NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 4 lutego.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

CloudFerro na zlecenie ESA dostarczy platformę z danymi obserwacji Ziemi dla Afryki

ZiemiaEuropejska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami – GeoVille, CloudFerro, CS Group Romania, CS Group France i DLR – ogłosiła start projektu DUNIA, mającego na celu zwiększenie dostępności danych obserwacji Ziemi dla krajów afrykańskich. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie cyfryzacji kontynentu, zgodnie z Agendą Unii Afrykańskiej na rok 2063. Oczekuje się, że DUNIA, poprzez dostarczanie usług chmurowych zintegrowanych z głównym repozytorium danych programu Copernicus, wesprze badania w dziedzinie rolnictwa, urbanizacji i zmian klimatycznych.

Image  by Astronomia24
Madagaskar - Betsiboka - Marek Grybos - Copernicus Sentinel (2022)


Czytaj dalej: O platformie z danymi obserwacji Ziemi dla Afryki...

Startuje nowa edycja „Cosmic Challenge”!

Astronomia“Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych tematyką Kosmosu. Edycja „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski i realizowana jest we współpracy z firmą ICEYE – światowym liderem w zakresie danych satelitarnych, wykorzystującym technologię SAR (Synthetic Aperture Radar).

Image  by Astronomia24
Startuje nowa edycja Cosmic Challange


Czytaj dalej: O konkursie Cosmic Challange...

AGH w drodze na Księżyc – uczelnia zawarła umowę z firmą Orbital Space

AstronautykaAkademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zawarła porozumienie o współpracy z firmą Orbital Space działającą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Umowa umożliwia studentom z Krakowa, m.in. rozwijanie oraz testowanie urządzenia „Lunaris”, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z pyłem księżycowym - regolitem. Zawarta umowa jest pokłosiem sukcesu koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w konkursie pod nazwą „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission” organizowanym w maju 2023 roku przez firmę Orbital Space pokonując ponad 400 projektów z całego świata.

Image  by Astronomia24
Koło Naukowe AGH Lunar Technologies


Czytaj dalej: O umowie AGH z firmą Orbital Space...

Maksimum meteorów z roju Kwadrantydów 2024 - Noc z 3/4 stycznia

Meteory i MeteorytyPoczątek roku wita miłośników astronomii jednym z ciekawszych zjawisk na nocnym niebie. W nocy z 3 na 4 stycznia będziemy mieli okazję do podziwiania maksimum meteorów z roju Kwadrantydów. Aktywność tego roju należy do bardzo wysokich - w ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować teoretycznie nawet do kilkudziesięciu zjawisk. Kwadrantydy będą widoczne na niebie do 7 stycznia. Jednak z każdym kolejnym dniem po maksimum aktywność będzie znacząco maleć.

Image  by Astronomia24
Wzrost aktywności Kwadrantydów jest bardzo krótki i gwałtowny
fot: cmk (Powiększ)


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Kwadrantydów 2024...

03.01.2024 - Ziemia znalazła się dziś najbliżej Słońca (Peryhelium)

ZiemiaW środę 3 stycznia o godzinie 01:39 czasu polskiego doszło do rekordowego w 2024 roku zbliżenia Ziemi do Słońca. Do końca roku nasza planeta już tego wyniku nie pobije. Dystans, jaki dzieli dziś oba obiekty wyniósł 147,1 mln km. Średnia odległość naszej planety od Słońca wynosi natomiast 149,6 mln km. Zbliżenie nie będzie miało jednak żadnego wpływu na temperaturę panującą na naszej planecie. Podobnie zresztą jak w lipcu podczas największego oddalenia (Aphelium).

Image  by Astronomia24
3 stycznia Ziemia znalazła się najbliżej Słońca w tym roku
Ziemia i Księżyc fot. NASA ESA


Czytaj dalej: O zbliżeniu Ziemi do Słońca 2024...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3516 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
778 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3774 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1090 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
578 0 sternvega
22-04-2023 03:44