NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

The Manga Guide Wszechświat, czyli recenzja komiksu w stylu japońskiej mangi

Między grudniem a styczniem byliśmy nieco zabiegani. Nadrabiamy więc zaległości tak szybko jak to możliwe i przekazujemy Wam nową recenzję. Jakiś czas temu na nasze biurka trafił naprawdę ciekawy i oryginalny egzemplarz The Manga Guide Wszechświat. Jest to nietypowa pozycja skonstruowana w formie japońskiego komiksu. Warto już w tym momencie podkreślić, że za wydanie odpowiada PWN, a treść z jaką się zetknęliśmy jest ściśle związana z szeroko pojętą astronomią. Wskazać również wypada, że seria The Manga Guide składać się będzie również z odrębnych części traktujących o zagadnieniach z zakresu: mikroprocesorów, baz danych, fizyki, biologii molekularnej, biochemii

 astronomia24
Podczas intrygującej i dynamicznej wyprawy w przestrzeń kosmiczną wiedza sama puka do naszych umysłów


Bardzo pozytywnie odebraliśmy inicjatywę Wydawnictwa PWN i jego zaangażowanie we wdrażanie niestandardowych metod nauczania za pośrednictwem książek. Próby wprowadzenia specyficznych rozwiązań takich jak chociażby właśnie postawienie na komiks muszą trafić w gusta konkretnej grupy odbiorców –w tym tych najbardziej wybrednych. Wchodzimy tu jednak w preferencje odbiorców, a przecież jest ich tyle, ile książek na rynku. Nie zrozumcie nas źle - nie wykluczamy wartościowości egzemplarzy zbudowanych tylko i wyłącznie z treści. W przypadku The Manga Guide Wszechświat dostrzegamy jednak, że celem faktycznie jest próba dotarcia m.in. do młodszych grup odbiorców, które posiadają własne preferencje.

Historia zaprezentowana w komiksie nie jest zwykłą opowieścią. Zawiera bowiem szereg pojęć, które z każdą przeczytaną chmurką są w przyjazny sposób wyjaśniane. Mamy więc do czynienia nauką przez komiks – w dodatku świetnie oprawiony graficznie. Trudno się temu dziwić, skoro do współpracy zaproszono najważniejszych twórców japońskiej mangi. Na uwagę zasługuje nie tylko oprawa graficzna samego komiksu, ale również lakierowana, kolorowa okładka. Wiadomo, nie ocenia się po niej wnętrza, co często podkreślamy, ale dlaczego nie mielibyśmy jej wyróżnić?

 astronomia24
W książce mamy do czynienia z nauką przez komiks – w dodatku świetnie oprawiony graficznie

Nauka to tylko część tego, co oferuje nam The Manga Guide Wszechświat. Mamy bowiem do czynienia ze świetnie napisaną historią Kanna, Kanta, Yamane i Glorii. Wraz z głównymi bohaterami wyruszamy w fascynującą przygodę. Na pokładzie rakiety kosmicznej przemierzamy nocne niebo, poznając jednocześnie nasz Układ Słoneczny, Drogę Mleczną, a także odległe galaktyki. Dowiadujemy się o popularnych odkryciach i teoriach, ustalamy dlaczego naukowcy wierzyli, że znalezienie życia pozaziemskiego jest nieuniknione oraz wkraczamy w zagadnienia związane z ciemną materią czy Wielkim Wybuchem. Poznajemy też odkrycia Kopernika, Galileusza, Keplera czy Hubble’a, a także wdrażani jesteśmy w tajemnicę kosmicznego promieniowania tła i przewidywania dotyczącego przyszłości Wszechświata. To oczywiście nie wszystko, ale resztę odkryjecie sami.

 astronomia24
Na pokładzie rakiety kosmicznej przemierzamy nocne niebo, poznając jednocześnie nasz Układ Słoneczny, Drogę Mleczną, a także odległe galaktyki.

Chcąc podsumować powyższe stwierdzić musimy, że The Manga Guide Wszechświat oferuje nam przede wszystkim dobrą rozrywkę. Podczas tej intrygującej i dynamicznej wyprawy w przestrzeń kosmiczną wiedza sama puka do naszych umysłów. Nie ukrywamy, że jako miłośnicy astronomii bawiliśmy się świetnie. Bez cienia wątpliwości stwierdzamy więc, że odbiorcy zafascynowani światem mangi będą bawić się jeszcze lepiej. Dobra robota!

Seria / cykl: The Manga Guide
Autor: Verte Corp, Kenji Ishikawa, Kiyoshi Kawabata
Tłumacz: Małgorzata Dąbrowska-Kowalik, Witold Sikorski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: miękka
Data premiery: 30.10.2017
Gdzie kupić?: ksiegarnia.pwn.pl

 astronomia24
Okładka The Manga GuideAutor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]