NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

20 maja 2018 powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaKoniec maja przyniesie nam kolejną w tym roku możliwość obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o dogodnej dla każdego porze. Przeloty (ISS) będą jedną z ciekawszych atrakcji na nocnym niebie w ciągu najbliższych 2 tygodni. Pierwszą dobrą okazją do przekonania się o tym na własnej skórze będzie 20 maj, gdzie około godziny 21:37 i 23:11 zaobserwujemy dwa jasne przeloty stacji. Dobre warunki do obserwacji przelotów (ISS) potrwają do 5 czerwca. Zachęcamy do obserwacji!

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Polski sektor kosmiczny coraz mocniejszy w Europie

AstronautykaZ końcem maja odbędzie się Forum Sektora Kosmicznego 2018, czyli najważniejsze wydarzenie gospodarcze dla firm, instytucji i przedstawicieli świata nauki, zaangażowanych w rozwój tej dynamicznej gałęzi polskiego biznesu. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie prezentacja sukcesów osiągniętych dzięki Polskiej Strategii Kosmicznej, a także możliwości współpracy polskich firm w ramach nowych programów i misji realizowanych przez ESA, Unię Europejską oraz liderów światowego sektora kosmicznego.

Image  by Astronomia24
Logo Forum Sektora Kosmicznego 2018


Czytaj dalej: O Forum Sektora Kosmicznego 2018...

27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku i Wielka opozycja Marsa! (Zobacz zdjęcia!)

Księżyc27.07.2018 roku czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najciekawszych, jeżeli nie najciekawsze zjawisko astronomiczne w 2018 roku! Będzie to jednocześnie pierwsza od 3 lat okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w Polsce. To jednak nie wszystko, bowiem tego samego dnia dojdzie do pierwszej od 15 lat Wielkiej opozycji Marsa! To niewyobrażalne, że będzie mieć ona miejsce dokładnie tego samego dnia, co wyżej wspomniane całkowite zaćmienie Księżyca! Jako portal Astronomia24.com zrobimy więc wszystko abyście tych wyjątkowych zjawisk nie przegapili i przystąpili do nich doskonale przygotowani. Zapraszamy do szerokiego materiału!

Image  by Astronomia24
Całkowite zaćmienie Księżyca w 2015 roku. fot: kajo1985


Czytaj dalej: O całkowitym zaćmieniu Księżyca i Wielkiej opozycji Marsa!..(Zobacz zdjęcia)

Rozpoczęto kopanie fundamentów pod Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT)

TeleskopyEuropejskie Obserwatorium Południowe poinformowało o rozpoczęciu kopania fundamentów pod Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT), który powstanie na wzgórzu Cerro Armazones w Chile. W pierwszej kolejności zostały wykopane fundamenty pod konstrukcję główną kopuły teleskopu (ELT). Efekt tych prac możemy obejrzeć na opublikowanych zdjęciach przez ESO. Widzimy na nich wyraźny zarys struktury głównej teleskopu i otoczenia. Po ukończeniu prac budowlanych na przygotowanych fundamentach osiądzie kopuła o wysokości 80 metrów.

Image  by Astronomia24
Budowa fundamentów na szczycie Cerro Armazones fot: ESO.org


Czytaj dalej: O budowie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT)...

Satelita Biomass zmierzy ilość lasów na Ziemi. W misji uczestniczą inżynierowie z SENER Polska.

AstronautykaCelem misji Biomass jest „ważenie” drzew na naszej planecie, aby lepiej zrozumieć obieg węgla w środowisku i procesy globalnego ocieplenia. Udział w misji organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) weźmie firma SENER Polska, która zdobyła kontrakt na zaprojektowanie urządzeń do montażu i testów struktury satelity oraz jego głównego instrumentu badawczego.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja satelity Biomass fot: Airbus


Czytaj dalej: O szczegółach misji Biomass...

W nocy 8 na 9 maja opozycja Jowisza. Planeta najbliżej Ziemi w tym roku.

Planety i EgzoplanetyW nocy z 8 na 9 maja będą panować najlepsze warunki do obserwacji Jowisza w 2018 roku. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i zarazem największa planeta Układu Słonecznego zbliży się do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku. Blask planety będzie większy niż zwykle. Na wschodnim horyzoncie nieba zauważymy planetę już po zachodzie słońca. Do największego zbliżenia gazowego olbrzyma do Ziemi dojdzie 9 maja o godzinie 02:39 czasu polskiego.

Image  by Astronomia24
Jowisz, Europa, Io 2018 fot: cmk Link


Czytaj dalej: O opozycji Jowisza i obserwacjach...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3512 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
774 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3768 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1084 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
573 0 sternvega
22-04-2023 03:44