NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Bardzo jasny rozbłysk meteoru nad zachodnią Europą

Meteory i MeteorytyJak informuje International Meteor Organization wieczorem 14 listopada około godziny 17:50 czasu polskiego zaobserwowano bardzo jasny meteor w zachodnich Niemczech, wschodniej Francji, Szwajcarii oraz Włoszech. Obiekt był na tyle duży i jasny, że w ciągu zaledwie 3 godzin został zgłoszony do IMO przez ponad 200 osób. Na chwilę obecną zgłoszeń jest już ponad 800! Z całą pewnością naoczni świadkowie mieli do czynienia z meteorem o jasności większej niż –4 magnitudo. Oznacza to, że obiekt był jaśniejszy od planety Wenus.

Image  by Astronomia24
Zarejestrowany bolid na jednej z kamer monitoringu miejskiego Autor: Epok Epok
Link


Czytaj dalej: O rozbłysku jasnego meteoru w zachodniej Europie... (Zobacz nagrania)

5 lat wspierania rozwoju sektora kosmicznego w Polsce przez SENER Polska

Astronautyka5-lecie członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej zbiega się z 5-leciem działalności w sektorze kosmicznym firmy SENER Polska. Jej historia to przykład sukcesu i pozytywnych efektów, jakie przynosi polskiej gospodarce uczestnictwo w europejskich projektach kosmicznych. Firma SENER Polska powstała w 2006 roku i początkowo zajmowała się inżynierią lądową. W 2012 roku, wraz z dołączeniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), postanowiono skupić się wyłącznie na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu mechanicznej inżynierii kosmicznej.
Image  by Astronomia24
5 lat członkostwa Polski w ESA zbiega się z 5-leciem działalności w sektorze kosmicznym firmy SENER


Czytaj dalej: O wsparciu SENER Polska w rozwój sektora kosmicznego w Polsce...

SENER Polska rozwija technologię urządzeń do montażu satelitów

AstronautykaW ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Polish Industry Incentive Scheme”, który służy podnoszeniu kompetencji krajowych firm w sektorze kosmicznym, SENER Polska realizuje kontrakt na rozwój technologii tzw. clamp bandów, czyli mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu. Ten projekt to także duży sukces programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu – rolę głównego inżyniera pełni bowiem laureat pierwszej edycji programu.

Image  by Astronomia24
Kolejny krok rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego
fot. SENER Polska


Czytaj dalej: O SENER Polska oraz rozwoju technologi tzw. clamp bandów...

2,4 mln mieszkańców Ziemi zgłosiło się po bilet na Marsa

NASABezzałogowy lądownik InSight wyląduje na Marsie w listopadzie 2018 roku. Wyposażony będzie w kilka przyrządów naukowych oraz chip, na którym zapisane zostaną nazwiska mieszkańców naszej planety. Chęć udziału w projekcie zgłosiło łącznie ponad 2,4mln mieszkańców Ziemi. Celem misji nie będzie rzecz jasna jedynie wyniesienie danych na Czerwoną Planetę, a przede wszystkim zbadanie jej głębokiego wnętrza.

Image  by Astronomia24
Start InSight planowany jest na maj 2018 roku
fot. NASA JPL


Czytaj dalej: O projekcie InSight i jego szczegółach...

Maksimum meteorów z roju Leonidów 2017 - Noc z 17/18 listopada

Meteory i MeteorytyW piątek będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim są spadające meteory. W nocy z 17 na 18 listopada przypada bowiem maksimum Leonidów. Podczas tegorocznego maksimum obserwacji nie będzie utrudniał nam Księżyc znajdujący się w nowiu. Obecności Leonidów możemy spodziewać się do 30 listopada, jednak to w nocy z piątku na sobotę zaobserwujemy największą aktywność. Szacuje się, że w ciągu godziny zobaczymy około 10-20 obiektów.

Deszcz meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2017...

Polscy astronomowie i artyści w Indiach opowiadają o historii kosmosu

AstronomiaInstytut B61, zrzeszający naukowców i performerów, podczas tajemniczego spektaklu, językiem sztuki objaśni pojęcia z zakresu fizyki i astronomii. Niezwykły performance z pogranicza nauk ścisłych i teatru będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa. Jak zdradza szef Instytutu B61 Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez samą kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

Image  by Astronomia24
Astronomiczny spektakl w Indiach
fot. B61


Czytaj dalej: O astronomicznym spektaklu w Indiach...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3515 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
777 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3773 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1088 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
577 0 sternvega
22-04-2023 03:44