NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Kwantowy kosmos. Od wczesnego świata do rozszerzającego się universum - Recenzja książki dla zakochanych w świecie fizyki i astronomii

Troszeczkę trwało zanim pochłonęliśmy tę 384 stronicową książkę. Było jednak warto, bo mieliśmy do czynienia z genialnie skonstruowaną lekturą, bogatą w mnóstwo atomowych pigułek wiedzy. W rezultacie możemy Wam z czystym sumieniem książkę polecić. Zanim jednak ruszycie do księgarni, zapoznajcie się z naszą krótką recenzją.

Kwantowy kosmos. Od wczesnego świata do rozszerzającego się universum. Tytuł doskonale obrazuje nam to, co czeka na nas wewnątrz książki. Za zapisanie kartek wziął się Claus Kiefer – niemiecki fizyk mający na swoim koncie sporo ciekawych pozycji. Wróćmy jednak jego świeżego projektu. Książka, jak dowiadujemy się już na samym początku zamierza zabrać nas w podróż przez teorię względności i teorię kwantową oraz strzałkę czasu i kosmologię, a wszystko to aby dotrzeć do grawitacji kwantowej i kosmologii kwantowej. Da się więc zauważyć już na początku, że grupa, do której kieruje swoją książkę Kiefier to osoby kochające i obracające się wokół szeroko pojętej astronomii i fizyki. A co z początkującymi? Fakt, autor stara się stopniowo wdrażać odbiorcę w świat poszczególnych rozdziałów jednak podstawy wypracowane przez siebie są tu również niezwykle istotne.

 astronomia24  astronomia24
Książka zabra nas w podróż przez teorię względności i teorię kwantową oraz strzałkę czasu i kosmologię, a wszystko to aby dotrzeć do grawitacji kwantowej i kosmologii kwantowej.


Powyższe nieco wyjaśnia, że treść skonstruowana przez autora będzie zrozumiała przede wszystkim dla osób, które z omawianymi dziedzinami nauki mają do czynienia. Osoby początkujące mogą zderzyć się z zagadnieniami nie do końca jasnymi, niezbędnymi do czerpania przyjemności i pełnej wiedzy z treści omawianej książki. Nie jest jednak tak, że autor pozostawia czytelnika bez wsparcia, bowiem szerokość objaśnień nie zna w jego przypadku granic. Co ciekawe, autor wielokrotnie wprowadza do treści (świadomie lub nie) elementy ujawniające nieco jego charakter. Mamy tu do czynienia z humorystycznymi, acz inteligentnymi, momentami zdecydowanymi wstawkami, które doprawiają książkę w sposób jedyny w swoim rodzaju.

Jedynymi w swoim rodzaju, bo nie sposób określić ich inaczej są też poruszane w książce kwestie dotyczące chociażby kwantowej teleportacji, czy te nieco zmieniające obraz świata jaki znamy. Już sam fakt poruszenia kwestii czarnych dziur, czy takich fenomenów jak kot Schrödingera, ciemna energia, struny oraz funkcja falowa wszechświata powodujące, że autor automatycznie tworzy zarysy nowej teorii i jej odpowiedzi na kluczowe pytania współczesnej fizyki! Tego jednak nikt nie zamierza ukrywać – taki zamysł miał w głowie autor jeszcze zanim stworzył tę obszerną pozycję. Nam nie pozostaje już nic innego, jak tylko zaprosić Was do lektury. Wszelkie zagadnienia (jeśli rzecz jasna znajdują się w kręgu Waszych zainteresowań) zostały tu omówione znakomicie, a umiejętność i doświadczenie autora miały w tym przypadku znaczenie niemałe. Miłego czytania!

Podział na rozdziały:

- Przedmowa do polskiego wydania
- Przedmowa
1. Przestrzeń, czas, teoria względności
2. Teoria kwantowa
3. Entropia
4. Kosmologia
5. Grawitacja kwantowa
6. Funkcja falowa wszechświata
7. Refleksje

Szczegóły:

Tytuł oryginalny: Der Quantenkosmos. Von der zeitlosen Welt zum expandierenden Universum
ISBN: 978-83-7886-235-2
Format: 140x215 mm
Tłumaczenie: Michał Tęcza
Liczba stron: 384
Gdzie kupić?: ccpress.pl

 astronomia24
Mamy tu do czynienia z humorystycznymi, acz inteligentnymi momentami zdecydowanymi wstawkami, które doprawiają książkę w sposób jedyny w swoim rodzajuAutor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Artur85lk
<
#1 | Artur85lk dnia czerwiec 29 2018 09:04:40
Wcześniej przeczytałem "Wszechświat w twojej dłoni" i "Astrofizyka dla zabieganych", ale ta książka mimo podobnej tematyki okazała się za trudna, musiałem wiele pojęć sprawdzać w internecie i strasznie się męczyłem żeby ją przeczytać do końca.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]