NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Przechytrzyć Murphy'ego czyli matematyka na co dzień - Recenzja

Dziś zrecenzujemy dla Was książkę „Przechytrzyć Murphy'ego czyli matematyka na co dzień” Wydawnictwa PWN. Czy o matematyce można napisać ciekawą książkę? Zainteresowani tą dziedziną nauki z pewnością to potwierdzą. Z kolei jeśli jesteście humanistami lub po prostu niekoniecznie wielbicie matematykę, to możecie bez dalszego uzasadnienia uznać, że nie chcecie mieć już z nią do czynienia. No chyba, że pojawia się u Was chęć przekonania – jak często matematyka towarzyszy Wam w codziennym życiu.

Jakub Szczepaniak wykłada matematykę w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej i szuka jej we wszystkich aspektach naszej rzeczywistości. Matematyka to jego pasja. Dlaczego więc nie miałby skutecznie zarazić nią innych – szczególnie tych, których też ta dziedzina nauki intryguje?

 astronomia24
Jeśli nie jesteś z matematyką skłócony, to z pewnością należysz do odbiorców, z którymi autor pragnie dzielić się swoją pasją


Kilka zdań niżej koniecznie musimy zacytować Wam fragment jednego z rozdziałów, by potwierdzić, że autor faktycznie widzi matematykę wszędzie. Matematycy faktem tym będą zachwyceni, bowiem zaraz po przykładzie następuje część opisowa wraz z prezentacją nie tylko słowną, ale i liczbową. Humaniści z kolei będą ciekawi przede wszystkim przykładów i wiele wskazuje na to, że nie będą chcieli brnąć w ciągi liczb i wzory. Nie można jednak ukryć, że pozycja ta skierowana jest właśnie do fanów szeroko pojętej matematyki.. Jeśli nie jesteś ani trochę zainteresowany tym światem niekoniecznie się w nim odnajdziesz – chyba, że chcesz z ciekawości zdać sobie sprawę z tego gdzie jeszcze kryje się „matma”…

Spróbujmy wprowadzić trochę matematyki do bitwy na pomidory. Umawiamy się, że uczestnicy stoją w miejscu i nie ma dwóch różnych par osób o tych samych odległościach między nimi. Każdy ma w ręku jeden pomidor i rzuca nim w najbliższego sąsiada. Udowodnimy kilka, z pozoru nieoczywistych własności, które posiada bitwa pomidorowa. Przykładowo, jeżeli liczba uczestników jest nieparzysta, zawsze na placu boju pozostanie osoba, w którą nikt nie rzucił pomidorem. Dowód przeprowadzimy metodą indukcji matematycznej (…)” – pisze Jakub Szczepaniak.

 astronomia24
Autor bez problemów dostrzega matematykę we wszystkich aspektach naszej rzeczywistości


Zdaniem autora właśnie matematyka jest kluczem do zrozumienia reguł rządzących nawet najprostszymi zdarzeniami codzienności, choć ma on świadomość, że wyrecytowanym na pamięć twierdzeniem Talesa nie sposób zaimponować i niekoniecznie wszystkie zagadnienia poruszane w szkole na lekcjach matematyki uznawane są za przydatne. Z drugiej zaś strony podkreśla, że nauka ta jest bezustannie żywa i rocznie powstaje około 50,000 prac matematycznych, z których autorzy są dumni, bowiem często są dla innych inspiracją do napisania kolejnego odkrywczego dzieła. Tym samym potwierdzają się nasze myśli ujawnione na początku recenzji, a mianowicie, że książka "Przechytrzyć Murphy'ego czyli matematyka na co dzień" dla części odbiorców będzie pozycją wyjątkowo wartościową, a dla innych niekoniecznie interesującą.

