NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Planeta 9 istnieje w naszym Układzie Słonecznym? Świat obiegły nowe doniesienia!

Planety i EgzoplanetyIstnienie dziewiątej planety w naszym Układzie Słonecznym to temat gorący. Na początku 2016 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość ogłoszona przez dwóch profesorów - Kinstantina Batygina i Mike’a Browna. Teraz publikują oni nowe dane, które właśnie krążą po świecie. Czy wkrótce istnienie Planety X okaże się faktem? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Image by Astronomia24
Artystyczna wizja Planety 9 Autor: ESO/Tomruen/nagualdesign


Na początku 2016 roku prof. Mike Brown i Konstantin Batygin opublikowali pierwsze dowody na to, że w naszym Układzie Słonecznym może być inna planeta. Uważa się, że to hipotetyczne ciało orbituje w bardzo odległym od Słońca punkcie, czego dowodem są orbity niektórych skrajnych obiektów pasa Kuipera.

Od tej pory powstało wiele badań, które próbowały dokładniej określić lokalizację Planety 9. W ostatnim z badań Brown i Batygin przeprowadzili analityczną ocenę wszystkich procesów, które wskazały na obecność Planety 9. Podsumowując, wskazania te sugerują, że istnienie tego ciała jest nie tylko prawdopodobne, ale także istotne dla Układu Słonecznego. Panowie stwierdzili ponadto, że trudniej byłoby wyobrazić sobie Układ Słoneczny bez Planety 9 niż z nią.

Jak Konstantin Batygin wyjaśnił w ostatnim oświadczeniu prasowym NASA: "Obecnie istnieje pięć różnych linii dowodów obserwacyjnych wskazujących na istnienie Planety 9. Gdybyś usunął to wyjaśnienie i wyobrażał sobie, że planeta dziewiąta nie istnieje, generujesz więcej problemów niż rozwiązujesz. Nagle masz pięć różnych łamigłówek i musisz wymyślić pięć różnych teorii, aby je wytłumaczyć”.

Astronomia24
Artystyczna wizja Planety 9 Autor: ESO/Tomruen/nagualdesign


W roku 2016 Brown i Batygin opisali pierwsze trzy linie dowodów obserwacyjnych Planety 9. Jest to sześć skrajnych obiektów pasa Kuipera, które poruszają się wysoce eliptycznymi ścieżkami wokół Słońca, które wskazują na niewidoczny mechanizm wpływający na ich orbitę. Drugi to fakt, że orbity tych ciał są nachylone w taki sam sposób - około 30 ° w dół do płaszczyzny pasa Kuipera. Trzecia wskazówka pojawiła się w formie symulacji komputerowych, która zawierała Planetę 9 jako część Układu Słonecznego. W oparciu o te symulacje okazało się, że więcej obiektów powinno być pochylonych względem płaszczyzny słonecznej o około 90 stopni. Dzięki swoim badaniom Brown i Batygin znaleźli pięć takich obiektów, które pasowały do tego wzoru orbitalnego.

Od czasu opublikowania oryginalnego artykułu pojawiły się dwie dodatkowe informacje na temat istnienia Planety 9. Jedna dotyczyła niewyjaśnionych orbit obiektów Kuipera, które okazały się orbitować w przeciwnym kierunku niż wszystko inne w Układzie Słonecznym. To było oznaką wskazującą, że stosunkowo blisko ciała, działa potężna siła grawitacyjna mająca wpływ na ich orbitę.

A potem pojawił się drugi argument przedstawiony w drugim dokumencie - który budowała Elizabeth Bailey, studentka Batygin. Badanie wykazało, że Planeta 9 była odpowiedzialna za przechylenie orbit planet Układu Słonecznego w ciągu ostatnich 4,5 miliarda lat. To nie tylko dostarczyło dodatkowych dowodów na Planetę 9, ale także odpowiedziało na długą tajemnicę w astrofizyce - dlaczego planety są nachylone o 6 stopni w stosunku do równika Słońca.

