NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Rocznica 10-lat pracy dwóch polskich anten ARISS w kosmosie

AstronautykaW środę 7 lutego 2018 roku tuż przed północą minie dokładnie 10 lat od umieszczenia w kosmosie dwóch anten ARISS, które zostały w całości opracowane i zrealizowane w Polsce w kierowanym przez dr hab. inż. Pawła Kabacika zespole na Politechnice Wrocławskiej. Wyniesienie w kosmos tych dwóch anten było szeroko komentowane przez media. Zostały one wyniesione w kosmos w ładowni promu kosmicznego "Atlantis" podczas misji STS-122.

Image  by Astronomia24
Anteny ARISS widoczne na powierzchni modułu kosmicznego Columbus fot: NASA


Obie anteny ARISS okazały się w całej historii 131 lotów w kosmos amerykańskich promów kosmicznych (NASA), jedynymi urządzeniami powstałymi w polskiej instytucji badawczej, naukowej czy przemysłowej.

Anteny ARISS demonstrują najwyższy poziom zaawansowania technologicznego. W środę 7 lutego minie pełne 10-lat kiedy działają w otwartej przestrzeni kosmicznej nie tylko bez zarzutu, ale co więcej - przez pełnych 10 lat eksploatacji. Nikt z odpowiedzialnych za eksploatację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani ktokolwiek z wykonujących badania w laboratoriach Columbus, ani żaden z dziesiątek astronautów którzy przez pełne 10 lat pracowałi tysiące godzin w otwartej przestrzeni kosmicznej przy obsłudze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie powiedział złego słowa, czy nie sprecyzował jednej uwagi krytycznej o którejkolwiek z pary anten ARISS, które nadal są w znakomitym stanie.

Możliwe, iż jest to nie tylko bez wątpienia w obiektywnej mierze największe osiągnięcie polskiego programu budowy sektora kosmicznego, ale jedno z kilku największych osiągnięć naukowo-badawczych polskiej instytucji w okresie dekady, a może nie tylko. Jest to rozwiązanie techniczne, do którego w całości prawo własności intelektualnej jest w rękach polskich.

Astronomia24
Anteny ARISS widoczne na powierzchni modułu kosmicznego Columbus fot: NASA


Rzetelność tej polskiej technologii po 10 latach pracy w kosmosie poświadcza użytkownik wiadomością z dnia 30 stycznia 2018:

“So far only one antennas has been used [tzn. nie było potrzeby wykorzystania anteny drugiej będącej rezerwową]. The antenna is performing outstandingly. Reception on ground is in accordance with the radiation pattern you provided. Thank you again for this excellent antenna.”

- 30 January 2018 - Gaston Bertels, ARISS past president - osoba która od samego początku w roku 2002 zajmowała się antenami ARISS z ramienia ARISS.


Podziękowanie pokazuje w sposób obiektywny aktualne możliwości jakie są w Polsce i wciąż pozostają niedoceniane. Anteny ARISS pokazują Polskę z najlepszej strony i są symbolem: na pierwszym europejskim terytorium w kosmosie jakim jest moduł Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Znajduje się na nim technologia i urządzenie, które demonstruje już 10 rok najwyższy poziom rozwiązania technicznego, najwyższej próby jaka byłaby powodem do dumy najbardziej rozwiniętych instytucji na świecie działających w kosmosie. Patrząc od strony kosmosu, na kadłubie tego pierwszego w kosmosie europejskiego terytorium widać nazwę tylko jednej uczelni wyższej na świecie - Politechnika Wrocławska napisane na każdej z dwóch anten.

Dzięki antenom ARISS, Polska zyskała swoją pierwszą zaawansowaną technologię kosmiczną określoną przez Europejską Agencję Kosmiczną jako: "Validated through harmonization” które działają bez jakiegokolwiek problemu w otwartej przestrzeni kosmicznej, a prawa własności intelektualnej do nich są w polskich rękach. W połowie roku 2014, była to jedyna technologia, która miała status technologii „Validated through harmonization” spośród aż 315 technologii jakie zgłosiły polskie instytucje i firmy przemysłowe oraz wojskowe mające siedziby na terenie Polski.

Astronomia24
Start promu kosmicznego "Atlantis" podczas misji STS-122. fot: NASA


Autor tekstu: dr hab. inż. Paweł Kabacik - Generalny Inżynier Projektu opracowania i zrealizowania dwóch anten ARISS na module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3449 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
720 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3722 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1048 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
542 0 sternvega
22-04-2023 03:44