NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

NASA sfotografowała chiński statek kosmiczny Chang'e 4 wraz z łazikiem Yutu-2 na Księżycu

NASA3 stycznia chiński statek kosmiczny Chang’e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. 30 stycznia NASA przy użyciu orbitującego wokół Księżyca statku Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) zdołała sfotografować statek Chang’e 4. Z uwagi na fakt, że (LRO) znajdował się ponad 330 kilometrów od miejsca lądowania, na pierwszej wykonanej fotografii statek Chang’e 4 miał kilka pikseli szerokości. Następnego dnia (LRO) znajdował się nieco bliżej miejsca lądowania i zdołał uchwycić dodatkowo mały łazik Yutu-2 o szerokości zaledwie 2 pikseli. Przy dużym przybliżeniu możemy również dostrzec cienie rzucane przez oba obiekty.

Image  by Astronomia24
Statek Chang’e 4 i łazik Yutu-2 (prawa strzałka) w kraterze von Karmana.
Autor: NASA/Goddard/Arizona State University


Czytaj dalej: O fotografii statku Chang’e 4 wraz z łazikiem Yutu-2 na powierzchni Księżyca...

NASA: Utracono kontakt z miniaturowymi satelitami MarCO.

Satelity i Sondy KosmiczneNASA w komunikacie prasowym podała do informacji, że kontakt z satelitami MarCO został utracony. MarCO (Mars Cube One) to dwie miniaturowe satelity, które towarzyszyły przy lądowaniu podczas misji InSight na powierzchni Marsa w listopadzie ubiegłego roku. Do ich głównego zadania należała komunikacja z łazikiem InSight i przekazywanie odebranych sygnałów, jakie wysyłał podczas lądowania. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania było możliwe szybsze potwierdzenie, czy lądowanie przebiegło zgodnie z założeniami inżynierów.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja misji MarCO Autor: NASA/JPL


Czytaj dalej: O szczegółach misji i utraceniu kontaktu z MarCO...

Rusza European Rover Challenge 2019 oraz międzynarodowa współpraca Polski w ramach klastra robotyki kosmicznej PERASPERA!

AstronautykaOgłoszono start kolejnej edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich ERC, które w tym roku odbędą się 13-15 września na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Ponadto poinformowano o przystąpieniu Polski do klastra robotyki kosmicznej Komisji Europejskiej – PERASPERA. Początek lutego obfituje w wiadomości z polskiego sektora kosmicznego.

Image  by Astronomia24
Rusza European Rover Challenge 2019
fot. ERC


Czytaj dalej: O European Rover Challenge 2019...

2 lutego o poranku czeka nas zakrycie Saturna przez Księżyc!

AstronomiaPoczątek nowego roku dostarcza nam wiele astronomicznych atrakcji jednak nie zawsze idzie to w parze z dobrą pogodą i bezchmurnym niebem. Liczymy, że tym razem będzie inaczej bowiem już w sobotę 2 lutego czeka nas bardzo ciekawe zjawisko. Mowa oczywiście o długo wyczekiwanym przez astronomów zakryciu Saturna przez Księżyc. Do zakrycia zwanego również Okultacją dochodzi podczas widomego przejścia pobliskiego ciała niebieskiego przed innym ciałem niebieskim. W wyniku zakrycia ciało znajdujące się dalej od obserwatora staje się na pewien czas dla niego niewidoczne.

Image  by Astronomia24
Saturn i Księżyc w powiększeniu 02.02.2019 godz. 07:03 czasu polskiego


Czytaj dalej: O szczegółach zakrycia Saturna przez Księżyc...

Początki (prawie) wszystkiego - recenzja kapitalnej książki nabitej po brzegi ciekawostkami

Książki i czasopisma astronomiczneNie spodziewaliśmy się, że Początki (prawie) wszystkiego kryją w sobie aż tak kapitalnie opracowane treści, bogate w ilustracje i infografiki. Książkę tę czyta się tak płynnie, że nie sposób stwierdzić kiedy dotarliśmy do jej końca. Co najważniejsze – treść trafi do każdego – od ciekawej świata i Wszechświata młodzieży, przez osoby dotychczas mające zupełnie inne zainteresowania, aż po najstarszych mieszkańców naszej planety! Przekonajcie się z nami dlaczego.

Image  by Astronomia24
Czy zastanawialiście się kto wynalazł papier toaletowy? Kto zaczął pilnować czasu lub jaki był pierwszy przyrządzony gorący posiłek? Te i mnóstwo innych ciekawostek znajdziecie właśnie w tej książce.


Czytaj dalej: Recenzję książki "Początki (prawie) wszystkiego"...

Nowe teorie wszystkiego. Czy jesteśmy w stanie poznać jedyną właściwą prawdę?

Książki i czasopisma astronomiczneNowe teorie wszystkiego. Autor, zgodnie z nadanym książce tytułem winien zaprezentować nam własny punkt widzenia… wszystkiego? W pewnym sensie tak też czyni, ale skąd pewność, że jego teorie są tymi właściwymi? Tym bardziej, że na rynku pojawia się szereg pozycji autorów przekonanych o swoich racjach? Nad tym zastanawia się zresztą sam autor – czy kiedykolwiek da nam się odkryć jedną teorię naukową, która będzie w stanie wyjaśnić wszystko, co zdążyło się wydarzyć i wydarzy się w przyszłości na każdym poziomie Wszechświata?

Image  by Astronomia24
Autor zastanawia się, jak może wyglądać prawdziwa teoria wyjaśniająca wszelkie tajemnice Wszechświata.


Czytaj dalej: Recenzję książki "Nowe teorie wszystkiego."...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3548 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
801 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3800 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1107 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
599 0 sternvega
22-04-2023 03:44