Astronomia24
Mike Brown i Konstanin Batygin wspólnie pracują nad Planetą 9. Autor: Lance Hayashida/Caltech


Ostatnie badania wykazały również, jak i gdzie powstała Planeta 9. Podczas gdy niektórzy sugerowali, że planeta ruszyła na brzeg Układu Słonecznego po uformowaniu bliżej Słońca, inni sugerują, że może to być egzoplaneta, która został schwytana na wczesnym etapie historii Układu Słonecznego.

Najłatwiej byłoby jednak gdyby ten odległy obiekt udało się zaobserwować. Obecnie Batygin i Brown próbują to zrobić, używając Teleskopu Subaru w Obserwatorium Mauna Kea na Hawajach.

Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, to Plutona zdegradowanego w 2006 roku z miana dziewiątej planety zastąpi obiekt o rozmiarach zbliżonych do Neptuna, który jak wynika z pierwszych analiz okrąża Słońce tylko raz na 15 tysięcy lat. Przypomnieć również należy, że Mike Brown już w 2016 roku twierdził, że obiekt jest tak duży, że nie powinno się dyskutować na temat tego czy to prawdziwa planeta.

Astronomia24
Konsekwencjami istnienia Planety 9 jest fakt, że zaznaczone na niebiesko obiekty muszą istnieć


Do tej pory nie udało się jej jednak zaobserwować, a odkrycie oparte jest na obserwacji innych znanych obiektów znajdujących się poza orbitą Neptuna. Według wyliczeń naukowców planeta o ogromnej masie oddziałuje na nie i trudno nie twierdzić, że działanie to jest spowodowane przez planetę wędrującą po obrzeżach Układu Słonecznego.

Po ogłoszeniu tej sensacyjnej wiadomości błyskawicznie powrócił temat Planety X zwanej również Nibiru, którą do 2012 roku straszono mieszkańców Ziemi. Wtedy też twierdzono, że tajemniczy gigant zdemoluje nasz Układ Słoneczny. Prawdę na ten temat można przeczytać w naszym artykule - NIBIRU (PLANETA X) Koniec Świata 2012 - Bzdura czy Prawda?, w którym zdementowaliśmy sensacyjne plotki na temat końca świata, nie wykluczając natomiast, że sam obiekt jak najbardziej może istnieć.

Czy wkrótce istnienie Planety 9 lub jak kto woli Planety X okaże się faktem? Być może. Jednak tak jak pisaliśmy w 2016 roku, tak i teraz powtórzymy się w podsumowaniu - warto podejść do tematu rozsądnie i poczekać na jeszcze więcej danych. Wciąż wiemy mało. Z naszej strony możemy zapewnić, że o nowych doniesieniach na pewno Was poinformujemy. Zostańcie z nami.

Zobacz też:

- NIBIRU (PLANETA X) Koniec Świata 2012 - Bzdura czy Prawda? - lipiec 19 2010
- Odkryto ogromną Planetę X - nową 9 planetę Układu Słonecznego? - styczeń 21 2016


Źródło: universetoday.com, nasa.gov
Grandpa
<
#1 | Grandpa dnia październik 10 2017 11:35:37
Slynne Nibiru?
karik
<
#2 | karik dnia październik 10 2017 17:38:34
9 planeta w dodatku gigantyczna. Może też podobna do Ziemi? Intrygujące!!!!!!
SLK
<
#3 | SLK dnia październik 10 2017 20:15:47
nawet jesli ją odkryją to zanim ją zbadamy minie sporo lat
Ciekawe jak ją nazwią?
<
#4 | Ciekawe jak ją nazwią? dnia październik 11 2017 11:21:09
Czy Nibiru, czy też odkrywca będzie mógł wybrać inne imię?
Hoszwik
<
#5 | Hoszwik dnia październik 11 2017 21:05:21
W naszym układzie gwiezdnym zapewne jest wiele "dzikich" planet tylko ich orbity są tak nieoczywiste i berdzo długie ze ich nie jesteśmy w stanie zaobserwować. Spróbujcie puścić balon i zaobserwować go na nocnym niebie.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio dodane pliki

