NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Astrofizyka dla zabieganych - Recenzja

Czas ruszyć w kolejną podróż! Na nasze biurka trafił egzemplarz książki „Astrofizyka dla zabieganych” wydawnictwa Insignis. Sugerując się tytułem i wielkością książki od razu w głowie pojawiła się u nas myśl, że tym razem przyjdzie nam zrecenzować pozycję, która spełni oczekiwania tych, którzy chcieliby poświęcać swojemu hobby więcej czasu, ale z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić. Sprawdźmy co kryje się za tą przemyślaną i estetyczną okładką i czy fani grubszych książek będą mieć prawo do niezadowolenia.

 astronomia24
Niewielkie rozmiary książki sprawiają, że możemy zabrać ją dosłownie wszędzie

Czy krótsza oznacza gorsza? Mając na uwadze dotychczasowe przygody z książkami, które mieliśmy przyjemność dla Was zrecenzować odpowiadamy krótko – nie. Szybkie i konkretne odpowiedzi na pytania, omawianie zagadnień w sposób dynamiczny, a jednocześnie wprowadzająca w nasze umysły bogata pigułka wiedzy to elementy, dzięki którym książkę czyta się z przyjemnością. Owszem, jeżeli lubicie wyruszyć z książką w długą, wielogodzinną podróż możecie czuć niedosyt. Jednak w przypadku, gdy po przeczytaniu krótszego dzieła czujecie, że Wasza ciekawość została rozbudzona, a autor spowodował, że w głowie macie jeszcze więcej pytań i rozpoczynacie własną dalszą wędrówkę w nieznane, to znaczy, że mieliście do czynienia z treścią zbudowaną przez hobbystę dla hobbystów. Czy tak jest również w przypadku „Astrofizyki dla zabieganych”?

Zaczniemy nietypowo od okładki, choć nie powinno się po niej oceniać książki. Często pytacie jednak czy dana książka wypuszczona zostanie na rynek w twardej oprawie. „Astrofizyka dla zabieganych” domyślnie osłonięta jest właśnie w ten sposób. O oprawie graficznej okładki już wspominaliśmy – zachęca do zajrzenia głębiej, a głębiej… wielu ilustracji nie obejrzymy. Ale spokojnie.

 astronomia24
Teoria Wielkiego Wybuchu, czarne dziury, kwarki, mechanika kwantowa, odkrycia planet,poszukiwanie życia we wszechświecie to jedne z wielu zagadnień jakie porusza autor

Czytając „Astrofizykę dla zabieganych” napisaną przez amerykańskiego astrofizyka Neila deGrasse’a Tysona można odnieść wrażenie, że autor nie jest debiutantem. I nie można mieć tutaj wątpliwości, bowiem na jego koncie znajduje się już sporo pozytywnie odbieranych książek. I może dlatego brak ilustracji nie powoduje, że cierpi na tym jakość książki.

Zapewne już w tym momencie chcielibyście poznać ostateczną odpowiedź na zadane kilka zdań wyżej pytanie i podjąć decyzję, czy na Waszych wypełnionych dobrymi książkami półkach powinna zostać ustawiona recenzowana przez nas „Astrofizyka dla zabieganych”. Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, tak jak niejednoznaczny jest chociażby intrygujący nas Wszechświat. Prezentując Wam książki staramy się wczuć w odbiorcę debiutującego, odbiorcę doświadczonego, odbiorcę wymagającego, a więc w szereg grup, które mają różne oczekiwania. Wiadomo nie od dziś, że wszystkim oczekiwaniom nie da się sprostać. Wiemy jednak, że Was drodzy czytelnicy i nas autorów portalu łączy wspólna pasja. Jeśli więc pasję czuć będzie w treści tej książki, to napiszemy Wam o tym poniżej. Tradycyjnie liczymy na wysoki poziom „czytelności” i rzecz jasna dużą wartość treści.

 astronomia24
Książkę czyta się szybko, ale pigułka wiedzy pozostanie w głowie odbiorcy na długo

Sugerując się zapowiedzą książka ta ma wyjaśnić nam to, czego potrzebujemy, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po lekturze żadne z tych zagadnień ma nie być nam obce.

Obce na pewno nie będzie, bowiem autor dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem na każdej kartce papieru. Otrzymujemy książkę, w której odnajdziemy się bez problemu i co ciekawe nie potrzebujemy wyjaśnień na kilkaset stron. Zagadnienia są omawiane konkretnie, a jednocześnie precyzyjnie i wystarczająco, by każdy odbiorca mógł stwierdzić, że „zrozumiał” i nie ma na tym etapie wątpliwości.

Książka składa się z dwunastu głównych rozdziałów, które przeczytamy zarówno w domowym zaciszu, jak i na przystanku, w pociągu, czy w przerwie między wykładami. W tym miejscu wypada podkreślić, że autor stosuje język przyjazny dla czytającego. Obcując z "Astrofizyką dla zabieganych" nie potykamy się co kilka słów, a mkniemy przed siebie pochłaniając kolejne przejrzyście przedstawione fakty. Na uwagę zasługuje również sam wymiar książki. Jej niewielkie wymiary to zabieg celowy i skierowany jest do wspomnianych w tytule „zabieganych” czytelników. Właśnie dlatego „Astrofizyka dla zabieganych” to pozycja, którą zabierzemy ze sobą wszędzie.

 astronomia24
Neil deGrasse Tyson to znany autor wielu bestsellerów

Poprzez książkę nasza ciekawość zaczyna być stopniowo pobudzana, a to chyba fantastyczny komunikat dla wszystkich pasjonatów. Po jej przeczytaniu stajemy się posiadaczami wiedzy, dzięki której możemy podjąć dalsze kroki i sięgnąć na przykład po kolejne rozwijające książki obejmujące zakresem nasze hobby. A to już niekończąca się historia – bo tak właśnie mówimy o naszej wspaniałej pasji. Szeroko pojętą astronomię można odkrywać bez końca i jeśli odwiedzacie nasz portal to z pewnością macie tego świadomość. Wykreowana przez autora „Astrofizyka dla zabieganych” to materiał z pogranicza dziedziny fizyki i astronomii. Należy o tym pamiętać. Nie jest to klasyczny poradnik dla obserwatorów nieba. To wejście w oddziaływanie obiektów istniejących we Wszechświecie, to cofnięcie się do momentu „Wielkiego Wybuchu” i wędrówka wprost w kierunku czarnych dziur. Jeśli więc szukacie książki, która nie przygniecie Was ciężarem własnym, a przede wszystkim ciężarem użytego języka to bezdyskusyjnie należycie do grupy, którą jako czytelników obrał sobie Neil deGrasse Tyson. Czysta przyjemność gwarantowana.

Ps. Ilość bestsellerów na koncie to chyba wystarczające potwierdzenie, że autor trafia do swoich odbiorców dzięki treściom wypełnionym pasją. Miłej lektury!

Gatunek: Popularnonaukowe, Poradniki
Tłumaczenie: Jeremi Ochab
Tytuł oryginału: Astrophysics for People in a Hurry
Oprawa: twarda
Wymiary: 117x190 mm
ISBN: 978-83-65743-53-4
Data wydania: 08/11/2017

Zamów online: insignis.pl

Patronat medialny nad książką objął portal Astronomia24.com.

Astronomia24
Okładka książki Astrofizyka dla zabieganychAutor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]