju klatkę tworzy każdy samochód, tak więc będąc w nim nie ma możliwości by piorun zrobił nam krzywdę.

Właściciele domów wolnostojących często zapominają o montażu piorunochronów...

Posiadacze domów wolnostojących często nie biorą pod uwagę, że właśnie w ich dom może uderzyć piorun. Dlatego też często dostrzegamy brak piorunochronu, którego koszty przekraczają 1000 zł. Pytanie tylko czy nie lepiej jednorazowo zainwestować w piorunochron niż później liczyć straty w kilkunastu/kilkudziesięciu tysiącach?

Nie lekceważmy wyładowań atmosferycznych...

W tym miejscu powinno rozpoczynać się podsumowanie. Jednak zdanie - "Wyładowań atmosferycznych pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć." z oczywistych względów jest w stanie je zastąpić. Redakcja Astronomia24 apeluje o rozsądek podczas gwałtownych burz, które tego lata nie są nad naszym krajem rzadkim zjawiskiem.


Opracowanie: © Piotr Petryla
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [14 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]