Najciekawsze Newsy


Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Rakieta Delta IV wystartowała z satelitami szpiegowskimi

Satelity i Sondy KosmiczneRakieta nośna z serii Delta IV, charakteryzująca się ponadprzeciętną wielkością wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. W przestrzeń wyniesie dwa amerykańskie satelity szpiegowskie, których zadaniem będzie obserwacja Ziemi z naciskiem na wykrywanie zagrożeń. Celem misji było wyniesienie czterech satelitów. Pierwsze dwie z powodzeniem wystrzelone zostały 28 lipca 2014 roku.

Image  by Astronomia24
Satelity szpiegowskie mają czuwać nad bezpieczeństwem na Ziemi


Czytaj dalej: O rakietach Delta IV...

Teleskop Hubble'a wykonał imponujące zdjęcie gromady NGC 4833

TeleskopyTeleskop Hubble’a choć leciwy, to wciąż dostarcza na Ziemię wiele cennych materiałów zdjęciowych. Tym razem sfotografował gromadę kulistą oznaczoną nazwą NGC 4833, która mieści się w Gwiazdozbiorze Muchy, a oddalona jest o około 21,5 tys. lat świetlnych od Słońca oraz 22,8 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki. Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości doskonale obrazuje jak ogromne skupisko gwiazd występuje w tej gromadzie.

Image  by Astronomia24
Teleskop Hubble'a mimo wieku wciąż zaskakuje fot: ESA/Hubble and NASA


Czytaj dalej: O Teleskopie Hubble'a i zdjęciu NGC 4833...

Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016

AstronomiaW 2010 roku, pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w "stolicy polskiej astronomii" - Toruniu (Toruński Zlot Miłośników Astronomii - TZMA). Przez 3 dni trwania imprezy, adepci astronomii wysłuchali licznych wykładów, które poprowadzili doktoranci oraz zawodowi astronomowie, zwiedzili Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, odwiedzili dom samego Mikołaja Kopernika oraz toruńskie Planetarium i Orbitarium. Toruński Zlot Miłośników Astronomii doczekał się już pięciu edycji.

Image  by Astronomia24
KOPERNICA 2016 - Zlot Twórców TZMA


Czytaj dalej: O Zlocie Miłośników Astronomii Kopernica 2016...

Astrobazy zapraszają w sierpniu

AstronomiaKsiężyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory oraz największa atrakcja letniego nieba, czyli meteory z roju Perseidów – zachęcamy do odkrywania tajemnic kosmosu przy pomocy zaawansowanych teleskopów kujawsko-pomorskich Astrobaz Kopernik. Zajęcia w obserwatoriach organizowane są także w sierpniu.Image  by Astronomia24
Budynek Astrobazy w Kruszwicy.


Czytaj dalej: O astrobazach...

Wulkany na Merkurym wygasły już dawno temu?

WulkanyNajnowsze wyniki badań oparte m.in. na fotografiach wykonanych przez sondę MESSENGER, która pracowała na orbicie Merkurego, pozwalają lepiej poznać historię planety. Misja pochłonęła prawie pół miliarda dolarów. Dzięki niej być może łatwiej będzie przewidzieć zmiany, które będą zachodzić na innych planetach skalistych, tj. Merkurym, Wenus Marsie oraz również Ziemi.


Image  by Astronomia24
Być może łatwiej będzie przewidzieć zmiany które zajdą na innych planetach skalistych.


Czytaj dalej: O aktywności wulkanów na Merkurym...

Pierwszy Europejski Kongres Robotyczny

AstronomiaPrezentacja założeń do Polskiej Strategii Kosmicznej, spotkania networkingowe środowiska związanego z branżą kosmiczną oraz warsztaty mentoringowe - na to wszystko mogą liczyć uczestnicy pierwszego ERC. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa już 12 września spotkają się przedstawiciele ministerstw, agend rządowych, biznesu i nauki, którzy będą rozmawiać o możliwościach rozwoju sektora kosmicznego i szansach, jakie stwarza on dla polskiej gospodarki.

Image  by Astronomia24
Pierwszy Europejski Kongres Robotyczny fot: Michał Bosek/UMWP


Czytaj dalej: O europejskim kongresie robotycznym...

Maksimum meteorów z roju Perseidów 2016

Meteory i MeteorytyOd kilku dni możemy zaobserwować rosnącą aktywność jednego z najbardziej wyczekiwanych deszczów meteorów w 2016 roku. Mowa oczywiście o popularnych Perseidach. Aktywność tego roju na nocnym niebie rozpoczęła się już 17 lipca i potrwa aż do 24 sierpnia. Maksimum, a więc największa aktywność Perseidów przypada w tym roku na noc z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia. Czekają nas dwa wyjątkowe spektakle spadających obiektów rozświetlających niebo, które jak co roku wyczekiwane są przez liczne grono miłośników astronomii.

Image  by Astronomia24
Podczas maksimum zaobserwujemy do 150 meteorów w ciągu godziny. fot: samson19


Czytaj dalej: O deszczu meteorów z roju Perseidów 2016... (AKTUALIZACJA)

Ostatnio na forum