NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Recenzja - Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu

Kosmiczne dziewczyny. Co tak właściwie kryje się pod tytułem, którego napisania podjęła się Libby Jackson - jedna z największych brytyjskich ekspertek w dziedzinie kosmologii i jednocześnie kierownik programu kosmicznego brytyjskiej Agencji Kosmicznej? Nie może być inaczej – na każdej ze stron jej książki znajdziemy biografie kobiet, które dzięki swojemu talentowi, ale i ciężkiej pracy stały się fundamentem w dążeniu ludzkości do gwiazd.

„Neil Armstrong, który wypowiedział słynne zdanie o „małym kroku dla człowieka” nigdy nie wylądowałby na Księżycu, gdyby nie pomoc kobiet. Kobiety na całym świecie – astronautki, matematyczki, inżynierowie, fizyczki, pilotki – wciąż przesuwają granice, do których dociera ludzkość i pomagają zrozumieć Wszechświat oraz miejsce, jakie zajmuje w nim człowiek” – czytamy w prezentacji.

 astronomia24
na każdej ze stron znajdziemy biografie kobiet, które dzięki swojemu talentowi, ale i ciężkiej pracy stały się fundamentem w dążeniu ludzkości do gwiazd


Po zapoznaniu się z treścią tej książki trudno z powyższymi słowami się nie zgodzić, choć my – miłośnicy szeroko pojętej astronomii doskonale zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że wśród przywoływanych astronautów, matematyków, fizyków, czy ekspertów są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Potraktowaliśmy więc tę książkę – nie jako próbę udowodnienia nam przez autorkę, faktu, że kobiety też potrafią, ale jako podsumowanie ich pracy na 50 przykładach, których powiedzmy sobie szczerze – mogłoby być nieskończenie wiele.

 astronomia24
Cieszy nas, że autorka nie poszła na łatwiznę i nie uszeregowała sylwetek Pań alfabetycznie.

Skoro już wyjaśniliśmy sobie, że jesteśmy świadomi faktu, iż za osiągnięciami ludzkości stoją zarówno Panie, jak i Panowie) skupić wypada się na poziomie jaki reprezentuje przedmiotowa książka. Warto więc podkreślić czytelny i atrakcyjny podział, z jakim mamy do czynienia w Kosmicznych dziewczynach. Cieszy nas, że autorka nie poszła na łatwiznę i nie uszeregowała sylwetek Pań alfabetycznie. Postawiono natomiast na zbudowanie kategorii takich jak: przedpole podróży kosmicznych, zaranie ery kosmicznej, stacje i promy kosmiczne, życie i działalność w kosmosie, przyszłość podbojów kosmicznych. Tym samym otrzymujemy wyraźny obraz tego o jakich osiągnięciach poszczególnych Pań przyjdzie nam przeczytać.

Do samej prezentacji tychże osiągnięć nie można mieć zastrzeżeń. Autorka podkreśliła najważniejsze elementy każdego z nich, bardzo dokładnie ujawniając nam szczegóły na temat każdej z bohaterek. Na szczęście nie zderzamy się jedynie z suchymi faktami, bowiem zadbano również o to, by odbiorca mógł zaznajomić się z szeregiem ciekawostek.

 astronomia24
„Na pokład nie można władować zwykłego jedzenia z półki sklepowej. To wyzwanie, ale ja lubię stawiać mu czoło i osiągać cel” – Rita Rapp, dietetyczka

Warto również docenić bardzo dobrze wykonaną oprawę graficzną książki. Mamy tu na myśli zarówno twardą okładkę, jak również, a właściwie przede wszystkim świetnie narysowane sylwetki 50 bohaterek książki. Jest to dla nas jeden z tych elementów, które świadczą o dopracowaniu, chęci zadowolenia odbiorców, którzy za sprawą grafik zdecydowanie głębiej wejdą w zagadnienia – być może lepiej utożsamiając się przy tym z poszczególnymi sylwetkami Pań.

Kosmiczne dziewczyny to książka, która bez wątpienia powinna zainteresować większość miłośników szeroko pojętej astronomii. Wiedzy nigdy za wiele, a ta, którą serwuje nam Libby Jackson jest naprawdę przyjemna w odbiorze.

 astronomia24
Kosmiczne dziewczyny to książka, która bez wątpienia powinna zainteresować większość miłośników szeroko pojętej astronomii.


Tytuł: Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu
Autor: Jackson Libby
Tłumaczenie: Borówka Ewa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 144
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-05-23
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Gdzie kupić? wydawnictwokobiece.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]