NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Polscy astronomowie i artyści w Indiach opowiadają o historii kosmosu

AstronomiaInstytut B61, zrzeszający naukowców i performerów, podczas tajemniczego spektaklu, językiem sztuki objaśni pojęcia z zakresu fizyki i astronomii. Niezwykły performance z pogranicza nauk ścisłych i teatru będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa. Jak zdradza szef Instytutu B61 Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez samą kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

Image  by Astronomia24
Astronomiczny spektakl w Indiach


Czytaj dalej: O astronomicznym spektaklu w Indiach...

Astrofizyka dla zabieganych - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneCzas ruszyć w kolejną podróż! Na nasze biurka trafił egzemplarz książki „Astrofizyka dla zabieganych” wydawnictwa Insignis. Sugerując się tytułem i wielkością książki od razu w głowie pojawiła się u nas myśl, że tym razem przyjdzie nam zrecenzować pozycję, która spełni oczekiwania tych, którzy chcieliby poświęcać swojemu hobby więcej czasu, ale z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić. Przekonajcie się co kryje się za tą przemyślaną i estetyczną okładką i czy fani grubszych książek będą mieć prawo do niezadowolenia.

Image  by Astronomia24
Neil deGrasse Tyson to znany autor wielu bestsellerów


Czytaj dalej: Recenzję książki Astrofizyka dla zabieganych...

13 listopada czeka nas widowiskowa koniunkcja Jowisza z Wenus!

Planety i EgzoplanetyRankiem 13 listopada czeka nas widowiskowa koniunkcja Jowisza z Wenus - drugą pod względem odległości od Słońca planetą Układu Słonecznego. Oba obiekty będzie dzielił dystans zaledwie ~0,16 stopnia. Tak bliskie spotkanie ciał niebieskich sprawia, że będziemy mogli obserwować jedno z najbardziej widowiskowych złączeń w 2017 roku. Zjawisko będziemy mogli podziwiać tuż przed wschodem Słońca.

Image  by Astronomia24
Symulacja koniunkcji Jowisza i Wenus 13 listopada 2017r.


Czytaj dalej: O efektownej koniunkcji Jowisza z Wenus...

Obserwatorium ALMA odkryło zimny pył wokół najbliższej gwiazdy Proxima Centauri

TeleskopyNajwiększy interferometr radiowy ALMA, znajdujący się na wysokości ponad 5000 m n.p.m na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach dokonał bardzo interesującego odkrycia zimnego pyłu wokół najbliższej nam gwiazdy Proxima Centauri. Odkrycie to może sugerować istnienie rozbudowanego układu planetarnego podobnego do Układu Słonecznego i to zaledwie 4,24 lat świetlnych (40 bilionów km) od Ziemi w gwiazdozbiorze Centaura.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja pyłu wokół Proximy Centauri. Autor: ESO/M. Kornmesser


Czytaj dalej: O odkryciu pyłu wokół Proximy Centauri...

Astrofizyka dla zabieganych - Premiera już 8 listopada

Książki i czasopisma astronomiczneNa nasze biurka trafiła "Astrofizyka dla zabieganych" wydawnictwa Insignis. Sugerując się zapowiedzą książka ta ma wyjaśnić nam to, czego potrzebujemy, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po lekturze żadne z tych zagadnień ma nie być nam obce. Premiera już 8 listopada.

Image  by Astronomia24
Chcąc przybliżyć Wam treść w ciągu najbliższych dni opublikujemy dla Was recenzję


Czytaj dalej: Zapowiedź książki "Astrofizyka dla zabieganych"...

Odkryto ogromną planetę NGTS-1b, która nie powinna istnieć.

Planety i EgzoplanetyNa łamach czasopisma naukowego „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” astronomowie z Next Generation Transit Survey (NGTS) poinformowali o zaskakującym odkryciu ogromnej planety, która według aktualnie uznawanych teorii tworzenia się planet, nie ma prawa istnieć. Do tej pory sądzono, ze tak duże planety nie mogą powstać w otoczeniu małych gwiazd. NGTS-1b to gazowy olbrzym który, ze względu na rozmiary i temperaturę przypomina gorącego odpowiednika Jowisza.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja chłodnej czerwonej gwiazdy i gazowego olbrzyma
Autor: University of Warwick/Mark Garlick.


Czytaj dalej: O zaskakującym odkryciu gazowego olbrzyma...

Konkurs #3 Wygraj książkę Nie mamy pojęcia wraz z koszulką!

Książki i czasopisma astronomiczneDrodzy czytelnicy! Zgodnie z obietnicami przygotowaliśmy dla Was kolejny konkurs. Tym razem do wygrania będzie książka „Nie mamy pojęcia” wydawnictwa Insignis oraz koszulki z ciekawą oprawą graficzną. Pozycja, którą będziecie mogli wygrać to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Jeśli jeszcze nie czytaliście naszej recenzji to koniecznie rzućcie na nią okiem. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak tylko zaprosić Was do wzięcia udziału w konkursie.

Image  by Astronomia24
Wygraj książkę Nie mamy pojęcia wraz z koszulką! (Powiększ)


Czytaj dalej: I weź udział w trzecim konkursie...(WYNIKI)

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Teleskopy
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
7195 8 wiktorr7
10-11-2017 11:43
Najtańszy sensowny teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2421 2 wiktorr7
08-11-2017 12:07
Ruch Wszechświata - Nowa Te...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
309 0 Ruchwszechswiata
07-11-2017 20:22
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
97 0 Andrzej
07-11-2017 15:33
Pierwszy sprzęt astronomicz...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
5390 10 wiktorr7
07-11-2017 11:54