NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii - Recenzja

Zbliża się jesień. Krótsze dni i dłuższe wieczory to doskonały moment, by sięgnąć po książkę. Na nasze biurko trafiła kolejna pozycja Wydawnictwa PWN - W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii. Coś na zachętę? Książkę czyta się świetnie, autor pisze jasno i atrakcyjnie dla odbiorcy i czuć to już od samego początku. Treść wciąga nie od 50 strony, a już od pierwszych słów wstępu. Nie jest to przesada.

Książka ta pierwsze wrażenie zrobiła na nas bardzo dobre. Na początku nie wiadomo w jaki sposób kartki z treścią pokonuje się w zawrotnym tempie. Dopiero po jakimś czasie można zdać sobie sprawę z tego, że to autor jest twórcą tego sukcesu. W stronę nieba. Interaktywną szkołę astronomii napisał bowiem językiem jasnym, płynnie wędrując po opisywanych przez siebie zagadnieniach. Widać, że bawił się przy tym świetnie i do budowania tej książki nie został zmuszony siłą. Dla nas to świetna wiadomość i jak wiecie bardzo to doceniamy. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż jazda samochodem bez widocznych na drodze czerwonych świateł. Nie ma więc i nic przyjemniejszego niż dobra herbata i dobra książka traktująca o naszym wyjątkowym hobby.

 astronomia24
Książkę czyta się świetnie, autor pisze jasno i atrakcyjnie dla odbiorcy i czuć to już od samego początku.


Niech nie zwiedzie Was tytuł. Szkoła astronomii nie jest bowiem stworzona dla debiutantów rozpoczynających rok szkolny od pierwszej klasy podstawówki. Co prawda nie brakuje tutaj wyjaśnień pojęć podstawowych, ale spokojnie – po krótkim wprowadzeniu autor rozbudza w nas ciekawość i wprowadza coraz głębiej, a właściwie coraz dalej w przestrzeń kosmiczną. I uwaga – dwa ciężary na szalach wagi stoją idealnie naprzeciw siebie. Żadna z nich nie jest naładowana zbyt dużą lub zbyt małą ilością szczegółów i ciekawostek. Debiutantów uspokajamy – również i Wy odnajdziecie się w tej książce bez problemu. Mało tego, nie zostaniecie zniechęceni i być może zapragniecie pozostać w tym hobby na dłużej.

W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii podzielona została rzecz jasna na rozdziały i podrozdziały. Nie można mieć zastrzeżeń – wszystko opisane jest właściwie i tak przykładowo w pierwszym rozdziale zatytułowanym „Podróż” widzimy, że czeka nas wędrówka, którą świetnie nadaje się na rozgrzewkę. Podczas tej rozgrzewki przeczytamy m.in. o atmosferze, Słońcu, Księżycu, Ziemi, galaktyce i o tym co kryje się poza nią, poznamy też skutki krążenia wokół Słońca, a także dowiemy się gdzie szukać planet i dlaczego dobrze jest mieszkać w pobliżu równika.

 astronomia24
Rozmieszczenie współczesnych teleskopów to jedno z wielu poruszanych przez autora zagadnień.


Bogactwo wiedzy jaką posiadamy w tym momencie nie oznacza końca jej nabywania. Uzupełniamy więc kubki kolejną herbatą i w rozdziale „Komentarze” bierzemy się za krótkie porady dotyczące zakupu optyki, ładujemy akumulatory aparatów i poznajemy tajniki fotografowania nieba. Wchodzimy na powierzchnię Księżyca, czytamy o rozmieszczeniu współczesnych teleskopów i uczymy się o barwach planet, ich orbitach czy wreszcie rozwiewamy wątpliwości dotyczące astronomicznej skali jasności. To tylko garstka zagadnień, o których pisze autor.

Warto to podkreślić – to nie jest encyklopedia. To książka, z której czerpanie wiedzy jest czystą przyjemnością. Nie ma mowy o przesycie. Gdy już konsumujemy dany podrozdział i powoli czujemy, że nasz głód został zaspokojony płynnie autor przenosi nas do kolejnej historii.

 astronomia24
"Życie na Ziemi i poza nią" Niektóre z podrozdziałów brzmią tajemniczo. Nie sposób je pominąć.


