NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Poznaliśmy najlepsze studenckie projekty kosmiczne "Direction: Space"

AstronautykaZespół AGH Space Systems GraviTE Team, realizujący badania komórek macierzystych w mikrograwitacji, HematopoiesISS, badający komórki krwiotwórcze szpiku, a także LASPA, koncentrujący się na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek w kosmosie zwyciężyły w konkursie "Direction: Space". Sukces zapewni studentom możliwość dalszego rozwoju i szansę wysłania projektu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nagrody młodym badaczom wręczył dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pomysłodawca konkursu.

Image  by Astronomia24
Ogłoszono wyniki konkursu Direction: Space dla studentów i doktorantów polskich uczelni


Konkurs "Direction: Space" to unikatowa inicjatywa skierowana do studentów i doktorantów z polskich uczelni mająca na celu inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacyjnych projektów badawczych, które mogłyby zostać zrealizowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przy wsparciu polskiego astronauty i ekspertów sektora kosmicznego, pozwala ona młodym naukowcom z różnych dziedzin realizować ich projekty z wykorzystaniem potencjału, jaki daje eksploracja kosmosu.

Najlepsze projekty zostały wyłonione przez Jury złożone ze specjalistów sektora kosmicznego z dr Anną Fogtman z Europejskiej Agencji Kosmicznej na czele. Zadaniem młodych naukowców było przygotowanie projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Ocenie podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także niezwykle ważne w sektorze kosmicznym – organizacja zespołu i zarządzanie projektem.

Projekt GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) przygotowany przez studentów Koła Naukowego AGH Space Systems, ma na celu zbadanie komórek macierzystych osadzonych na polimerowych rusztowaniach w warunkach mikrograwitacji oraz porównanie wyników do mikrograwitacji symulowanej na Ziemi. Hodowla komórkowa będzie prowadzona w bioreaktorze odpowiedzialnym za utrzymywanie odpowiednich warunków, automatyczną wymianę płynów oraz zbieranie danych kontrolnych.

Astronomia24
Ogłoszono wyniki konkursu Direction: Space dla studentów i doktorantów polskich uczelni


Projekt HematopoiesISS, realizowany przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czy po zdrowie można sięgać poza naszą planetę. Drużyna studentów i doktorantów kierunku lekarskiego planuje poszukać odpowiedzi właśnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W eksperymencie badane będą komórki krwiotwórcze szpiku i jaki wpływ na nie będzie miało przebywanie w warunkach mikrograwitacji. Badania będą mogły odpowiedzieć nie tylko na pytania dotyczące wpływu podróży kosmicznych na ciało człowieka, ale również pomogą ulepszyć terapie chorób autoimmunologicznych i nowotworowych, między innymi białaczek czy chłoniaków.

Wywodzący się z Politechniki Warszawskiej Projekt L(aser) A(mplitude) S(timulated) P(lant) A(griculture) – LASPA, przygotowany przez drużynę GrowLight, koncentruje się na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek do wzrostu w warunkach mikrograwitacji. Badania nad wpływem różnych długości fal laserowych na późniejszą morfologię roślin i przeżywalność nasion, mają na celu rozwój technologii uprawy roślin w środowisku kosmicznym. Otrzymane wyniki mają poszerzyć zakres wiedzy o warunkach wzrostu w mikrograwitacji, otwierając nowe perspektywy dla przyszłych załogowych misji kosmicznych, gdzie samowystarczalne systemy uprawy roślin odgrywać będą kluczową rolę.

Najlepsze drużyny otrzymały dostęp do opieki mentorskiej, mikrogrant w kwocie 26 000 PLN na rozwój prototypu eksperymentu, a także możliwość rozwoju koncepcji projektu podczas wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC.

“Jestem pod ogromnym wrażeniem zgłoszonych do konkursu projektów, a równocześnie niezwykle cieszę się, że tematyka eksploracji kosmosu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów – także tych kierunków, które na co dzień nie kojarzą się z kosmosem. Jestem przekonany, że takie inicjatywy jak Direction: Space są niezwykle potrzebne, żeby wzmocnić wiedzę i umiejętności młodego pokolenia, które ma dzisiaj wielką szansę na rozwijanie swoich pomysłów dzięki naszemu zaangażowaniu w badania Europejskiej Agencji Kosmicznej. Chciałbym, żeby planowana polska misja na ISS stała się prawdziwym katalizatorem dla szybkiego rozwoju polskich technologii i badań naukowych” – mówi dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA, który jako drugi Polak w historii ma szansę polecieć w kosmos.


Gala Finałowa konkursu "Direction: Space" odbyła się podczas kończącego się właśnie Tygodnia Kosmicznego w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Organizatorami konkursu "Direction: Space" są: Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Konkurs został ogłoszony podczas obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i jest organizowany w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now. Patronatu honorowego konkursowi udzielili: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: directionearth.space/pl/konkurs-iss


Źródło: spaceagency.biz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3556 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
810 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3808 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1112 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
606 0 sternvega
22-04-2023 03:44