 • Program typu pomoc komputerowa podczas nocnych obserwacji. Całkowicie czarne tło z ciemno-czerwonymi gwiazdami i opisami zapewnia nieoślepianie wzroku podczas patrzenia w nocy w niebo. Mapa całego nieba zawiera gwiazdy do 13 mag oraz pełne katalogi obiektów mgławicowych Messiera, Caldwella, NGC i IC. Są w programie także informacje o 4588 gwiazdach zmiennych i 4266 gwiazdach podwójnych z katalogu Struvea, a także są 22 asteryzmy. Rejestracja programu jest darmowa. Więcej informacji o programie na stronie autora: www.astrojawil.pl/no.htmNocny obserwator
  Nocny obserwator
  Pobrań: 1702
  Pobierz
 • Asynx Palnetarium pozwala na obserwację położenia planet Układu Słonecznego w układzie heliocentrycznym oraz horyzontalnym. Mapa nieba zawiera gwiazdozbiory, planty Układu Słonecznego, Księżyc. Możliwe jest wyświetlanie gwiazd dobrze widocznych oraz wszystkich z bazy. Program zawiera także wyszukiwarkę konstelacji. Czas można zmieniać w przedziale lat 1970-2030. Asynx Palnetarium posiada menu kontroli szybkości animacji.Asynx Planetarium
  Asynx Planetarium
  Pobrań: 1609
  Pobierz
 • Zestaw małych programów przeprowadzających obliczenia astronomiczne. Aplikacja oblicza fazy księżyca, oraz jego współrzędne astronomiczne. Narzędzie: podaje przybliżone położenie planet widzialnych gołym okiem: Jowisza, Marsa, Merkurego, Saturna i Wenus w układzie równikowym (rektascensja, deklinacja) oraz horyzontalnym (azymut, wysokość) oblicza także czas gwiazdowy.Astron
  Astron
  Pobrań: 1310
  Pobierz
 • AstroGrav to oprogramowanie które pozwala symulować ruch i oddziaływania grawitacyjne układów planetarnych. Narzędzie oferuje przejrzystą grafikę 3D zapewniając ciekawe wizualizacje. Aplikacja daje możliwość obserwacji Układu Słonecznego, a ponadto wizualizacji takich aspektów jak Prawa Keplera, Prawo Grawitacji Newtona, orbity i punkty Lagrangea, wymiana energii potencjalnej i kinetycznej w układach planetarnych oraz kilka innych.AstroGrav
  AstroGrav
  Pobrań: 1912
  Pobierz
 • Laboratorium Cybermoon to darmowe narzędzie umożliwiające generowanie dat wystąpienia określonych zjawisk astronomicznych oraz przeliczanie wartości stosowanych w astronomii. Budowa Laboratorium Cybermoon pozwala na szybkie dodawanie mu kolejnych funkcji.Laboratorium Cybermoon
  Laboratorium Cybermoon
  Pobrań: 1436
  Pobierz
 • Meridian to niewielki i darmowy program, który umożliwia monitorowanie takich elementów planet Układu Słonecznego jak m.in. jasność, rozmiar kątowy czy położenie. Meridian wyświetla również aktualny kalendarz księżycowy i wiele innych informacji przydatnych dla miłośników astronomii.Meridian
  Meridian
  Pobrań: 2060
  Pobierz
 • Virtual Moon Atlas Pro pokazuje wygląd księżyca w zależności od wpisanej daty (z dokładnością co do godziny). Co więcej, w bazie aplikacji znajduje się ponad 8 tysięcy wpisów dotyczących faz księżyca oraz 6 tysięcy fotografii.Virtual Moon Atlas
  Virtual Moon Atlas
  Pobrań: 2156
  Pobierz
 • KStars to dwuwymiarowa mapa nieboskłonu widzianego z powierzchni Ziemi. KStars dostarcza dokładnych danych pomiarowych umieszczenia gwiazd w danym miejscu na planecie i w danej porze roku.KStars
  KStars
  Pobrań: 2120
  Pobierz
