NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia - Recenzja

Recenzja goni recenzję. Tym razem przedstawimy Wam książkę „Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia” autorstwa Pana Andrzeja Kisielewicza. Jest to książka która mimo, że nie jest typową pozycją traktującą o szeroko pojętej astronomii, to jest w stanie zainteresować przynajmniej część z Was. Dlaczego? Miłośnicy astronomii często związani są w jakiś sposób z naukami ścisłymi. Nawet jeśli nie są, to wielu z nich nie jest zamknięta na nowe źródła wiedzy. Czego między innymi uczy autor? Po prostu - jak w codziennych i niewydumanych sytuacjach porządnie myśleć.

Logiczne myślenie... Wielu z Was z pewnością taką umiejętność posiada. Interesujecie się światem astronomii, potraficie analizować i wyciągać wnioski. Potraficie rozumieć fascynujący świat astronomii i jasno precyzować swoje myśli. Logiczne i krytyczne myślenie jest cenną umiejętnością i nic tego nie zmieni. Autor zaznacza, że w pierwszym rzędzie chce trafić do „studentów wszystkich kierunków studiów oraz nauczycieli akademickich, którzy zasady logicznego myślenia uważają za ważny element edukacji i praktyki badawczej”. Muszę stwierdzić, że właśnie te grupy odbiorców, a w szczególności związane z naukami ścisłymi najbardziej docenią tę książkę.

 astronomia24
Książka skierowana jest głównie do studentów nauk ścisłych i nauczycieli akademickich


Książka została podzielona na 6 rozdziałów, na które składają się precyzyjnie zatytułowane podrozdziały oraz dodatek „Logika formalna” znajdujący się na końcowych stronach. Pierwszy rozdział poświęcony jest argumentacji. Poznajemy podstawowe pojęcia takie jak argumentacja logiczna, wnioskowania dedukcyjne. Autor przybliża też każdy z elementów oceny argumentacji, metody oceny argumentacji, a także problem braku bezstronności, czy zasadę życzliwej interpretacji. Podrozdziały brzmią na tyle ciekawie, że zachęcają do wdrożenia się w książkę głębiej i stwierdzam, że na ten moment pozycja trafić może nie tylko do wspomnianych wyżej grup odbiorców, ale też do osób zupełnie niezwiązanych z tymi grupami. Wędrując po kolejnych stronach natkniemy się na intrygujące zadania i zagadki, których rozwiązań należy szukać kilka stron dalej. Przykładowo zagadka o panu Froo brzmi następująco:

„Pan Froo mieszka na 12 piętrze w swoim wieżowcu. Codziennie rano wychodzi z domu do pracy, wsiada do windy na 12 piętrze, zjeżdża na parter i wysiada. W drodze powrotnej wsiada na parterze, ale wysiada na 6 piętrze, a resztę drogi pokonuje schodami. Wyjątkami są dni kiedy pada śnieg lub deszcz, wtedy pan Froo wjeżdża bezpośrednio na 12 piętro. Wyjaśnij zachowanie pana Froo.”;

Nad odpowiedzią możecie się zastanowić już teraz. Dodam, że odpowiedź może część z Was zaskoczyć.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że zamieszczone zadania i zagadki są sygnałem wysłanym w kierunku nauczycieli, których jak wspominałem wyżej autor ujął w głównej grupie, do której kieruje swoją książkę.

 astronomia24
Wędrując po kolejnych stronach natkniemy się na intrygujące zadania i zagadki


Drugi rozdział Andrzej Kisielewicz poświęcił na zagadnienia związane z logiką praktyczną. Tutaj również nie zabrakło zagadek, przykładów i wyjaśnień. Autor przybliża m.in. mechanizmy logicznego myślenia, rozumowanie zupełne i niezupełne, wspomina o pewności i prawie pewności, a także prezentuje metody dochodzenia do logicznych wniosków. Co ważne - książka „Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia” jest opisana językiem zrozumiałym i zainteresowani zagadnieniami omawianymi w książce na pewno to docenią.

Trzeci rozdział pod tytułem język naturalny i znaczenie kryje w podrozdziałach m.in. definiowanie i definicje, wieloznaczność i nieostrość, rolę kontekstu. W Czwartym rozdziale znaleziono miejsce dla metody precyzowania i objaśniania znaczeń zdań. W piątym rozdziale przybliżono m.in. rolę logiki i retoryki w polityce i ekonomii, rolę kontekstu, poznajemy ponadto liczne przykłady. Jesteśmy już głęboko i tak przenosząc się do szóstego rozdziału przechodzimy m.in. do rozumowania Hylasa, dialogów Lema i struktury tekstu i doktryny molekuł.

Chcąc być szczerym pokonując tak długą drogę muszę stwierdzić, że w tym miejscu książki odnajdą się już przede wszystkim dwie grupy, do których autor kieruje swoją pozycję – wspominani nauczyciele akademiccy i studenci kierunków ścisłych. Jeśli chodzi o inne grupy, to może być już za dużo.

 astronomia24
Patronat medialny nad książką objął portal astronomia24.com


Podsumowując jeszcze raz podkreślić należy, że „Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia” to świetna pozycja dla grup, do których pisze autor, który co oczywiste sam też tę grupę reprezentuje. Jest to też doskonała pigułka wiedzy dla każdego choć przyznać wypada, że niekoniecznie wszystkie opisywane zagadnienia w tej pigułce się znajdą. Pozostała ich część zasługuje na szansę, ale tę szansę da odbiorca, który faktycznie jest zanurzony naprawdę głęboko w zagadnienia omawiane przez autora. Chcecie się przekonać jak będzie w Waszym przypadku? Śledźcie nasz profil na Facebooku, gdzie już wkrótce pojawi się konkurs, a w nim do wygrania recenzowana książka.

Andrzej Kisielewicz - profesor nauk matematycznych (od 2001 r.), profesor zwyczajny na Uniwersytecie Wrocławskim (od 2005 r.). zajmujący się naukowo różnymi zagadnieniami z zakresu algebry, kombinatoryki, logiki i informatyki teoretycznej, a także zagadnieniami teorii argumentacji. Laureat dwóch najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych na świecie: stypendium Humboldta (1990-1992) i stypendium Fulbrighta w kategorii senior (2001-2002). Ponad cztery lata spędził na zagranicznych uniwersytetach. Autor ponad 70 publikacji w pismach międzynarodowych, oraz trzech książek. W latach 1983-1987 był redaktorem podziemnego pisma "Solidarność Walcząca". Obecnie jest członkiem Rady Narodowego Kongresu Nauki.

Tytuł: Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia
Wydanie: Wydanie 1
Autor/Redaktor: Kisielewicz Andrzej
Format: B5
Objętość (liczba stron): 302
ISBN:978-83-01-19257-0
Cena katalogowa: 39 zł
Data wydania: 2017-05-10
Rodzaj oprawy: miękka
Kategoria i podkategoria: nauki matematyczno-przyrodnicze/matematyka/logika matematyczna
Słowa kluczowe: Logika; Logika i argumentacja; Krytyczne myślenie; Kurs krytycznego myślenia

Zamów online: ksiegarnia.pwn.pl

Astronomia24
Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia


Recenzja: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]