NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nasz Układ Słoneczny nie jest już jedyny. W układzie Kepler-90 odkryto 8 planetę!

Planety i EgzoplanetyNASA powiadomiła o odkryciu ósmej planety w układzie Kepler-90. Oznacza to, że nasz Układ Słoneczny stracił miano jedynego dotychczas znanego układu złożonego z ośmiu planet. Co ciekawe odkrycia dokonała samoucząca się sztuczna inteligencja od Google, która przeanalizowała stare dane zgromadzone przez Kosmiczny Teleskop Keplera. Przekonajmy się w jaki sposób sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu.

Image  by Astronomia24
Wszystko wskazuje na to, że sztuczna inteligencja przyczyni się wkrótce do kolejnych odkryć
fot. NASA/Tim Pyle


Czytaj dalej: O odkryciu planety Kepler-90i przez sztuczną inteligencję...

Śląskie konsorcjum FP Space rozwija przełomowe technologie kosmiczne

AstronautykaBudowa satelity Intuiton-1 z najbardziej wydajnym na świecie komputerem pokładowym i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, zaangażowanie w budowę czwartego polskiego satelity PW-Sat2 oraz stworzenie oprogramowania, które będzie interpretowało dane satelitarne napływające na Ziemię z orbity – to cele FP Space, konsorcjum utworzonego przez trzy śląskie firmy: KP Labs, FP Instruments oraz Future Processing.

Image  by Astronomia24
Konferencja FP Space


Czytaj dalej: O Śląskim konsorcjum FP Space i planach na przyszłość...

Nowa załoga dotarła na Międzynarodową Stacje Kosmiczną w ramach misji Sojuz MS-07

Statki kosmiczneDziś tj. 19 grudnia o godzinie 9:40 czasu polskiego nastąpiło połączenie statku Sojuz z Międzynarodową Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokład stacji została dostarczona 54 i 55 stała załoga (ISS), w skład której wchodzi dowódca Anton Szkaplerow (Rosja), a także dwóch inżynierów pokładowych Scott Tingle (USA) oraz Norishige Kanai (Japonia). Misja Sojuz MS-07 jest już 90 lotem załogowym na pokład stacji (ISS) oraz 136 lotem kapsuły załogowej serii Sojuz.

Image  by Astronomia24
Start rakiety Sojuz 17 grudnia. Autor: NASA/Joel Kowsky


Czytaj dalej: O szczegółach misji Sojuz MS-07...

Artemis - Recenzja kolejnej powieści Andego Weira

Książki i czasopisma astronomiczneMiłośnik astronomii nie zawsze kieruje swój wzrok w stronę książek popularnonaukowych. Doskonałą odskocznią jest powieść, której akcja toczy się gdzieś we Wszechświecie. Wiecie o tym doskonale, dlatego też pragniemy zaprezentować Wam książkę Artemis stworzoną przez Andego Weira - twórcę niezwykle popularnego już „Marsjanina”. Sprawdźmy czy przygoda, która nas czeka podkręci naszą wyobraźnię i pozwoli oderwać się od powierzchni Ziemi na czas tej wyprawy. Tego m.in. oczekujemy od takich książek!

Image  by Astronomia24
Czy Artemis powtórzy sukces popularnego już Marsjanina?


Czytaj dalej: Recenzję książki "Artemis"...

Księżyc w kolorowej odsłonie

KsiężycKsiężyc bezustannie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników astronomii z całego świata. Jeśli śledziliście nasz portal wiecie, że w 2017 roku był on bohaterem m.in. kilku koniunkcji, ale też wielu doniesień zawierających nieśmiałe, ale i nieco śmielsze głosy o powrocie na jego powierzchnię. NASA opublikowała właśnie kolorowe zdjęcie Srebrnego Globu, ale o szczegółach przeczytacie już w dalszej części aktualności.

Image  by Astronomia24
Barwy widoczne na zdjęciu nie są przypadkowe
fot. NASA


Czytaj dalej: I zobacz kolorowe zdjęcie Księżyca...

Maksimum meteorów z roju Geminidów 2017 - Noc z 13 na 14 grudnia

Meteory i MeteorytyJuż za 2 dni tj. 7 grudnia 2017 r. swoją aktywność rozpoczyna najobfitszy i najbardziej wyczekiwany rój meteorów w tym roku. Do maksimum Geminidów, które nastąpi już w nocy z 13 na 14 grudnia pozostało nam jeszcze kilkanaście dni, jednak my zachęcamy do prowadzenia obserwacji już od najbliższego czwartku. Z upływem każdej kolejnej doby obiektów możliwych do zaobserwowania będzie coraz więcej. Rój Geminidów należy bowiem do najbardziej regularnych i aktywnych rojów meteorów. W ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet do 120 obiektów - zaraz po tym, gdy radiant roju znajdzie się w zenicie.

Rój Geminidów aktywny jest od 7 do 17 grudnia.


Czytaj dalej: O tegorocznym deszczu meteorów z roju Geminidów 2017...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3564 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
817 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3818 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1121 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
614 0 sternvega
22-04-2023 03:44