NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

X Edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie

Astronautyka„Jest rok 2050. Udana realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ludzie są w stanie budować bazy na Księżycu”. Tak zaczyna się opis najnowszej konkurencji X edycji prestiżowych zawodów ERC, na które co roku przyjeżdżają decydenci i eksperci sektora kosmicznego oraz reprezentanci najlepszych uczelni technicznych z całego świata. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września, a jego gospodarzem została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Organizatorem zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

Image  by NASA
Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie
fot. ERC


ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, odbywające się w Polsce już od 10 lat. To połączenie zawodów robotów marsjańskich z udziałem najlepszych drużyn akademickich z całego świata, konferencji branżowej oraz strefy pokazów naukowych i technologicznych. Konkurencje w zawodach ERC odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki na Marsie i Księżycu. Zespoły są bacznie obserwowane przez przedstawicieli światowych agencji kosmicznych (jak NASA, ESA, DLR czy POLSA) oraz ekspertów, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zawody ERC rozgrywane są na specjalnym torze marsjańskim. Jest to unikalna, zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacja inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety. „Na naszym Marsyardzie odwzorowujemy procesy, które kształtują krajobraz Marsa: tworzymy złożoną geologiczną łamigłówkę składającą się z licznych kraterów uderzeniowych, wydm, suchych dolin rzecznych i różnych form wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać”. – wyjaśnia dr Anna Łosiak, ERC Chief Science Officer / Inst. Nauk Geologicznych PAN.

Skład sędziowski ERC składa się z ekspertów z branży kosmicznej z takich organizacji jak m.in. Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Mars Society Polska oraz międzynarodowych podmiotów komercyjnych. „Naszym głównym celem jest stworzenie interesujących i wymagających zadań dla zespołów i zapewnienie, aby ich realizacja odbywała się zgodnie ze standardowymi procesami zaczerpniętymi z branż R&D. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy ERC będą gotowi do podjęcia wyzwań zawodowych w branży kosmicznej od razu po skończeniu studiów”. – tłumaczy Marcin Wygachiewicz, ERC Head of Jury / PSPA.

Podczas ERC odbywa się również branżowa konferencja, podczas której czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Program wydarzenia obejmuje debaty na temat przyszłości ludzkiego osadnictwa na Księżycu i Marsie, projektów i misji na Srebrnym Globie opracowywanych przez NASA i ESA w nadchodzących latach, a także ważnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją. W tym roku wydarzeniu będzie również towarzyszyć Gala X-lecia European Rover Challenge z udziałem gości specjalnych z całego świata.

„Z dużą niecierpliwością czekamy na wrzesień. Będziemy gospodarzem wyjątkowych Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich. Ogromnie nas cieszy fakt, że nasza infrastruktura, w tym Centrum Technologii Kosmicznych, zaplecze naukowe, badawcze pozwala przeprowadzić w AGH tak duże wydarzenie”. podsumowuje prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.

Od 2014 roku odbyło się już dziewięć edycji wydarzenia, które śledziło na miejscu i w sieci ponad milion osób. ERC odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy pasjonatów kosmosu i technologii, profesjonalistów sektora kosmicznego i rodziny z dziećmi. Dzięki internetowej transmisji wydarzenie śledzi również widownia za granicą. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Szczegółowe informacje dotyczące Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich dostępne są na stronie: roverchallenge.eu.

Autor:
Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich po raz pierwszy w Krakowie
fot. ERC



Źródło: Łukasz Wilczyński, spacefdn.com.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3556 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
810 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3808 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1112 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
606 0 sternvega
22-04-2023 03:44