W tym momencie myślicie zapewne, że przejdziemy do prezentacji trzeciego rozdziału? Nic z tych rzeczy. Rozdział drugi jest tak obszerny, że musimy jeszcze zwrócić uwagę na podrozdziały: „Mgławice”, „Wielka Mgławica Oriona – M 42”, „Początek wszystkiego”, „Wenus kontra Ptolemeusz”, „Księżyce galileuszowe”, „Życie na Ziemi i poza nią”. I uwaga nie wymieniliśmy wszystkich…

Niektóre z powyższych podrozdziałów brzmią tajemniczo. Przyznać trzeba, że autor nudy w swojej książce nie zaplanował. Nawet jeśli niektóre tematy niekoniecznie Was kręcą, to jesteśmy niemal pewni, że nie pominiecie ich podczas czytania – tym bardziej, że omawianie danego zagadnienia nie jest na siłę przedłużane. O to w tym wszystkim chodzi!

 astronomia24
Warto pokreślić, że książka ta nie jest typową encyklopedią, a przyjemną wędrówką po Wszechświecie.


No dobrze, przejdźmy do wyczekiwanego rozdziału trzeciego „Obserwacje”. Buzia uśmiecha Wam się bardziej, bo przecież obserwacje to coś co wielu z Was uwielbia najbardziej. „Planety -gołym okiem”, „planety – przez lunetę”, „jak odnaleźć galaktykę M31” to podrozdziały, przy których warto się zatrzymać. Nie jest to jednak rozdział poświęcony tylko i wyłącznie samej obserwacji obiektów. Autor wspomina również m.in. o torze ruchu Słońca, czy pomiarach odległości do ziemskich obiektów. Rozdział ten mógłby zostać rozbudowany jeszcze bardziej, ale z drugiej strony omawiana pozycja nie jest typowym przewodnikiem po niebie.

Jak, gdzie i dlaczego? Rozdział czwarty to zbiór pytań sprawdzający Waszą wiedzę. Wskazówki gdzie ewentualnie szukać odpowiedzi. Jest to dodatek podobnie jak wgrane na serwer PWN pliki (m.in. zdjęcia), które dodatkowo rozszerzają książkę. Ciekawa opcja, której ocenę wystawić będziecie mogli sami.

 astronomia24
Autor nie przedłuża na siłę omawiania poszczególnych zagadnień.


Okładka książki graficznie prezentuje się dobrze. Wnętrze również utrzymane jest na właściwym poziomie. Oczywiście poza treścią, do której odnosiliśmy się wyżej mowa o czcionce, grafikach, zdjęciach. Wszystko komponuje się ze sobą i tworzy przyjemną dla oka całość. Nie można mieć wyraźnych zastrzeżeń.

Niewiele pozostało do dodania. Dla miłośnika astronomii książka naprawdę atrakcyjna. Warto ją w swojej kolekcji posiadać. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi recenzjami książek opublikowanych przez nas na łamach portalu astronomia24.com. Skoro już tu jesteście to z pewnością szukacie czegoś więcej niż tylko jednej ciekawej książki.

Tytuł: W STRONĘ NIEBA. Interaktywna szkoła astronomii
Wydanie: Wydanie 1
Autor/Redaktor: Branicki Andrzej
Format: B5
Objętość (liczba stron): 250
ISBN: 978-83-01-19255-6
Cena katalogowa: 59
Data wydania: 2017-07-25
Rodzaj oprawy: miękka
Kategoria i podkategoria: nauki matematyczno-przyrodnicze/fizyka/elektryczność i magnetyzm
Słowa kluczowe: Obserwacje nieba; Astronomia; Kosmos; Planety;

Zamów online: ksiegarnia.pwn.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
amper
<
#1 | amper dnia 06.10.2017 04:29
Jeśli ksiązka pojawi sie w solidnej, szytej, twardej oprawie, by mogła służyć lata, chętnie ją nabędę Smile

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]