NAJCIEKAWSZE NEWSY

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Teleskop Hubble'a wciąż zadziwia. Zobacz spektakularną śmierć białego karła

TeleskopyTeleskop Hubble’a mimo swego wieku wciąż dostarcza na Ziemię zadziwiające materiały zdjęciowe. Tym razem dzięki jego pracy możemy podziwiać niesamowity barwny spektakl w wykonaniu białego karła, kończącego w ten sposób żywot we Wszechświecie. Zobaczcie jak wyrzucane zewnętrzne warstwy gazu rozświetliły obserwowany przez teleskop fragment nieba.

Image  by Astronomia24
Barwny spektakl uchwycił leciwy Teleskop Hubble'a. fot: NASA


Czytaj dalej: I zobacz spektakularny koniec białego karła...

W Chinach uruchomiono największy radioteleskop na świecie!

TeleskopyW Chinach w prowincji Guizhou uruchomiono nowy radioteleskop Aperture Spherical Telescope (FAST). Jest to aktualnie największy radioteleskop jaki powstał na Ziemi. Prace trwały pięć lat i wymagały wysiedlenia prawie 10000 mieszkańców z pobliskich wiosek. FAST ma zająć się odkrywaniem odległych gwiazd i galaktyk, a także życia pozaziemskiego. Naukowcy z Chin mając urządzenie o takich parametrach mogą wkrótce dokonać naprawdę wielu imponujących odkryć.

Image  by Astronomia24
Testowany FAST odebrał sygnał z pulsara oddalonego od nas o ponad 1000 lat świetlnych fot: Xinhua


Czytaj dalej: O FAST - największym radioteleskopie na świecie...

30 września sonda Rosetta zakończy misję (wizualizacja upadku)

KometySonda Rosetta badająca kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko zbliża się powoli ku zakończeniu przedłużonej misji. Za 6 dni, a więc dokładnie 30 września nastąpi próba "lądowania" sondy na powierzchni komety. Szansa, że sonda przetrwa zderzenie z powierzchnią komety jest bardzo niska. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała wizualizacje, które ukazują nam przebieg tego manewru.

Image  by Astronomia24
Ostatnia orbita wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko fot: ESA


Czytaj dalej: O zakończeniu misji sondy Rosetta...

Odkryto Proximę b - planetę bliźniaczo podobną do Ziemi

Planety i EgzoplanetyNie tak dawno świat obiegła wiadomość o odkryciu podobnej do Ziemi planety Proxima b. Mało tego – planeta ta znajduje się najbliżej nas (biorąc pod uwagę dotychczas odkryte obiekty uznawane za „bliźniaczo podobne” do Ziemi). Istnieje prawdopodobieństwo, że na jej powierzchni znajduje się woda w stanie ciekłym. Sprawdźcie co już wiadomo na temat tego spektakularnego odkrycia, a co wciąż pozostaje tajemnicą.

Image  by Astronomia24
Proxima b - nowa bliźniaczka Ziemi znajduje się stosunkowo blisko. fot: ESO/M. Kornmesser


Czytaj dalej: O odkrytej planecie Proxima b...

22 września nadejdzie astronomiczna jesień 2016

Astronomia22 września o godzinie 16:21 (czasu polskiego) rozpocznie się astronomiczna jesień. W czwartek czeka nas więc równonoc jesienna czyli moment, w którym Słońce przemieści się ze znaku Panny w znak Wagi. Słońce przez pół roku będzie oświetlać słabiej półkulę północną, a mocniej południową. Dzień jak i noc tego dnia będą trwać niemal równo po 12 godzin. Zmiany pór roku zawdzięczamy temu, że kąt osi obrotu Ziemi zmienia się nieustannie w stosunku do orbity Ziemi wokół Słońca.

Image  by Astronomia24
Jesień przez wielu uważana jest za najpiękniejszą porę roku.


Czytaj dalej: O początku astronomicznej jesieni 2016..

W Argentynie odnaleziono 30-tonowy meteoryt "Gancedo"

Meteory i MeteorytyW argentyńskim miasteczku Gancedo naukowcy dokonali odkrycia 30 tonowego meteorytu. Do odkrycia tego wspaniałego okazu doszło 10 sierpnia, według wstępnych ustaleń może on być drugim największym meteorytem, jaki kiedykolwiek znaleziono na świecie zaraz po sławnym meteorycie z Namibii "Hoba", którego masę szacuje się na przeszło 60 ton.

Image  by Astronomia24
Meteoryt "Gancedo "fot: Ministerio de Gobierno


Czytaj dalej: O odkryciu meteorytu Gancedo...