NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

W nocy z 18 na 19 kwietnia rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę teleskop kosmiczny TESS (Aktualizacja)

TeleskopyW nocy z 18 na 19 kwietnia z wyrzutni SLC-40 na Cape Canaveral wystrzelona zostanie rakieta nośna Falcon 9, która wyniesie na orbitę teleskop kosmiczny TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). TESS jest własnością agencji kosmicznej NASA i został stworzony w celu wyszukiwania planet pozasłonecznych metodą tranzytu. Teleskop należy do amerykańskiego programu (Explorer) zajmującego się eksploracją kosmosu, którego celem jest prowadzenie badań naukowych w kosmosie z zakresu fizyki, geofizyki, heliofizyki i astrofizyki.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja teleskopu TESS Autor: NASA


Czytaj dalej: O szczegółach misji teleskopu TESS i zobacz transmisję na żywo (Nowa data startu)...

Zapytaj astronautę - Recenzja książki naszpikowanej ciekawostkami

Książki i czasopisma astronomiczneTym razem recenzujemy dla Was arcyciekawą pozycję, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika astronomii. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o Tim Peake – Zapytaj astronautę, to z pewnością dlatego, że książka ta pojawiła się na rynku niedawno, bo w pierwszej połowie marca 2018 roku. Najwyższy jednak czas, by zaległości szybko nadrobić!

Image  by Astronomia24
W trakcie obcowania z "Zapytaj astronautę" nasze umysły pozyskują dziesiątki niezwykle ciekawych informacji, które zapadają w pamięć na naprawdę długo


Czytaj dalej: Recenzję "Zapytaj astronautę"...

Konkurs - Do wygrania książki Do zobaczenia w kosmosie z bonusem!

Książki i czasopisma astronomiczneWraz z GW Foksal organizujemy konkurs, w którym do wygrania będą 3 egzemplarze premierowej książki "Do zobaczenia w kosmosie", a do każdej z nich dołączony zostanie bonus w postaci chwalonej przez odbiorców książki "Miłość która przełamała świat". Recenzję tej pierwszej - intrygującej i pobudzającej wyobraźnię przygody Alexa, który podobnie jak my wszyscy interesuje się astronomią możecie przeczytać na łamach naszego portalu.

Image  by Astronomia24
Odpowiedz na pytanie i wygraj 1 z 3 zestawów książek


Czytaj dalej: O książkach i weź udział w konkursie... (Zobacz wyniki)

Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba opóźniony do 2020 roku.

TeleskopyAgencja kosmiczna NASA poinformowała, że prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba zostały opóźnione do 2020 roku, a co za tym idzie planowany początek misji na 2019 rok przechodzi do historii. Podobne opóźnienia miały już miejsce w przeszłości. W 2017 roku NASA przełożyła misję o dwa lata w związku z planowanym startem misji BepiColombo. Liczymy, że to już ostatnie problem następcy Teleskopu Hubble’a i w końcu doczekamy się nowych przełomowych odkryć na co liczy cały świat nauki.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Autor: NASA


Czytaj dalej: O budowie, opóźnieniach i celach misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba...

Do zobaczenia w kosmosie - recenzja powieści z głębszą wartością

Książki i czasopisma astronomiczneNa naszych biurkach wylądowała ostatnio książka "Do zobaczenia w kosmosie", za sprawą której poznajemy historię 11-letniego Alexa będącego dumnym właścicielem Carla Sagana – najmądrzejszego szczeniaka na świecie. Ojciec Alexa od dawna nie żyje, starszy brat mieszka daleko, a matka ma zazwyczaj „ciche dni” i sama wymaga opieki. Młody chłopiec interesuje się astronomią – na swoim „złotym iPodzie” nagrywa subiektywną, żywiołową relację z życia na Ziemi, którą pewnego dnia planuje wysłać w kosmos, najlepiej w samodzielnie skonstruowanej rakiecie.

Image  by Astronomia24
Już wkrótce poznacie szczegóły organizowanego przez nas konkursu, w którym nagrodą będzie egzemplarz "Do zobaczenia w kosmosie"


Czytaj dalej: Recenzję "Do zobaczenia w kosmosie"...

Zmiana czasu na letni 2018 po raz ostatni? Czy czas zimowy zostanie zniesiony?

ZiemiaW niedzielę (25 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Możliwe, że w Polsce czas letni nie zostanie już zastąpiony czasem zimowym.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00


Czytaj dalej: O zmianie czasu na letni 2018...

24 marca powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaOd 2 dni mamy wiosnę. Przyroda budzi się do życia, a temperatury powoli stają się bardziej sprzyjające prowadzeniu wieczornych obserwacji. Warto więc wykorzystać ten okres w stu procentach. Koniec miesiąca przyniesie nam możliwość obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o dogodnej dla każdego porze. Przeloty stacji (ISS) będą jedną z ciekawszych atrakcji w najbliższych dniach na nocnym niebie.

Image  by Astronomia24
Stacja (ISS) widoczna w czasie 30 sekundowej ekspozycji Autor: NASA/Bill Ingalls


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Humor
TEMATY OGÓLNE
3442 4 joggi
13-03-2018 14:08
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
9898 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3795 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1327 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
684 0 Andrzej
07-11-2017 15:33