Wśród rozdziałów książki znajdziemy takie jak m.in. „logika imprezy”, „matematyka dzieciństwa”, „matematyka w procesach sądowych” „matematyka i sport”, czy „szukamy nieograniczonego szczęścia w miłości” i „znajomi naszych znajomych”. Trzeba przyznać, że tytuły brzmią ciekawie. Wypada więc na chwilę zatrzymać się przy kilku z nich.

 astronomia24
W jednym z rozdziałów autor omawia matematyczne podstawy teorii poszukiwania optymalnego partnera


Rozdział „matematyka i sport” to w pewnym sensie coś dla bukmacherów. Rozdział ten poświęcony jest obecności matematyki w sporcie. Jakub Szczepaniak dokonuje analizy rozgrywki meczu tenisowego, a następnie tenisa stołowego. Autor dokonuje też matematycznego opisu meczu siatkówki i koszykówki. W tym przypadku głównym zadaniem jest oszacowanie szans na zwycięstwo w całym meczu gdy znamy szansę wygrania pojedynczej piłki. „Jednym z parametrów mierzonych podczas gry jest stosunek wymian wygranych do przegranych. Dysponując zatem taką informacją, znamy średnie prawdopodobieństwo wygrania pojedynczej wymiany” – wyjaśnia autor. Szczegółów oczywiście opisywać nie będziemy, bo naturalnie jest to niemożliwe w przypadku tej dziedziny nauki i koniecznym jest już sięgnięcie do pełnej treści książki.

Z kolei rozdział „szukamy nieograniczonego szczęścia w miłości” poświęcony poszukiwaniom idealnego partnera. Dokładniej jak wyjaśnia autor - "matematycznym podstawom teorii poszukiwania optymalnego partnera – idealnej, wymarzonej osoby, której chcielibyśmy powierzyć nasz los, z którą chcemy budować szczęście i radość". Jak rozpocząć poszukiwania biorąc pod uwagę cztery wymienione w książce warunki?

 astronomia24
Książka w ciekawy sposób wprowadza nas w świat matematyki. Hobbyści będą zachwyceni licznymi przykładami, które omawia autor


1. Nie możemy wrócić do partnera, z którym się już rozstaliśmy,
2. Potrafimy ocenić atrakcyjność każdego partnera w skali liczbowej,
3. Nie znamy wartości użyteczności najlepszego partnera,
4. Znamy górne ograniczenie liczby partnerów (oznaczmy je przez n).

Chyba niewielu z Was korzystało z liczb przy poszukiwaniu partnera. Autor wspomaga się diagramami i na przykładzie prezentuje nam tę teorię, wyjaśniając o co tak właściwie chodzi.

Po kilku rozdziałach zdajemy sobie sprawę z tego, że faktycznie matematyka towarzyszy nam na każdym kroku, ale żeby to zrozumieć trzeba chcieć w matematyce „siedzieć”.

 astronomia24
Patronat medialny nad książką objął portal astronomia24.com


W tym momencie podkreślić jeszcze raz wypada, że „Przechytrzyć Murphy'ego czyli matematyka na co dzień” to pozycja skierowana przede wszystkim do osób mających z tą dziedziną nauki do czynienia. Nie da się tego ukryć i jeśli na słowo „matma” dostajecie nerwów, a Wszechświat i odkrycia bardzo Was elektryzują to wśród zrecenzowanych przez nas książek znajdziecie inne książki idealnie spełniające Wasze potrzeby. Tymczasem podsumowując drodzy miłośnicy matematyki – świat jest wypełniony matematyką po brzegi. To udowadnia autor w swojej pełnej pasji książce i Wy z pewnością sięgając po nią będziecie zadowoleni. Powyższe dwa przybliżone przykłady to tylko początek zabawy z liczbami, którą zaserwował nam autor.

Tytuł: Przechytrzyć MURPHY'EGO czyli matematyka na co dzień
Wydanie: Wydanie 1
Autor/Redaktor: Jakub Szczepaniak
Format: B5
Objętość (liczba stron): 220
ISBN: 978-83-01-19276-1
Cena katalogowa: 39 zł
Data wydania: 2017-06-12
Rodzaj oprawy: miękka
Kategoria i podkategoria: matematyka

Zamów online: ksiegarnia.pwn.pl

Patronat medialny nad książką objął portal Astronomia24.com.

Astronomia24Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]