NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

2,4 mln mieszkańców Ziemi zgłosiło się po bilet na Marsa

NASABezzałogowy lądownik InSight wyląduje na Marsie w listopadzie 2018 roku. Wyposażony będzie w kilka przyrządów naukowych oraz chip, na którym zapisane zostaną nazwiska mieszkańców naszej planety. Chęć udziału w projekcie zgłosiło łącznie ponad 2,4mln mieszkańców Ziemi. Celem misji nie będzie rzecz jasna jedynie wyniesienie danych na Czerwoną Planetę, a przede wszystkim zbadanie jej głębokiego wnętrza.

Image  by Astronomia24
Start InSight planowany jest na maj 2018 roku


Czytaj dalej: O projekcie InSight i jego szczegółach...

Maksimum meteorów z roju Leonidów 2017 - Noc z 17/18 listopada

Meteory i MeteorytyW piątek będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim są spadające meteory. W nocy z 17 na 18 listopada przypada bowiem maksimum Leonidów. Podczas tegorocznego maksimum obserwacji nie będzie utrudniał nam Księżyc znajdujący się w nowiu. Obecności Leonidów możemy spodziewać się do 30 listopada, jednak to w nocy z piątku na sobotę zaobserwujemy największą aktywność. Szacuje się, że w ciągu godziny zobaczymy około 10-20 obiektów.

Image  by Astronomia24
Deszcz meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2017...

Polscy astronomowie i artyści w Indiach opowiadają o historii kosmosu

AstronomiaInstytut B61, zrzeszający naukowców i performerów, podczas tajemniczego spektaklu, językiem sztuki objaśni pojęcia z zakresu fizyki i astronomii. Niezwykły performance z pogranicza nauk ścisłych i teatru będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa. Jak zdradza szef Instytutu B61 Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez samą kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

Image  by Astronomia24
Astronomiczny spektakl w Indiach


Czytaj dalej: O astronomicznym spektaklu w Indiach...

Astrofizyka dla zabieganych - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneCzas ruszyć w kolejną podróż! Na nasze biurka trafił egzemplarz książki „Astrofizyka dla zabieganych” wydawnictwa Insignis. Sugerując się tytułem i wielkością książki od razu w głowie pojawiła się u nas myśl, że tym razem przyjdzie nam zrecenzować pozycję, która spełni oczekiwania tych, którzy chcieliby poświęcać swojemu hobby więcej czasu, ale z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić. Przekonajcie się co kryje się za tą przemyślaną i estetyczną okładką i czy fani grubszych książek będą mieć prawo do niezadowolenia.

Image  by Astronomia24
Neil deGrasse Tyson to znany autor wielu bestsellerów


Czytaj dalej: Recenzję książki Astrofizyka dla zabieganych...

13 listopada czeka nas widowiskowa koniunkcja Jowisza z Wenus!

Planety i EgzoplanetyRankiem 13 listopada czeka nas widowiskowa koniunkcja Jowisza z Wenus - drugą pod względem odległości od Słońca planetą Układu Słonecznego. Oba obiekty będzie dzielił dystans zaledwie ~0,16 stopnia. Tak bliskie spotkanie ciał niebieskich sprawia, że będziemy mogli obserwować jedno z najbardziej widowiskowych złączeń w 2017 roku. Zjawisko będziemy mogli podziwiać tuż przed wschodem Słońca.

Image  by Astronomia24
Symulacja koniunkcji Jowisza i Wenus 13 listopada 2017r.


Czytaj dalej: O efektownej koniunkcji Jowisza z Wenus...

Obserwatorium ALMA odkryło zimny pył wokół najbliższej gwiazdy Proxima Centauri

TeleskopyNajwiększy interferometr radiowy ALMA, znajdujący się na wysokości ponad 5000 m n.p.m na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach dokonał bardzo interesującego odkrycia zimnego pyłu wokół najbliższej nam gwiazdy Proxima Centauri. Odkrycie to może sugerować istnienie rozbudowanego układu planetarnego podobnego do Układu Słonecznego i to zaledwie 4,24 lat świetlnych (40 bilionów km) od Ziemi w gwiazdozbiorze Centaura.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja pyłu wokół Proximy Centauri. Autor: ESO/M. Kornmesser


Czytaj dalej: O odkryciu pyłu wokół Proximy Centauri...

Astrofizyka dla zabieganych - Premiera już 8 listopada

Książki i czasopisma astronomiczneNa nasze biurka trafiła "Astrofizyka dla zabieganych" wydawnictwa Insignis. Sugerując się zapowiedzą książka ta ma wyjaśnić nam to, czego potrzebujemy, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po lekturze żadne z tych zagadnień ma nie być nam obce. Premiera już 8 listopada.

Image  by Astronomia24
Chcąc przybliżyć Wam treść w ciągu najbliższych dni opublikujemy dla Was recenzję


Czytaj dalej: Zapowiedź książki "Astrofizyka dla zabieganych"...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
7173 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2399 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
303 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
90 0 Andrzej
07-11-2017 15:33
Pierwszy sprzęt astronomicz...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
5364 10 wiktorr7
07-11-2017 11:54