 • NASA World Wind to rozbudowany program stanowiący komputerowy globus. W programie dostępne są zdjęcia satelitarne z całego świata. Najlepsze jakości fotografie pochodzą z terytorium USA, obszar Europy jest nieco gorzej opracowany.NASA World Wind
  NASA World Wind
  Pobrań: 2349
  Pobierz
 • Polska produkcja astronomiczna, AstroJaWil, przyda się każdemu użytkownikowi, który zarywa noce dla oglądania rozgwieżdżonego nieba. Po podaniu lokalizacji, program wylicza gdzie i kiedy na niebie będzie Słońce, Księżyc czy wiele obiektów gwiazdowych i niegwiazdowych. Do wyświetlanego obrazu można dodawać elementy, które zasłaniają niebo (drzewa, budynki i inne), przez co możemy przewidzieć, na przykład, o której godzinie dana gwiazda stanie się widoczna. Dodatkowym atutem jest możliwość drukowania mapek nieba, dostosowanych do podanego miejsca i czasu.AstroJaWil
  AstroJaWil
  Pobrań: 2791
  Pobierz
 • Program umożliwia wykreślenie map nieba, korzystając z danych zawartych w 16 katalogach gwiazd i mgławic. Dodatkowo pokazane są pozycje planet, planetoid i komet. Program jest przeznaczony do tworzenia map nieba, przede wszystkim przygotowanych do konkretnych obserwacji. Sky Charts umożliwia wygodny wybór odpowiednich katalogów, kolorów i wymiarów gwiazd czy też innych obiektów, prezentacje planet, wyświetlanie współrzędnych. Można również wprowadzać zdjęcia, a także ustalać widzialność i wiele innych. Sky Charts można polecić wszystkim miłośnikom obserwacji nieba. Na stronie autora dostępna jest przejrzysta dokumentacja (niestety tylko w jęz. ang.), która ułatwia efektywne korzystanie z aplikacji.Sky Charts
  Sky Charts
  Pobrań: 2539
  Pobierz
 • Celestia to pracujący w czasie rzeczywistym, wykorzystujący grafikę 3D program astronomiczny. W zasadzie jest to specyficzny symulator podróży kosmicznych. Dzięki Celestii użytkownik może wybrać się w wirtualną podróż po układzie słonecznym, a także dalekich zakątkach naszej galaktyki. Z Celestią możemy dotrzeć do przeszło 100 tys. gwiazd, planet i innych obiektów w przestrzeni. Celestia to program rozbudowany, posiadający bardzo bogatą bazę obiektów jednak użytkownicy, którzy potrzebują jeszcze więcej mogą skorzystać z rozległej bazy dodatków i rozszerzeń.Celestia
  Celestia
  Pobrań: 5648
  Pobierz
 • Algodoo (rozbudowana wersja Phuna) to niezwykle interesujący i prosty w użyciu program do poznawania tajników zjawisk i praw fizycznych, stworzony przez Emila Ernerfeldta. Aplikacja pozwala na tworzenie przy użyciu grafiki 2D różnorakich obiektów, obserwowanie ich zachowań, a także zmianę ich podstawowych właściwości - ciężaru i sprężystości. Algodoo doskonale nadaje się do ilustrowania prostych zjawisk fizycznych, ale również bardziej złożonych mechanizmów wykorzystywanych np. podczas wystrzeliwania naboju z pistoletu. Program swoją popularność zawdzięcza łatwemu w użyciu interfejsowi i niemalże nieograniczonym możliwościom tworzenia wymyślonych przez użytkownika obiektów, mechanizmów itp.Algodoo
  Algodoo
  Pobrań: 1687
  Pobierz
