NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

W AGH przebadano pączki pod mikroskopem, tomografem i rezonansem (Galeria Zdjęć)

Fizyka i AstrofizykaW Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie działa łącznie ponad 800 laboratoriów. Na 16 wydziałach oraz w jednostkach pozawydziałowych naukowcy pracują na co dzień z unikatową, często w skali kraju czy Europy aparaturą. Z okazji Tłustego Czwartku pracownicy i studenci AGH wykorzystując zaplecze laboratoryjne zbadali pączki. Do analizy wykorzystano między innymi mikroskopy, tomografy, rozdrabniarki czy skaning laserowy.

Image  by Astronomia24
W AGH przebadano pączki pod mikroskopem, tomografem i rezonansem
fot. AGH w Krakowie.


Efekty zdjęciowe niecodziennych badań i analizy struktury pączków dostępne są pod adresem: (Link)

Laboratoria AGH służą do badań środowiskowych, analizy fizycznej, chemicznej czy do analiz i pomiarów parametrów mikrostruktur. Za pomocą sprzętu zgromadzonego w uczelni studenci badają zmiany materiałów w skali nano oraz sprawdzają zachowanie materiałów pod wpływem działania różnego obciążenia.

Laboratoria pozwalają wykonywać badania na zlecenie przemysłu, branży energetycznej, motoryzacyjnej czy lotnictwa. Pracowniami, które wykonują badania unikatowe w skali kraju są miedzy innymi:

- Międzynarodowe Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej działające przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. W tej jednostce znajduje się jeden z najpotężniejszych na świecie mikroskopów elektronowych analitycznych Titan Cubed. Urządzenie to służy do mikroanalizy w skali atomowej, a w tym roku wyjątkowo już po raz drugi dostęp do tej pracowni można było wylicytować na aukcji WOŚP.

- Innymi unikatowymi laboratoriami jest komora bezechowa AGH, zlokalizowana na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w Laboratorium Akustyki Technicznej, w której poziom ciśnienia akustycznego tła, mierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela (dBA), zaś w porze nocnej spada nawet poniżej 0 dBA.

- Badania na rzecz nauki, szczególnie w zakresie sieci komputerowych, dużych mocy obliczeniowych oraz innych usług informatycznych świadczy Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, w którym pracuje na co dzień Athena - najszybszy aktualnie superkomputer w Polsce.

- Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii, które prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe w zakresie nowoczesnej inżynierii, fizyki i chemii materiałów, nanodiagnostyki materiałowej i nanotechnologii. W Centrum działa sześć linii badawczych i cztery zespoły badawcze, które prowadzą badania podstawowe i aplikacyjne nad materiałami metalicznymi, półprzewodnikowymi, magnetycznymi, polimerowymi oraz ich kompozytami i nanostrukturami. W szczególności rozwijane są badania metodami mikroskopii elektronowej.

- Centrum Energetyki – to jednostka badawczo-naukowa ukierunkowana na rozwój technologii energetycznych, w którym rozwijane są m.in. energetyka konwencjonalna, paliwa i sorbenty, energetyka odnawialna: wiatrowa, wodna, wodorowa, fotowoltaika, biomasa i biogaz, paliwa z odpadów, a także sieci elektroenergetyczne.

Zaplecze laboratoryjne AGH w Krakowie rozwija się także dzięki ścisłej współpracy z przemysłem i firmami, które wyposażają pracownie w specjalistyczny sprzęt. Przykładami laboratoriów, które powstały dzięki współpracy z przemysłem są:

- Laboratorium Pierwiastków Krytycznych na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska w ramach współpracy z firmą KGHM Polska Miedź SA. Głównym kierunkiem badań pracowni jest oznaczanie zawartości pierwiastków krytycznych, to znaczy narażonych na ryzyko przerwania ich dostaw, których deficyt miałby negatywne skutki ekonomiczne dla gospodarki.

- Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej będące wspólną inicjatywą uczelni oraz TAURON Dystrybucja. Pracownia wyposażona jest w aparaturę pomiarową niezbędną do przeprowadzania badań i certyfikacji analizatorów jakości energii elektrycznej.

Niecodzienne badania pączka zostały wykonane miedzy innymi w: Laboratorium Mikro
i Nano Tomografii (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), Laboratorium Geochemii Organicznej i Badań Środowiskowych (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), Laboratorium Badań Strukturalnych i Właściwości Mechanicznych (Wydział Metali Nieżelaznych), Laboratorium Tomografii Komputerowej (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami), Laboratorium Analizy Biomarkerów (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji).

Astronomia24
fot. AGH w Krakowie.
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Laboratorium Mikro i Nano Tomografii.


Astronomia24
fot. AGH w Krakowie.
Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, skaningowy mikroskop elektronowy, Międzynarodowe Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej.


Astronomia24
fot. AGH w Krakowie.
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Laboratorium Geochemii Organicznej i Badań Środowiskowych, Wnętrze pączka w powiększeniu 400×, obserwacje Skaningowym Mikroskopem Elektronowym FEI Quanta 200 FEG.


Astronomia24
fot. AGH w Krakowie.
Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, zdjęcie wykonane za pomocą mikroskopu polaryzacyjnego do obserwacji w świetle przechodzącym i odbitym - ZEISS Axiolab 5 w Laboratorium Zaawansowanych Metod Inżynierii Naftowej i Energii - Pracownia Mikroskopii Optycznej w Katedrze Inżynierii Naftowej.



Źródło: AGH Kraków.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3563 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
816 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3816 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1120 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
612 0 sternvega
22-04-2023 03:44