NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Goście w astrobazie w Kruszwicy

Planetaria Obserwatorium astronomiczne Astrobaza Kopernik przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski) odwiedzą dziś (15 listopada) przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz ich partnerzy z Francji i Wielkiej Brytanii. Kruszwiczanie zaprezentują gościom swoje astronomiczne osiągnięcia i projekty. Astrobaza w Kruszwicy to jedno z czternastu ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Image  by Astronomia24
Budynek Astrobazy w Kruszwicy.


Czytaj dalej: O astrobazie w Kruszwicy i wyjątkowych gościach...

Bardzo jasny rozbłysk meteoru nad zachodnią Europą

Meteory i MeteorytyJak informuje International Meteor Organization wieczorem 14 listopada około godziny 17:50 czasu polskiego zaobserwowano bardzo jasny meteor w zachodnich Niemczech, wschodniej Francji, Szwajcarii oraz Włoszech. Obiekt był na tyle duży i jasny, że w ciągu zaledwie 3 godzin został zgłoszony do IMO przez ponad 200 osób. Na chwilę obecną zgłoszeń jest już ponad 800! Z całą pewnością naoczni świadkowie mieli do czynienia z meteorem o jasności większej niż –4 magnitudo. Oznacza to, że obiekt był jaśniejszy od planety Wenus.

Image  by Astronomia24
Zarejestrowany bolid na jednej z kamer monitoringu miejskiego Autor: Epok Epok
Link


Czytaj dalej: O rozbłysku jasnego meteoru w zachodniej Europie... (Zobacz nagrania)

5 lat wspierania rozwoju sektora kosmicznego w Polsce przez SENER Polska

Astronautyka5-lecie członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej zbiega się z 5-leciem działalności w sektorze kosmicznym firmy SENER Polska. Jej historia to przykład sukcesu i pozytywnych efektów, jakie przynosi polskiej gospodarce uczestnictwo w europejskich projektach kosmicznych. Firma SENER Polska powstała w 2006 roku i początkowo zajmowała się inżynierią lądową. W 2012 roku, wraz z dołączeniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), postanowiono skupić się wyłącznie na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu mechanicznej inżynierii kosmicznej.
Image  by Astronomia24
5 lat członkostwa Polski w ESA zbiega się z 5-leciem działalności w sektorze kosmicznym firmy SENER


Czytaj dalej: O wsparciu SENER Polska w rozwój sektora kosmicznego w Polsce...

SENER Polska rozwija technologię urządzeń do montażu satelitów

AstronautykaW ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Polish Industry Incentive Scheme”, który służy podnoszeniu kompetencji krajowych firm w sektorze kosmicznym, SENER Polska realizuje kontrakt na rozwój technologii tzw. clamp bandów, czyli mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu. Ten projekt to także duży sukces programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu – rolę głównego inżyniera pełni bowiem laureat pierwszej edycji programu.

Image  by Astronomia24
Kolejny krok rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego
fot. SENER Polska


Czytaj dalej: O SENER Polska oraz rozwoju technologi tzw. clamp bandów...

2,4 mln mieszkańców Ziemi zgłosiło się po bilet na Marsa

NASABezzałogowy lądownik InSight wyląduje na Marsie w listopadzie 2018 roku. Wyposażony będzie w kilka przyrządów naukowych oraz chip, na którym zapisane zostaną nazwiska mieszkańców naszej planety. Chęć udziału w projekcie zgłosiło łącznie ponad 2,4mln mieszkańców Ziemi. Celem misji nie będzie rzecz jasna jedynie wyniesienie danych na Czerwoną Planetę, a przede wszystkim zbadanie jej głębokiego wnętrza.

Image  by Astronomia24
Start InSight planowany jest na maj 2018 roku
fot. NASA JPL


Czytaj dalej: O projekcie InSight i jego szczegółach...

Maksimum meteorów z roju Leonidów 2017 - Noc z 17/18 listopada

Meteory i MeteorytyW piątek będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim są spadające meteory. W nocy z 17 na 18 listopada przypada bowiem maksimum Leonidów. Podczas tegorocznego maksimum obserwacji nie będzie utrudniał nam Księżyc znajdujący się w nowiu. Obecności Leonidów możemy spodziewać się do 30 listopada, jednak to w nocy z piątku na sobotę zaobserwujemy największą aktywność. Szacuje się, że w ciągu godziny zobaczymy około 10-20 obiektów.

Deszcz meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2017...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
2737 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3738 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3568 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
821 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3823 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54