NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego - Recenzja prawdziwej perły dla kochających fizykę

Mamy dla Was recenzję kolejnej ponadprzeciętnie grubej i jednocześnie niezwykle wartościowej pozycji. Czas najwyższy zabrać Was w 392-stronicową podróż pełną niesamowitości, jaką bez wątpienia serwuje nam autor – George Musser. Panie i Panowie przed Wami: Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego, a wszystko to pięknie opakowane w trwałą twardą okładkę. Zaczynamy!

Czy nasz Wszechświat jest oczywisty? Jasne, że nie. Autor odważnie pisze o możliwym zupełnie innym obrazie Wszechświata jaki znamy. Kto bowiem stwierdził, że jest tak, jak uważamy aktualnie? To przerażająco prosty obraz tego, co czeka na nas podczas obcowania z książką, ale naszym zdaniem konieczne jest zastosowanie tego uproszczenia z uwagi na fakt, iż czytają nas nie tylko odbiorcy zafascynowani światem fizyki i astronomii, ale też ci, którzy podążają drogą nieco inną, obracając się głównie wokół obserwacji nocnego nieba.

 astronomia24
Autor odważnie pisze o możliwym zupełnie innym obrazie Wszechświata jaki znamy

Kończąc ten dość niestandardowy wstęp, zajrzeć wypada nam do wnętrza książki o przyznajmy - niekrótkim tytule: Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego. Zdajecie sobie powoli sprawę, że tytuł nie należy do oczywistych i nie ukrywajmy – nie każdy jest w stanie rozszyfrować go w mgnieniu oka. Nie da się jednak ukryć, że zawartość lektury skierowana jest głównie do osób, które wokół fizyki, czy precyzując - fizyki kwantowej, obracają się na co dzień. Właśnie do nich, a także do społeczności ściśle już związanej z szeroko pojętym światem nauki pisze George Musser. Nie zaprezentujemy Wam rzecz jasna całości książki, bowiem byłoby to z uwagi na poruszane w niej zagadnienia niemożliwe. Warto jednak docenić umiejętności autora, jego wiedzę, czy doświadczenie uwidocznione chociażby szeregu publikacji naukowych, czy chociażby potwierdzone wyróżnieniami w świecie nauki. Już powyższe stanowi niezbędny grunt do uznania tej książki za niezwykle wartościową. To w jaki sposób autor zebrał myśli, jak wielu słów użył przy budowaniu całości przy jednoczesnym zachowaniu porządku tylko potwierdza, że mamy do czynienia ze sztuką. Co prawda sztuka ta dotrze głównie do wąskiej grupy odbiorców – wspomnianych osób zafascynowanych światem fizyki, ale dla faktów wyżej przywołanych nie ma to znaczenia.

 astronomia24
problem lokalności zmusza nas do przemyślenia na nowo w jakim świecie żyjemy i odrzucenia narzucających się intuicyjnie wyobrażeń o Wszechświecie

Jak czytamy w prezentacji - Zjawisko nielokalności, określone niegdyś przez zafascynowanego nim Einsteina jako „upiorne działanie na odległość” jest dziś ważnym aspektem fizyki kwantowej i nie da się opisywać świata bez wzięcia go pod uwagę. Nielokalność uwikłana jest w znane eksperymentalnie zjawiska, takie jak splątanie czy kwantowa teleportacja – które przez lata były tylko ciekawostkami, a dziś powoli „trafiają pod strzechy” za sprawą choćby szyfrowania kwantowego. Słusznie dowiadujemy się również, że problem lokalności zmusza nas do przemyślenia na nowo w jakim świecie żyjemy i odrzucenia narzucających się intuicyjnie wyobrażeń o Wszechświecie. Właśnie wokół powyższych problemów wędruje George Musser.

Niezwykle ważnym elementem książki jest fakt, iż autor dysponujący wyżej wspominanymi atutami, nawiguje między tymi zagadnieniami z wielkim wyczuciem, dzięki czemu wprowadzenie nas w jeden z najdziwniejszych aspektów rzeczywistości znanych nauce przebiega dość płynnie. Autor doskonale przemyślał sposób, w jaki postanowił odbiorcę zaznajomić z najnowszymi osiągnięciami fizyki. Nie zrezygnował przy tym z historii, filozoficznych spekulacji, charakteryzujących pozycje tego rodzaju. Pamiętał również o zastosowaniu humorystycznych, inteligentnych metafor, w odpowiednich momentach regulowanych powagą pobudzającą do dalszych dogłębnych analiz zagadnień i najważniejsze - otwarcia własnego umysłu na nieoczywisty, zupełnie inny obraz dotychczas nam znany. ”

 astronomia24
Autor doskonale przemyślał sposób, w jaki postanowił odbiorcę zaznajomić z najnowszymi osiągnięciami fizyki

Książka podzielona jest na sześć głównych rozdziałów. To niewielka ilość biorąc pod uwagę liczbę stron recenzowanego egzemplarza. Jest to jednak tylko potwierdzenie tego z jak rozbudowanym i niekończącym się tematem mamy do czynienia. Jaki drzemie w nim potencjał? O tym dowiecie się już z książki i być może w niedalekiej przyszłości.

Rozdziały:

Wprowadzenie. Szklane domy Einsteina

1. Wiele odmian nielokalności
2. Źródła nielokalności
3. Lokalność Einsteina
4. Wielka debata
5. Nielokalność i unifikacja fizyki
6. Czasoprzestrzeń jest stracona

Tytuł oryginalny: Spooky Action at a Distance. The Phenomenon That Reimagines Space and Time-and What It Means for Black Holes, the Big Bang, and Theories of Everything
ISBN: 978-83-7886-367-0
Format: 140x215 mm
Tłumaczenie: Łukasz Lamża
Liczba stron: 392
Gdzie kupić?: ccpress.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
vooyeck50
<
#1 | vooyeck50 dnia 10.08.2018 11:19
To tylko teorie. Ściema wyssana z palca. Panowie nie wierzą w Boga i tworzą własne wizje wszystkiego - czyli niczego. Obwołani wielkimi fizykami trzepią wielką kasę. Jednym zdaniem - wielka głupota.
Wacek
<
#2 | Wacek dnia 14.09.2018 11:53
Ty chyba jesteś członkiem komisji Antoniego M!?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]