 • Orbitron jest programem śledzącym satelity do zastosowań radioamatorskich i obserwacyjnych. Jest używany także przez meteorologów, użytkowników telefonii satelitarnej, hobbystów UFO i astrologów. Program pokazuje pozycje satelitów w zadanym momencie (czas rzeczywisty lub symulowany). Program potrafi wczytać i śledzić 20 000 obiektów w tym samym czasie, obsługuje tryby pełnoekranowe i prezentacyjne, posiada zaawansowane wyszukiwanie przelotów i flar Irydium, a także oferuje synchronizację systemowego zegara. Wraz z programem dołączony jest wygaszacz ekranu.Orbitron
  Orbitron
  Pobrań: 3134
  Pobierz
 • Kalkulator astronomiczny do szybkiego obliczania i konwersji dat od 3000 przed Chrystusem do 3500 Anno Domini.Alcyone Ephemeris
  Alcyone Ephemeris
  Pobrań: 1812
  Pobierz
 • Cabri to niezwykle popularny i ceniony program wspomagający nauczanie przede wszystkim geometrii euklidesowej i analitycznej, ale też elementów fizyki (mechanika, optyka, kinematyka, astronomia) i innych dziedzin, które powiązane są w określonym stopniu z pojęciem ruchu. Posiada wbudowany układ współrzędnych wraz ze skalowalnymi osiami współrzędnych oraz kalkulator pozwalający na przeprowadzanie podstawowych obliczeń algebraicznych bądź funkcyjnych. Wersja II Plus zastępuje poprzednią wersję II programu i posiada w stosunku do niej szereg ulepszeń - m.in. powiększone i bardziej czytelne menu użytkownika, zmodyfikowany sposób kreślenia linii prostych, zwiększony zakres dostępnych kolorów, kontekstowe menu i możliwość dołączania rysunków lub zdjęć.Cabri Geometry II Plus
  Cabri Geometry II Plus
  Pobrań: 2142
  Pobierz
 • WorldWide Telescope to darmowe oprogramowanie przeznaczone do wizualizacji wszechświata przygotowane przez firmę Microsoft. Aplikacja jest swego rodzaju wirtualnym teleskopem skupiającym trójwymiarowe wizualizacje wszechświata oraz zdjęcia zebrane przez kosmiczne teleskopy. Dzięki WorldWide Telescope każdy fan astronomii czy oglądania nieba może odbyć fantastyczną podróż, w której może zobaczyć m. in. jak pył w Drodze Mlecznej skrapla się do gwiazd i planet czy w jaki sposób kształtowała się galaktyka miliardy lat temu. Większość elementów dostępnych w wirtualnym kosmosie oferowanym przez WorldWide Telescope można dowolnie przybliżać i oddalać. Ta funkcjonalność sprawia, że każdy może bez żadnych przeszkód spojrzeć na planety, księżyce, gwiazdy właściwe z dowolnego miejsca w galaktyce. WorldWide Telescope poza wizualizacjami galaktyk oferuje również wiele przydatnych artykułów tematycznych pochodzących z różnych źródeł oraz wiele terabajtów zdjęć pozwalających poznać wszechświat bardziej.WorldWide Telescope
  WorldWide Telescope
  Pobrań: 4084
  Pobierz
 • Bezpłatny program pełniący rolę symulatora planetarium. W odróżnieniu od innych komputerowych obserwatoriów astronomicznych autorzy Stellarium położyli nacisk nie na mnogość dostępnych informacji ale na maksymalną wierność i rzeczywistość, a przez to atrakcyjność wizualną symulacji. Dzięki temu program jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w astronomii. Do ich dyspozycji jest ponad 120 tys. gwiazd, planety i ich satelity, mgławice, wektorowe i graficzne wizualizacje konstelacji, realistyczna Droga Mleczna, Słońce, Księżyc, a nawet symulacja atmosfery Ziemi, z której prowadzone są obserwacje. Co ważne można dokładnie określić miejsce z którego mamy prowadzić obserwacje, a także jej czas.Stellarium 0.16.1
  Stellarium 0.16.1
  Pobrań: 11181
  Pobierz