NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Przyszłość robotyki kosmicznej na ERC 2024

AstronautykaSetki młodych inżynierów, przekraczając granice wyobraźni i własnych słabości, rozpoczęło rywalizację o szansę uczestnictwa w finałach 10. jubileuszowej edycji European Rover Challenge (ERC) – najtrudniejszych zawodach robotyki kosmicznej na świecie. W tym roku, 69 elitarnych drużyn, gotowych podjąć wyzwania naśladujące misje kosmiczne NASA, podjęło rękawicę rzuconą przez Organizatorów.

Image  by Astronomia24
Przyszłość robotyki kosmicznej na ERC 2024


Czytaj dalej: O przyszłości robotyki kosmicznej na ERC 2024...

W niedzielę 31 marca 2024 zmiana czasu na letni

ZiemiaW niedzielę (31 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Od kilku lat mówi się o zniesieniu zmiany czasu. W Stanach Zjednoczonych dyskusje są już na zaawansowanym etapie.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00
fot. Astronomia24.com


Czytaj dalej: O zmianie czasu na letni 2024...

Earth Rescue Challenge Water Edition już wystartował! Wyrusz na ratunek wodzie!

ZiemiaKonkurs Earth Rescue Challenge – Water Edition dla uczniów szkół ponadpodstawowych to wyjątkowa szansa dla młodych pasjonatów nauki na zaangażowanie się w praktyczne działania na rzecz ochrony środowiska. W kontekście zbliżającego się Światowego Dnia Wody (22 marca) warto podkreślić jego znaczenie dla edukacji młodego pokolenia w kwestii ochrony wód. Inicjatywa konkursu ma na celu wykorzystanie danych satelitarnych w odpowiedzialnym i zrównoważonym zarządzaniu zasobami wodnymi, dając nastolatkom realną możliwość wpływu na dbanie o planetę.

Image  by Astronomia24
Earth Rescue Challenge Water Edition już wystartował! Wyrusz na ratunek wodzie!


Czytaj dalej: O konkursie Earth Rescue Challenge Water Edition...

Polacy budują skoczka księżycowego i mają szansę zmienić sposób eksploracji ciał niebieskich

AstronautykaW Centrum Badań i Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA-ESTEC) polscy inżynierowie z firmy Astronika zaprezentowali ukończony mechanizm nogi skoczka księżycowego. Polacy na zlecenie ESA pracują nad alternatywą dla łazików, bo te nie zawsze są w stanie poradzić sobie w trudnym terenie i nieprzewidzianych warunkach. Skoczek, ze swej natury, nie będzie miał problemów w regionach górzystych, które kryją najwięcej ciekawych dla naukowców informacji o innych ciałach niebieskich.

Image  by Astronomia24
Polacy budują skoczka księżycowego i mają szansę zmienić sposób eksploracji ciał niebieskich
fot. astronika.pl


Czytaj dalej: O skoczku księżycowym budowanym przez Polaków

Poznaliśmy najlepsze studenckie projekty kosmiczne "Direction: Space"

AstronautykaZespół AGH Space Systems GraviTE Team, realizujący badania komórek macierzystych w mikrograwitacji, HematopoiesISS, badający komórki krwiotwórcze szpiku, a także LASPA, koncentrujący się na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek w kosmosie zwyciężyły w konkursie "Direction: Space". Sukces zapewni studentom możliwość dalszego rozwoju i szansę wysłania projektu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nagrody młodym badaczom wręczył dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pomysłodawca konkursu.

Image  by Astronomia24
Ogłoszono wyniki konkursu Direction: Space dla studentów i doktorantów polskich uczelni


Czytaj dalej: O wynikach konkursu Direction: Space

20 marca o godzinie 04:07 rozpoczęła się astronomiczna wiosna 2024

Ziemia20 marca o godzinie 04:07 czasu polskiego rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Słońce przeszło w punkt Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki, czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od 20 marca do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Image  by Astronomia24
Tegoroczny początek wiosny będzie pod względem pogody zdecydowanie lepszy niż poprzedni.
fot. Harke CC BY-SA 3.0 wikipedia.org


Czytaj dalej: O nadejściu wiosny i zapoznaj się z porównaniem warunków pogodowych jakie występowały na początku wiosny 2013-2024...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3503 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
764 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3759 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1078 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
567 0 sternvega
22-04-2023 03:44